Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

První sezóna pod novým ředitelem ZOO? Slevy, slevy, slevy

03.04.2013
První sezóna pod novým ředitelem ZOO? Slevy, slevy, slevy

Autor: www.facebook.com

Popisek: Nosorožec bílý - ilustrační foto

ZOO ve Dvoře Králové nad Labem připravuje pod novým ředitelem řadu změn, které by měly přilákat nové návštěvníky.

Na nadcházející jaro se připravuje nový ředitel Přemysl Rabas a s ním celá ZOO ve Dvoře Králové. Hlavním úkolem nového ředitele pro blížící se letní sezónu je otočit trend v návštěvnosti zahrady. V posledních letech totiž křivka návštěvnosti zahrady neustále klesá.

Snížením vstupného chce zahrada otočit trend v návštěvnosti

Hlavní změnou by mělo být snížení vstupného. Jeden dospělý zaplatí na vstupném v hlavní sezóně sto devadesát pět korun, což je o třicet pět korun méně než v loni. Pokud si bude přát návštěvník prohlédnut i zvířata žijící volně v zahradě, připlatí si dvacet korun za svezení autobusem po safari. Kdo nebude chtít projíždět safari autobusem, ale bude do něj chtít vjet vlastním vozem, vytáhne u pokladny o sto korun víc.

Více prostoru pro pěší na úkor safari

Druhou změnou pro letošní rok je zvětšení trasy pro pěší na úkor safari. Zahrada tak reaguje na přání návštěvníků. "Chceme ale reflektovat vůli návštěvníka, který nesouhlasil s tím, že přišel o část zahrady, kde chodil pěšky," uvádí v souvislosti s rozšířením prohlídkové trasy pro pěší ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Křtiny nosorožce ve Dvoře Králové

Přestavitelé zoo by rádi uvítali i více návštěvníků ze zahraničí. "Autobusy v safari se vrátí na původní okruh. Chceme získat i více návštěvníků z Polska," řekl náměstek hejtmana a člen představenstva zoo Otakar Ruml. Podle Přemysla Rabase bude zahrada pomocí zvýhodněného vstupného lákat k návštěvě i větší počet škol. Zástupci zoo nezapomínají ani na obyvatele blízkého okolí, pro které připravují celoroční permanentky, které budou o čtyřicet procent levnější.

Návštěvnost zoo trvale klesá od roku 2009. Podle představitelů zoo stojí za tímto propadem kromě ekonomické krize také zavedení autosafari v roce 2011 a s ním spojené razantní zdražení vstupného.

Nové logo královédvorské zoo

Zoo ve Dvoře Králové a nosorožec jedno jsou

Zvířetem, kterému se v zahradě nejvíc věnují a které má zahradu charakterizovat obdobně jako pražskou zoo gorila, je nosorožec bílý. Tento ohrožený druh se dostal i na nové logo zahrady. Čtyři jedince takzvané severní varianty převezla před třemi roky zoo do Afriky, kde se snaží o rozmnožení. Královédvorská zoo je jedinou zoologickou zahradou na světě, která vlastní skupinu severní varianty nosorožců bílých. Tento druh je nejohroženější ze všech nosorožců vůbec.

Ve Dvoře nyní usilují o skupinu jižní varianty. Za tímto účelem sehnala zahrada pro samce Natala v Německu družku, která by co nevidět měla přicestovat do Dvora Králové. „Je to nejčetnější nosorožec na světě, přestože sám byl před sto lety, kdy jich bylo jen třicet, na pokraji vyhynutí,“ uvedl novinářům Přemysl Rabas.

Na konci minulého roku proběhla změna ve vedení zahrady

Přemysl Rabas vystřídal v čele zahrady na konci minulého roku kontroverzní ředitelku Danu Holečkovou, proti níž se zvedla vlna nevole v čele se sdružením Safari Archa 2007, když vyvezla skupinu nosorožců bílých do soukromé rezervace Ol Pajeta v Keni. Odpůrci dále vyčítali ředitelce Holečkové vystoupení z Evropské asociace zoologických zahrad 2010 a zavedení autosafari v roce následujícím. Vše vygradovalo v létě 2012, kdy byla zahrada vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad.

Kamil Kubáň

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace