Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijde amnestie a práce je v žumpě. A s nakradenou miliardou se to v base dá vydržet. Bývalý policista hovoří pravdu o vyšetřování korupce

23.06.2014
Přijde amnestie a práce je v žumpě. A s nakradenou miliardou se to v base dá vydržet. Bývalý policista hovoří pravdu o vyšetřování korupce

Foto: Facebook

Popisek: Zdeněk Ondráček, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2012 zastupitel Královéhradeckého kraje, od roku 2010 zastupitel města Trutnova a člen KSČM

ROZHOVOR Daňové úniky prověřuje od poloviny června skupina zvaná Kobra. Má odhalit úmyslné obírání státu o daně různými triky. K jejímu vzniku se na ParlamentníchListech.cz vyjádřil poslanec za KSČM, někdejší policista Zdeněk Ondráček. Považuje to za nejrychlejší první krok, protože Kobra je pracovní skupina odborníků, která bude s kriminalisty spolupracovat, není proto třeba tvořit nový útvar.

Podle Ondráčka, který sám pracoval na odhalování finanční kriminality policie, se nejčastěji využívá vyvedení peněz přes několik bankovních účtů v zahraničí. Nebo po Evropě cestují údajné kamiony se zbožím, které ve skutečnosti stojí v Čechách. Bez zákonu o prokazování majetku je to ale jen část potřebných zásahů, myslí si poslanec.

Upozornil jste na to, že od poloviny června funguje činnost takzvané daňové Kobry, což jsou policisté a různí odborníci, kteří budou řešit daňové úniky. Je to cesta, která může České republice pomoci?

Je to to nejrychlejší, co může být, protože k tomu nepotřebujeme žádnou legislativu, jen bych to nedělal tak okázale a nechal je v klidu pracovat. Podobných skupin už bylo v minulosti několik, ale problém je v tom, že už máme poměrně málo odborníků ve všech oblastech, postupně se vytrácí.

Čím to je?

Někdo si je lépe zaplatí, nebo jsou znechucení bojem s větrnými mlýny, mají pocit vyhoření. Řeknou si, že to nikam nevede, někdo dělá kauzu osm let a pak přijde amnestie, která veškerou práci vyleje do žumpy. Pak člověk přemýšlí, zda má taková práce smysl. Tím trpí stovky policistů i na obecné kriminalitě.

Na Slovensku už podobná skupina proti daňovým únikům funguje, jaké jsou výsledky?

Odhalili ročně úniky za dvě a půl miliardy korun. Ale u nás se hovoří o únicích ve stovkách miliard korun, ale jen mluví. Kdybychom dokázali ošetřit i deset procent z této částky, bude to dobrý výsledek. Je zároveň důležité, aby začalo platit prokazování podezřele nabytého majetku. Dnes musí policie dokazovat, že nebyl získán legálně, ale mělo by to být obráceně. Pokud si někdo žije jako prase v žitě, ale DPH má stále na nule, nebo mu stát ještě vrací, jak je možné, že má majetek v hodnotě miliard, když vykazuje ztrátu. A pokud to nebude v pořádku, měl by být zdaněn.

Co viníkům hrozí?

Před změnou trestního zákoníku platila za hospodářské trestné činy v nejvyšším stupni nebezpečnosti sazba pět až dvanáct let, teď platí pět až deset let. Předtím mohli žádat o propuštění na polovině, dnes na třetině, takže vlastně za tři roky. Z toho má třeba rok ve vazbě, za miliardu v kapse se to dá vydržet, když máte jistotu, že zabezpečíte rodinu.

Jak má vlastně Kobra fungovat? Bude prověřovat podezřelé podniky?

Bude fungovat na základě analýz, které budou dělat generální ředitelství celníků, finanční ředitelstvo a další. Také budou sledovat určité podněty, jak jsem zmínil: Tady je něco divného, on vykazuje ztráty, ale přes jeho účty proteče miliarda korun ročně přes zahraničí a objevuje se zase jinde. Kam peníze odtékají, nebo odkud, bude sledovat Finanční analytický útvar. Pak se musí podat trestní oznámení a případ převezme odbor daní.

Jaký je nejčastější způsob daňových úniků?

Přelévání financí přes bankovní účty a fiktivní faktury. Když peníze protečou přes pět, šest, sedm účtů do zahraničí, aby byly těžko dohledatelné přes cizí nebo jiné společnosti či vlastníky, kteří jsou neznámí.

Považujete takový krok Ministerstva financí pod Andrejem Babiše za efektivní?

Stát má udělat vše pro to, aby únikům zabránil, ne rezignovat se slovy: Máme úniky, ale nic s tím neděláme.

Co si myslíte o jeho boji s korupcí, je dostatečný?

Je to jeden z prvních kroků a je nerychlejší. Kdybychom zřizovali nový útvar, museli bychom měnit zákon o policii a tak dále. Nejrychlejší bylo vytvořit skupinu, kde nikdo nic kromě zázemí a základního vybavení nepotřebuje.

Jak vnímáte tedy činnost Andreje Babiše proti korupci?

Zřízení skupiny, kde budou zástupci ministerstev vnitra i financí a celní služba, je správným krokem a jsem rád, že se ministerstva byla schopna domluvit. Předpokládám, že přijde krok B, tedy právě zákon o prokázání majetku - a s tím by měli přijít co nejrychleji.

První půlrok by „Kobru“ měla tvořit skupina šedesáti členů a nyní už pracuje ve zkušebním režimu. Mají se věnovat vytipovaným kauzám v oblasti takzvaných „karuselových podvodů“. Jde o případy, kdy se pomocí bílých koní vytvoří řetězec firem, které si vzájemně přeprodávají zboží, aniž by kdokoliv odvedl DPH. Jak to?

Jakmile putuje do zahraničí, nemusí ho platit.

Takže jak to funguje?

Příklad: Lehké topné oleje putují, jak zjistíte, třeba z Čech na Slovensko, Polsko a zase zpět do Čech. Samozřejmě zboží nikam nejezdí, pouze fiktivně.

Zmínil jste také, že přichází nová politická kultura, která se nevyhne bezpečnostním sborům, v čem vidíte největší rozdíl?

Takové týmy už byly na konkrétní jednotlivé kauzy zřizovány a fungovaly, sice jen na jednu věc, ale fungovaly. Teď to děláme s velkou pompou a nazýváme to Kobra. Nejdůležitější ale je, aby policie mohla pracovat v klidu, aby agenti měli klid na získávání informací, ne vše medializovat. Ta akce by měla být apolitická - střihni, komu střihni. Pro policii je nepřínosnější, když se o ni v uvozovkách nikdo nestará.

Co by měla Česká republika učinit jako další krok proti korupci? Zmínil jste prokazování majetku, co třeba registr smluv?

Jsou to dílčí věci, které by přispěly. Vyšetřující bude schopen přes veřejné portály získat informace, nahlédnout do registrů.

Zuzana Koulová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová