Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z veřejných peněz kraje jsou skrytě dotovány nevýdělečné nemocnice, to by se nám také líbilo! Sdělil lékař a bývalý senátor, kterého tajně nahrávali

21.03.2015
Z veřejných peněz kraje jsou skrytě dotovány nevýdělečné nemocnice, to by se nám také líbilo! Sdělil lékař a bývalý senátor, kterého tajně nahrávali

Foto: Senát

Popisek: Senátora Vladimíra Drymla irituje vyjádření prohlášení ministerstva zdravotnictví Leoše Hegera o vyrovnaném rozpočtu a zlepšení situace.

ROZHOVOR Bývalý senátor a vicehejtman Královehradeckého kraje Vladimír Dryml, který je ředitelem vrchlabské Česko-německé horské nemocnice Krkonoše s.r.o., médiím nyní rozeslal prohlášení, v němž vyjadřuje velké znepokojení nad systémem rozdělování veřejných peněz, které údajně tečou pouze vybraným nemocnicím Královéhradeckého kraje, a to ve formě uzavírání takzvaných závazků veřejné služby.

Vladimír Dryml se nikdy nebál být nadmíru otevřený a zůstává takový očividně i po skončení senátorského mandátu. „Královéhradecký kraj vedený koalicí ČSSD a KSČM na čele s hejtmanem a také i senátorem Francem zpochybňuje činnost nemocnice ve Vrchlabí, která podle nich neposkytuje zdravotní péči ve veřejném zájmu,“ opírá se do současného vedení krajské samosprávy.

Obchází vedení kraje eurounijní pravidla?

Podle jeho mínění nejsou jasně předem stanovena kritéria pro poskytování finančních stomilionových částek, které jsou zasílány krajským nemocnicím ve formě uzavírání závazků poskytování veřejné služby. To by mohl být vážný problém. „Ukládá to totiž přímo směrnice Evropské unie pro oblast zdravotnictví!“ upozorňuje Dryml.

Podle toho, na co dále poukazuje, je možné, že problém je mnohem plošnějšího rázu: „„Královéhradecký kraj i některé další kraje vedené hejtmany ČSSD přitom z veřejných krajských peněz skrytě dotují nerovnoměrné financování zdravotnictví svých prodělečných krajských nemocnic,“ míní Dryml s tím, že je podle něj dosti znepokojující, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nezasáhl proti této podivné krajské politice ČSSD a KSČM.

„Jsou zde úmyslně poškozováni soukromí podnikatelé ve zdravotnictví a zejména pacienti, kteří si vybírají i nekrajská zdravotnická zařízení tak, jak jim to umožňuje Ústava ČR,“ dodává chirurg a ředitel vrchlabské nemocnice.

Bude to řešit nadnárodně. Ten, který nebyl ovcí?

Vladimír Dryml si zavedené praktiky jako ředitel nemocnice, navíc znalý politiky na komunální i celostátní úrovni, nechce nechat líbit. Nemocnice proto požádala kontrolní orgány EU, aby přezkoumaly, zda některé kraje - zejména Královéhradecký kraj - se nedopouští nekalé hospodářské soutěže s cílem likvidovat ekonomicky úspěšnější a hlavně lépe hospodařící soukromý subjekt. 

Dryml byl už jako senátor trnem v oku řadě politických oponentů, ale zřejmě nejen jim, vystoupil totiž z ČSSD. Pro KrajskéListy.cz se k politice vloni vyjádřil takto: „Protože jsem chirurg, byl jsem vždy zvyklý říkat svůj názor, bez ohledu na mínění veřejnosti, protože ve zdravotnictví lidé pracují podle svého nejlepšího svědomí. Politika je v tomto jiná, své postupy musíte nejdříve „obchodovat“ s ostatními, žádná myšlenka není dobrá, nebo špatná, existují pouze myšlenky, které jsou pro ostatní senátory a především pro politické sekretariáty a politické kmotry užitečné. Většina senátorů ani některé zákony nečte a hlasují jako ovce.“

V rozhovoru se vyjadřoval i k postavám Andreje Babiše či prezidenta Zemana. „Současný ministr financí Andrej Babiš zatím předvádí takový strečink. Myslím si o něm, že je to česko-slovenský Berlusconi, nedovedu si ale představit na Slovensku ve vládě českého ministra financí tak silně napojeného na dotace EU. Pan prezident Zeman je dobrý řečník a jeho projevy mě vždycky pobaví. Co se týče politiky, je někdy až příliš aktivní, občas si však počíná jako slon v porcelánu.“

Policejní komando v Drymlově nemocnici

Exsenátor si za dob svého politického působení v horní komoře zažil i téměř politickou „šikanu“. V srpnu 2013 muži zákona do nemocnice vpadli a bez opory v zákoně se podle jeho slov domáhali zdravotnické dokumentace. Považoval to za osobní útok a kvůli akci, kterou zřejmě iniciovala vdova po 78letém pacientovi, se obracel na dvě ministerstva.

Podle výpovědí zdravotnického personálu se policie šikanózním způsobem domáhala originálů dokumentace v době, kdy se tamním pacientům podával inzulin a jejich zdraví tak bylo cíleně ohroženo. „Na jednu sestru, která podávala diabetikům inzulin, vyrukovalo osm osob, z toho šest policistů. Byli připraveni dokonce v nemocničním areálu použít služebního psa,“ popsal to tehdy  Dryml ParlamentnímListům.cz.

To ale nebylo vše: Mimoto tehdy sám odhalil, že jej policie nahrávala, když se vrátila pro další dokumentaci. „V sobotu jde celé komando vyzvednout dokumenty, které bychom předložili i na klasickou výzvu, a dnes pod záminkou vydání dalších dokumentů si policie dovolí tajně nahrávat na záznam senátora, který je ústavním činitelem! A to bez jediného opodstatněného důvodu!“ mluvil tehdy doslova o nastolování policejního státu.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš