Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechala si ukrást kreditku i s poznamenaným PINem! Přišla o 9 tisíc

09.04.2013
Nechala si ukrást kreditku i s poznamenaným PINem! Přišla o 9 tisíc

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Bankomat, ilustrační foto

KRIMI V centru města Úpice okradl pětatřicetiletou ženu zatím neznámý pachatel. Práci měl velmi snadnou. Žena si nechala ukrást „kreditku“ i s bezpečnostním kódem.

Žena byla okradena při nákupu v jedné z prodejen v centru Úpice. Přivolaná policejní hlídka zjistila, že si počínala lehkomyslně. Na zádech totiž nesla batoh, ve kterém měla volně uloženou peněženku. Zloděj tedy využil příležitosti a peněženky se snadno zmocnil. „Našel v ní finanční hotovost, osobní doklady i dvě platební karty. U jedné z karet se nacházel poznačený bezpečnostní kód PIN. To zloději umožnilo během několika minut, než došlo k blokaci platební karty, vybrat z účtu poškozené několik tisíc korun,“ sdělil poručík Udo Ertner z preventivně informační skupiny Trutnov, Krajského ředitelství Policie ČR Východočeského kraje. Nehlídaná peněženka i umístění PIN kódu u platební karty připravilo ženu o značnou částku peněz. Škodu vyčíslila na téměř devět tisíc korun. Dosud neznámý pachatel, se teď může těšit z jejích peněz. V případě dopadení mu za přečin krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, hrozí až dva roky vězení. 

Krádežím napomáhá neopatrnost

V Královéhradeckém kraji dochází ročně ke stovkám případů krádeží platebních karet. Na vině je podle policistů zejména lehkomyslnost a neopatrnost. Důležitá je proto hlavně prevence: „Batohy, ve kterých jsou uloženy peníze či jiné cennosti, nemají být nikdy nošeny na zádech, protože na ně není vidět. PIN kódy od platebních karet, je nutné mít bezpečně ukryté na místě, které je oddělené od platebního prostředku. Jinak dáváme zlodějům šanci ke krádeži, a to zejména  svou lehkomyslností,“ zdůraznil poručík Udo Ertner. Nejohroženější skupinou jsou v těchto případech zejména senioři. „Peněženky s platebními kartami nechávají volně uložené v nákupních košících. A bezpečnostní kód mívají napsaný přímo na platební kartě, aby jej měli hezky po ruce. Zloděj tak nemá s výběrem hotovosti vůbec žádné problémy,“ upozorňuje mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Časté jsou podle náchodské policejní mluvčí krádeže platebních karet v prostředcích hromadné dopravy, nebo i v restauracích. „Stávají se v pozdních nočních, nebo brzkých ranních hodinách, kdy jejich majitelé opouští svůj stůl, aby šli tančit, nebo si odskočili na toaletu. Peněženky tak zůstávají i se všemi doklady plně k dispozici každému zloději,“ dodala Eva Prachařová.   

Krádež karty, peněz i dokladů  lze i pojistit

Proti krádeži platební karty se lze i pojistit. Ne ke všem druhům událostí zneužití platebních karet se však pojištění vztahují. Upravují je pojistné podmínky, které je třeba dobře prostudovat. „Například pokud je daná operace provedená s vaším PIN kódem, není takové zneužití pojištěním kryto vůbec. A obdobné je to i se zneužitím karet při platbách v internetových obchodech, kde se karty fyzicky nepředkládají. Ne nadarmo se proto doporučuje, aby si majitel karty svůj PIN pečlivě chránil,“ uvádí server Měšec.cz

U některých bank lze kromě pojištění proti zneužití platební karty za jednu cenu získat i pojištění vztahující se na krytí nákladů na vydání nových osobních dokladů, na ukradenou hotovost, nebo výrobu nových klíčů a zasazení nových zámkových vložek. Krytí rizik spojených s krádeží nabízí většina tuzemských bank, jako například Česká spořitelna, Volksbank,  Raiffeisenbank, Živnostenská banka nebo ČSOB. 

Jiří Máslo