Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mušketýr z kozí farmy kandiduje do Senátu a říká: Svoboda je nejvyšší lidská hodnota a nerozlučná sestra odpovědnosti

22.09.2014
Mušketýr z kozí farmy kandiduje do Senátu a říká: Svoboda je nejvyšší lidská hodnota a nerozlučná sestra odpovědnosti

Foto: Facebook

Popisek: Stanislav Penc

FOTOGALERIE „Celý svůj dospělý život se angažuji ve věcech veřejných, pomáhám lidem, chráním přírodu, chovám zvířátka pro radost a vychovávám tři děti. Vadí mi neutěšený stav naší demokracie a chtěl bych to změnit. Proto se ucházím o váš hlas v senátních volbách v roce 2014 obvod č. 39 (Trutnovsko, Vrchlabsko a Adršpašsko-Teplické skály),“ píše Stanislav Penc, který o sobě nerad čte přídomek aktivista, protože, jak říká, je především občan a politikou se ostatně tak či onak zabývá celý život. Jeho číslo v nadcházejících senátních volbách je šest.

„Vím, že svoboda je stav naší duše, nezávislý na okolnostech. Přesto znám hodnotu svobody ve společnosti. I když mám, podobně jako mnozí z vás, výhrady k dnešní realitě v naší zemi, jsem šťastný, že žiji v demokracii. Kvalita života v otevřené společnosti, jakou bezpochyby jsme, záleží také na nás. Na každém z nás. Proto mě velmi mrzí, že hodně mladých lidí je dnes znechuceno stavem společnosti a zůstává v pasivitě,“ zahajuje cosi jako svou úvodní řeč Stanislav Penc.

A pokračuje: „Také proto jsem se rozhodl vstoupit do politiky. Proto žádám váš hlas. Nebudu v Senátu, pokud do něj po podzimních volbách 2014 nastoupím, sedět spokojeně v lavici a inkasovat benefity. Celý život jsem se jako občan snažil pracovat na zlepšení kvality našeho života. Jsem ochotný naslouchat a snažím se porozumět starostem druhých. Není mi jedno, když je někdo opomíjen, ponižován, nevyslyšen.

Mám dostatek energie, abych za vás, své voliče, bojoval. Dělal jsem to dosud a budu to dělat vždy, ať už mi své hlasy dáte či nikoliv. Pokud mi však svůj hlas dáte, budu mít v boji za vaše zájmy výrazně silnější nástroj – mandát senátora.

Vím, že většina kandidátů používá podobný slovník. Vím, leckdo si pastevce koz a oslů jen těžko umí představit v pražském Valdštejnském paláci. Já ale vždy vnímal svobodu jako nejvyšší lidskou hodnotu a nerozlučnou sestru odpovědnosti. A právě svou zodpovědnost vám nabízím. Předem děkuji, pokud se rozhodnete mi dát svůj hlas. Bude to hlas pro vás!“

Pencovy politické cíle v Senátu

Zavede ve všech obcích a městech volebního obvodu databázi problémů a podnětů občanů, které budu řešit nad rámec zákonodárné práce v Senátu

Podpoří ty, kteří ve svých obcích vedou marný boj za prosazení konkrétních věcí zlepšujících kvalitu života

Zasadí se o to, aby vydaná nařízení a omezení byla srozumitelná naprosté většině obyvatel

Při rozhodování o zákonech si vždy vyžádá případná stanoviska občanských iniciativ a nezávislých expertů

Vytvoří podmínky pro to, aby většina obyvatel obcí a měst, které zastupuje v Senátu, byla předem informována o senátním rozhodování a mohla do něj vstoupit a ovlivnit ho

Dohlédne, aby každá stížnost nebo žádost od občanů do Senátu byla řádně vyřízena

Zasadí se o širší povinnosti a zodpovědnost Senátu za chod institucí, do kterých volí zastupitele státu

Modré z nebe vám neslíbí…

Zřejmě právě proto, že se Penc politikou zabývá celý svůj dospělý život, neslibuje nesplnitelné, protože je zjevně dobře obeznámený s tím, co senátor může, a co naopak rozhodně nemůže nijak ovlivnit. Neslibuje tedy pracovní místa, dálnice ani hodinky s vodotryskem. A to je sympatické, navíc, kdo ho zná, ví, že se mu dá věřit. Že z „vysoké“ politiky nezblbne, ani se nezačne poohlížet po výnosných prebendách…

Politické hnutí Kozí alternativa

„Kandiduji za politické hnutí Kozí alternativa. Proč? Původně jsem chtěl být nezávislým kandidátem. Podmínky pro tuto kandidaturu jsou však zákonem stanoveny tak, že pro většinu občanů kandidaturu prakticky vylučují. Proto jsem se rozhodl, spolu s dalšími, založit Kozí alternativu,“ vysvětluje Stanislav Penc.

Co to je? Kozí alternativa je občanské politické hnutí vzniklé proto, aby byl slyšet hlas za všechny ty, co vědí, že se naše bytí na tomto světě nezakládá jen na ekonomickém růstu, výkonech, výsledcích a společenském postavení, ale i na radostech, odpočinku, možnosti změny a hledání vlastní životní cesty. Věříme, že lidský život je rozmanitý a různorodý, založený především na svobodném rozhodování a lidské pospolitosti s tím, že svoboda je zároveň zodpovědnost.

Myšlenkově navazujeme na předrevoluční občanské aktivity, které de facto zanikly před 25 lety při změně totalitního režimu v ten dnešní.

Základním posláním hnutí je odpor proti jakékoli formě totalitarismu a ideologickým manipulacím. Smyslem hnutí je hledání pozitivních cest řešení. Kozí alternativa usiluje o zachování a prohloubení svobody jednotlivců, humanismus, toleranci a respektování morálních hodnot založených na vědomí odpovědnosti.

Trvale udržitelný život, tedy rozhodování ve věcech přírody a jejich zdrojů, s vědomím, že majetek zavazuje, musí vycházet z pohledu ještě nenarozené generace. Prosazujeme především tyto programové cíle:

a) V oblasti práva
posílení právního stavu, kde zákony platí pro všechny. Občan má mít větší zastání než státní instituce. Mezinárodní dohody o ochraně lidských a sociálních práv musejí mít přednost před zákonnými normami schvalovanými zákonodárci.

b) V oblasti politického systému
rozvíjení samosprávných institucí a mechanismů umožňujících účast všech občanů na řízení věcí veřejných. Politické angažmá nemůže být vnímáno jako vládnutí, ale jako služba společnosti.

c) V oblasti zahraniční politiky
podpora lidských a sociálních práv ve světě s vědomím toho, že lidská společnost je jeden celek na Zemi.

d) V oblasti národního hospodářství
rozvinutí tržního mechanismu, vytvoření skutečné konkurence a především podpora místních živnostníků.

e) V oblasti sociální spravedlnosti
vytvoření spravedlivého systému zabezpečení ve stáří, nemoci a při svízelných životních situacích; podpora sítě sociálních služeb za přispění obcí, podniků, církví a různých dobrovolných organizací na základě humanitárních principů.

f) V oblasti životního prostředí
zabezpečení ochrany přírody a přírodních zdrojů a zlepšení základních podmínek tak, aby byla zajištěna kvalitní pitná voda, čisté ovzduší a nezávadné potraviny i pro budoucí generace. Náprava způsobených škod na životním prostředí a likvidace dosavadních zdrojů znečištění.

g) V oblasti kultury a školství
podpora svobodného uměleckého projevu a poskytnutí prostoru široké veřejnosti k jeho realizaci ve větších obcích

Kdo je Stanislav Penc

Z předrevoluční doby je znám jako aktivista nezávislých iniciativ. V roce 1988 byl trestně stíhán za distribuci letáků na připomenutí 20. výročí okupace Československa, v lednu 1989 byl zatčen a následně odsouzen spolu s dalšími devíti aktivisty nezávislých iniciativ (mimo jiné s Václavem Havlem) za položení květin k soše sv. Václava v Praze k uctění památky Jana Palacha.

Spoluzakládal a stal se mluvčím Mírového klubu Johna Lennona, stál u zrodu Helsinského občanského shromáždění, byl členem přípravného výboru kulturní organizace Artforum – Jazzová sekce. Podílel se na organizaci protestních demonstrací na Václavském náměstí v Praze v letech 1988 -1989.

V listopadu 1989 se stal spoluzakladatelem Občanského fóra v Činoherním klubu v Praze, od února 1990 do rozpadu Občanského fóra byl členem jeho republikové rady. Po rozpadu OF se dále na politické činnosti v politických seskupeních nepodílel.

Také jeho další aktivity jsou mimořádně široké. Koncem roku 1991 spoluzaložil první nezávislou rozhlasovou stanici v ČSFR (dnešní Rádio 1) a v roce 1993 se podílel na vysílání rádia Mamma (pozdější rádio Limonádový Joe).

V Litoměřicích a poté i v Praze na Jižním Městě pomáhal organizovat kulturní a sportovní aktivity pro obyvatele zmíněných lokalit.

V roce 1993 inicioval založení občanského sdružení Hnutí občanské solidarity a tolerance HOST. Je mu věnována „větší” pozornost ze strany státních orgánů, byl například několikrát fyzicky napaden policisty, nevpouštěn na tiskové konference, trestně stíhán za absurdity atd.

Je vnímán jako odborník na rasismus a policejní násilí v České republice, podílí se na aktivitách pro podporu Tibetu, upozorňuje na nedodržování lidských práv i v jiných zemích světa. Je členem Syndikátu novinářů, občas přednáší na základních a středních školách o násilí.

V roce 1996 založil Dokumentační středisko pro lidská práva, v němž působí doposud. Koncem roku 1998 byl vládou ČR jmenován na čtyři roky do Rady vlády pro lidská práva.

V roce 1999 se přestěhoval z Prahy na samotu Milkovice, kde založil Spolek přátel koz. Založil internetovou stránku www.kozy.cz. Stal se pořadatelem Kulturní a společenské slavnosti Kozí mejdan na samotě Milkovice v Českém ráji. Je členem Svazu včelařů, chová pro radost osly, kozy, psy, kočky.

Na svém statku otevřel ekologické centrum především pro školní děti, vydává publikace k dění kolem něj. Založil pozemkový spolek Milovické údolí pod Českým svazem ochránců přírody

Poprvé kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 na prvním místě jako nezávislý za Stranu zelených. Ke zvolení mu chybělo 75 hlasů. Na dva roky vstoupil do SZ, ze které na základě nesouhlasu se směřováním stranické politiky vystoupil.

Podílí se na odhalování skutečností z doby nesvobody. Zásadní v této rovině je zveřejnění databáze zájmových osob StB na stránkách www.svazky.cz a zmapování děje jednoho okresu http://odboj.jicinsko.cz/.

Vstupuje do správních řízení ve věcech kácení stromů a nové výstavby „na zelené louce“. Protestoval proti prodeji zámku Staré Hrady, rušení lokálních železnic, neposkytování informací z činnosti krajského úřadu…

V roce 2014 hodlá kandidovat jako nezávislý do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu 39 – Krkonoše a Teplicko-Adršpašské skály.

Má tři děti, která vychovává ve společné domácnosti se svojí ženou Jarmilou.

Podívejte se také na obrázky do fotogalerie, leccos vám bude jasnější.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová