Nechala si ukrást kreditku i s poznamenaným PINem! Přišla o 9 tisíc
09.04.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Bankomat, ilustrační foto
KRIMI V centru města Úpice okradl pětatřicetiletou ženu zatím neznámý pachatel. Práci měl velmi snadnou. Žena si nechala ukrást „kreditku“ i s bezpečnostním kódem.
Žena byla okradena při nákupu v jedné z prodejen v centru Úpice. Přivolaná policejní hlídka zjistila, že si počínala lehkomyslně. Na zádech totiž nesla batoh, ve kterém měla volně uloženou peněženku. Zloděj tedy využil příležitosti a peněženky se snadno zmocnil. „Našel v ní finanční hotovost, osobní doklady i dvě platební karty. U jedné z karet se nacházel poznačený bezpečnostní kód PIN. To zloději umožnilo během několika minut, než došlo k blokaci platební karty, vybrat z účtu poškozené několik tisíc korun,“ sdělil poručík Udo Ertner z preventivně informační skupiny Trutnov, Krajského ředitelství Policie ČR Východočeského kraje. Nehlídaná peněženka i umístění PIN kódu u platební karty připravilo ženu o značnou částku peněz. Škodu vyčíslila na téměř devět tisíc korun. Dosud neznámý pachatel, se teď může těšit z jejích peněz. V případě dopadení mu za přečin krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, hrozí až dva roky vězení.
Krádežím napomáhá neopatrnost
V Královéhradeckém kraji dochází ročně ke stovkám případů krádeží platebních karet. Na vině je podle policistů zejména lehkomyslnost a neopatrnost. Důležitá je proto hlavně prevence: „Batohy, ve kterých jsou uloženy peníze či jiné cennosti, nemají být nikdy nošeny na zádech, protože na ně není vidět. PIN kódy od platebních karet, je nutné mít bezpečně ukryté na místě, které je oddělené od platebního prostředku. Jinak dáváme zlodějům šanci ke krádeži, a to zejména svou lehkomyslností,“ zdůraznil poručík Udo Ertner. Nejohroženější skupinou jsou v těchto případech zejména senioři. „Peněženky s platebními kartami nechávají volně uložené v nákupních košících. A bezpečnostní kód mívají napsaný přímo na platební kartě, aby jej měli hezky po ruce. Zloděj tak nemá s výběrem hotovosti vůbec žádné problémy,“ upozorňuje mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Časté jsou podle náchodské policejní mluvčí krádeže platebních karet v prostředcích hromadné dopravy, nebo i v restauracích. „Stávají se v pozdních nočních, nebo brzkých ranních hodinách, kdy jejich majitelé opouští svůj stůl, aby šli tančit, nebo si odskočili na toaletu. Peněženky tak zůstávají i se všemi doklady plně k dispozici každému zloději,“ dodala Eva Prachařová.
Krádež karty, peněz i dokladů lze i pojistit
Proti krádeži platební karty se lze i pojistit. Ne ke všem druhům událostí zneužití platebních karet se však pojištění vztahují. Upravují je pojistné podmínky, které je třeba dobře prostudovat. „Například pokud je daná operace provedená s vaším PIN kódem, není takové zneužití pojištěním kryto vůbec. A obdobné je to i se zneužitím karet při platbách v internetových obchodech, kde se karty fyzicky nepředkládají. Ne nadarmo se proto doporučuje, aby si majitel karty svůj PIN pečlivě chránil,“ uvádí server Měšec.cz
U některých bank lze kromě pojištění proti zneužití platební karty za jednu cenu získat i pojištění vztahující se na krytí nákladů na vydání nových osobních dokladů, na ukradenou hotovost, nebo výrobu nových klíčů a zasazení nových zámkových vložek. Krytí rizik spojených s krádeží nabízí většina tuzemských bank, jako například Česká spořitelna, Volksbank, Raiffeisenbank, Živnostenská banka nebo ČSOB.
Jiří Máslo