Kraj chce vyřešit nezájem mládeže o textilní průmysl firemními dohodami. Třeba s národní továrnou juty a konopí, jejíž šéf se stal trutnovským senátorem
11.03.2015
Foto: Královehradecký kraj
Popisek: Prezident Zeman na návštěvě JUTY, s generálním ředitelem a senátorem Hlavatým.
VIDEO Dlouhodobé problémy s nedostatkem pracovníků v oděvním a textilním průmyslu má v Královehradeckém kraji řešit speciální Regionální sektorová dohoda v oblasti textilní a oděvní výroby. Návrh dohody mezi školami, zaměstnavateli a dalšími partnery, který schválila krajská rada, ještě bude schvalovat na příštím zasedání zastupitelstvo.
„Regionální sektorovou dohodou chceme dlouhodobě řešit problémy v oblasti rozvoje hledání pracovních sil, aktuální potřeby trhu práce z hlediska nových technologií a požadavky zaměstnavatelů na odbornou kvalifikaci povolání. Dohoda má přispět k rozvoji a posílení spolupráce mezi zaměstnavateli, vzdělavateli a dalšími partnery Regionální sektorové dohody,“ uvedla smysl dohody radní Táňa Šormová, která je zodpovědná za oblast školství.
Chybí kvalifikovaní lidé
Cílem dohody je řešení největšího problému, s kterým se textilní a oděvní průmysl v našem kraji potýká. Tím je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Kvůli tomu spojí v rámci dohody své síly zaměstnavatelé se vzdělavateli. Už v současnosti například společnost VEBA zajišťuje odbornou praxi studentům učebního oboru Výrobce textilií ze Střední průmyslové školy v Hronově.
„Textilní průmysl má v Královéhradeckém kraji velkou tradici. Společnosti působící v regionu mají dobré jméno na trhu a jsou zárukou kvality. My se proto snažíme přiblížit a zatraktivnit toto řemeslo i dalším generacím a zároveň utužit spolupráci mezi vzdělavateli a zaměstnavateli v Královéhradeckém kraji. Zároveň zde chceme pro textilní a oděvní průmysl vytvořit velké vzdělávací centrum,“ dodala na závěr Šormová, která návrh ještě předloží ke schválení krajskému zastupitelstvu.
Tady se naučí nejen továrničit
Výsledkem plánu sektorové dohody pak bude rozšíření a prohloubení spolupráce mezi dalšími společnostmi, jako JUTA, MILETA či BARTOŇ – textil a vzdělavateli v kraji. Nejde o jen tak nějaké podniky. Například JUTA byla v roce 1946 založena jako národní podnik JUTA - továrna juty a konopí Praha, později přejmenovaný na JUTA n. p. Dvůr Králové nad Labem. Její roční obrat převyšuje částku 5,8 miliard korun.
Výsledky podniku se regionálně promítli i do místní politiky. Generální ředitel JUTY Jiří Hlavatý získal vloni většinu voličských hlasů a vyhrál druhé kolo senátních voleb za obvod 39 - Trutnov. Společnost v druhé polovině února navštívil prezident Zeman. K návštěvě byl vybrán závod 15 – výroba umělého trávníku v průmyslové zóně Na Borkách.
Video z návštěvy:
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš