Dvůr Králové se vzdá 5 milionů, hazard totiž nechce
18.03.2013
Foto: archiv
Popisek: Herna, ilustrační foto
Do konce roku 2014 by ve Dvoře Králové měly přestat fungovat veškeré výherní automaty.
Dvůr Králové nad Labem je jedním z mála měst, kde se radnice rozhodla skoncovat s hernami jednou pro vždy. Za tímto účelem vydala v druhé polovině roku 2011 vyhlášku, podle níž měly z města zmizet všechny herny, a to do konce minulého roku. Problém ovšem nastal s hernami, v kterých majitelé provozují takzvané interaktivní videoloterijní terminály (IVT). Ty ze zákona povoluje ministerstvo financí a to na dobu několika let. Někteří provozovatelé tak do dneška vlastní platné povolení.
Úplný zákaz heren do konce roku 2014
„Vypršet by měla do konce roku 2014," uvedl novinářům vedoucí odboru rozpočtu a financí královédvorské radnice Martin Plecháč. Po tomto datu už by se na území celého města, nikoli jen v blízkosti škol, nemocničních zařízení, či kostelů, neměl nacházet jediný výherní automat. Město tak jasně dalo najevo, že o peníze, které ji plynou z hraní hazardních her, nemá zájem. Podle místostarosty Jana Béma totiž ztrátu přibližně čtyř a půl až pěti milionů korun, které město díky hazardu získalo, bohatě vynahradí úspory díky zvýšení bezpečnosti v ulicích a snížení sociálně patologických jevů, závislosti, či alkoholismu. Že to myslí radnice se zákazem hazardu vážně, dokládají zamítavá stanoviska při podávání nových žádostí na provozování výherních automatů ve městě.
Provozovatelé heren se obávají o své investice
Takto razantní přístup radnice se samozřejmě nelíbí samotným provozovatelům heren. Ti se snaží, aby jim město umožnilo podnikat alespoň v určitých částech města. Argumentují při tom vysokou vstupní investicí, kterou museli podstoupit při nákupu hracích zařízení. Jak sdělil médiím David Mrázek, provozovatel herny Jokers: „Všechny nás to omezí. Pro některé herny je to doslova rána. Investovali jsme do hracích přístrojů, terminálů i do provozoven. Radnice s námi vyhlášku neřešila, zastupitelé si to upekli sami. Nikdo z provozovatelů heren s takovou vyhláškou nepočítal.“
Obyvatelé města vyhlášku přijímají s povděkem
Naopak občanům se takový přístup radnice zamlouvá. Dagmar Jeníčková, bydlící v centru Dvora Králové, na otázku novinářům odpověděla: „Zákaz vítám, protože hrát automaty chodili i mladiství, skoro děti. A v dnešní době by měli lépe přemýšlet, jak naložit s penězi. Třeba bude kolem heren větší pořádek." Aby se přání paní Jeníčkové i ostatních obyvatel Dvora Králové naplnila, bude hlídat městská policie.
V celé republice existuje několik sdružení, která se zabývají otázkou hazardu
Problémem hazardu se celorepublikově věnuje několik občanských sdružení. Například Občanské sdružení Občané proti hazardu při svém boji za zákaz hazardních her spolupracuje s mnohými odborníky z psychologie, psychiatrie, či lékařství. Tedy s odborníky, kteří se denně setkávají s lidmi závislými na hraní hazardních her. Na svých internetových stránkách sdružení například zveřejnilo výzvu z pera uznávaného specialisty na léčbu a prevenci návykových nemocí, MUDr. Karla Nešpora, CSc., ve které Nešpor vyjmenovává rizika hazardu a nabízí kroky k nápravě. Druhým zajímavým projektem je mapa hazardu, kterou vytvořilo Občanské sdružení Brnění a ve které se čtenář dozví, kde v jeho okolí je provozována herna v rozporu se zákonem.
Kamil Kubáň