Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vzácný levhart perský chlastal jako duha. Ošetřovatelé mají strach, zatím to snad ale vypadá dobře

10.11.2014
Vzácný levhart perský chlastal jako duha. Ošetřovatelé mají strach, zatím to snad ale vypadá dobře

Autor: ZOO Dvůr Králové nad Labem

Popisek: Levhart perský na vyšetření

Pětiletého levharta perského museli začátkem listopadu prohlédnout experti Královédvorské zoo. Samec Taian pil v posledních týdnech větší množství vody než obvykle. To může signalizovat nemoc. Pracovníci zoo se obávají, tento druh levharta je totiž vzácný.

„Takový zájem o tekutiny může signalizovat první příznaky onemocnění močových cest, a tak jsme přistoupili k vyšetření, jehož výsledky zatím dopadly dobře. Anestezii samce jsme zároveň využili ke kontrole chrupu, drápů a odebrání genetických vzorků,“ sdělila zooložka šelem Gabriela Linhart.

Její slova potvrzuje veterinární lékař Lukáš Pavlačík. „Levharta jsem v anestezii vyšetřil pohmatem a pomocí ultrazvuku a žádný závažný nález na vylučovacím ústrojí jsem neobjevil. Na definitivní vyloučení onemocnění ale musíme počkat až po vyhodnocení vzorků, které jsem odebral,“ podotkl. Samec je naštěstí ve velmi dobré kondici, váží 63 kilogramy.

Víte, kolik levhartů již odchovali v zoo? Jsou nejlepší!

Levhart perský patří k vzácným poddruhům levharta. V současné době se vyskytuje v oblasti od Íránu po Pákistán. Patří k nejohroženějším druhům zvířat, je veden v první CITES příloze mezinárodní Červené knihy IUCN.

Chov levhartů perských v Česku založila v roce 1977 ZOO Dvůr Králové a je u nás jejich nejlepším chovatelem. Odchovalo se zde již 48 mláďat. V současné době mohou návštěvníci v Královédvorské zoo vidět samici Jacquie s osmiměsíčním kotětem a dvě mláďata z loňského roku, která byla odchována uměle. Otcem všech tří koťat je právě Taian.

Víte, že můžete také ošetřovat?

Královédvorská zoo nabízí veřejnosti zajímavou zkušenost. Kdokoliv starší 18 let se může na chvíli stát ošetřovatelem. Cena za tento zážitek, který lze i darovat jiné osobě, je 5850 korun na osobu, za doprovod zaplatíte 1000 korun.

Zažili jste něco zvláštního? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace