Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Safari Park ve Dvoře Králové slaví raritní narození malých cibetek

13.06.2022
Safari Park ve Dvoře Králové slaví raritní narození malých cibetek

Foto: Safari Park Dvůr Králové (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Čtyři mladé cibetky sílí každým dnem a – v závislosti na jejich aktivitě a štěstí – je mohou lidé obdivovat ve vnitřní expozici pavilonu naproti gepardům.

5. dubna se v královédvorském Safari Parku narodila hned čtyři mláďata cibetky africké. S návštěvou neotálejte –⁠ příležitost vidět takto malá mláďata vzácných cibetek je naprosto unikátní a určitě se nebude jen tak opakovat. Hledejte je v Pavilonu šelem Joy Adamsonové.

Pro milovníky zvířat je to velká událost! V Česku ani na Slovensku jste totiž dosud takto mladé cibetky africké nikdy nemohli vidět. V Safari Parku se vůbec poprvé narodily loni. Vrh ale přišel na svět v zázemí a skupina se do přístupné části areálu stěhovala až mnohem později. Současná situace je opravdu mimořádná, protože nikde jinde v zemi se jejich odchov zatím nepodařil.

Čtyři mladé cibetky sílí každým dnem. V závislosti na jejich aktivitě a štěstí je můžete obdivovat ve vnitřní expozici pavilonu naproti gepardům. Mláďata aktuálně tráví s matkou už relativně dost času mimo skrytou porodní boudu. Nejlepší čas k jejich pozorování nastává brzy ráno, mezi druhou a čtvrtou odpoledne a později k večeru. „Cibetky rychle rostou, a tak je třeba vyrazit se na ně podívat co nejdříve. Každým dnem se mění,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart, která v safari parku za chov šelem zodpovídá. V sousedství expozice samice Tiky s mláďaty mohou lidé vidět i otce, samce Tabariho.

 

Chovatelé a veterinář mohli koncem května konečně zblízka prohlédnout čtyřčata cibetky africké. Kontrola, během které mladé šelmy dostaly také nezbytný čip, očkování a odčervení, ukázala, že jde nejspíš o čtyři samice.

Velká vzácnost

Cibetky africké v přírodě trpí kvůli úbytku přirozeného prostředí, přímého lovu pro maso i kožešinu nebo odchytu pro farmové držení kvůli získávání cibetu či cibetkové kávy. V zoologických zahradách jsou naprostou raritou. Chová je méně zahrad než například pandy velké, podle systému ZIMS jsou k vidění v devíti zoo na planetě. Safari Park chová 7 zvířat, nejvíc ze všech.

Loňský prvoodchov se v Safari Parku podařil po dvou letech snažení (podle Ekolistu se zde chovají od roku 2019). Protože k odchovu vedla poměrně dlouhá a složitá cesta, přestěhovali loni před porodem ošetřovatelé samici Tiku do zázemí. Tam měla absolutní klid a lepší šanci na odchov. Mláďata se narodila 13. dubna 2021, otcem mláďat byl, stejně jako letos, samec Tabari.

Cibetky byly ceněné kvůli svému pižmu

Cibetka africká je převážně noční a samotářský savec, její hlavní aktivita je od soumraku do půlnoci. Během dne obvykle spí ve vysoké trávě nebo v houští. Své území si značí pomocí trusu a sekretem z pachové žlázy. Toto pižmo nazývané cibet se dříve používalo v kosmetickém průmyslu. Kromě pachové komunikace si mezi sebou cibetky předávají informace pomocí zvuků. Nejčastěji je to známé "ha ha ha" a další bručivé a kašlavé zvuky. Kořist zabíjí silným třesením, menším zvířatům tak může přerazit krk nebo páteř.

 

Mláďata již tráví s matkou relativně dost času mimo skrytou porodní boudu.

Vyznačuje se krátkou hustou srstí šedé nebo okrové barvy s černými fleky, které se téměř slévají v pruhy. U řitního otvoru má pachovou žlázu, která produkuje silně zapáchající látku. Přes záda až po ocas má černý pruh, který na zádech tvoří hřívu dlouhou 3–⁠10 cm. Tuto hřívu při vzrušení dokáže vztyčit.

Vývoj cibetek je relativně rychlý. Okamžitě po porodu vidí, záhy se batolí a začínají se pohybovat samostatně. Ačkoli jde o šelmy, patří cibetky k mimořádně důležitým rozšiřovatelům lesů. „Mají velmi rády plody a různá měkká a sladká semena. Ta projdou zažívacím traktem jen mírně natrávená a připravená rychle vyklíčit. Tak, jak se cibetky toulají v okolí, roznáší v trusu také řadu druhů rostlin,“ doplňuje zooložka Gabriela Linhart.

Ohrožení milovníky cibetkové kávy

Kvůli požírání semen a plodů se ostatně cibetky staly velmi známé milovníkům kávy. Producenti tohoto oblíbeného nápoje zavírali nejrůznější druhy cibetek do klecí a krmili je právě kávou. Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě. Ačkoli jsou takové praktiky typické spíše pro jihovýchodní Asii, jsou známé i případy podobného způsobu využívání cibetek afrických.

 

Nejlepší čas k pozorování cibetek nastává brzy ráno, mezi druhou a čtvrtou odpoledne a později k večeru.

Ještě větším problémem byl a je pro cibetky africké cibet, tedy výměšek jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě luxusních parfémů. Drastický chov cibetek pro tento výměšek se soustřeďuje právě do Afriky a cibetka africká tak patří k jednomu z druhů, které jím velmi trpí. Cena cibetu se pohybuje v tisících dolarů za kilogram. Cibetky velké se také stávají stále žádanější na trzích s masem a kožešinami z pralesa. Dle odhadů jich je ročně zabito kolem deseti tisíc.

 

Cibetka africká - Civettictis civetta

  • Největší africký zástupce cibetkovitých šelem.
  • Vyskytuje se v subsaharské Africe v širokém spektru biotopů od lesa po otevřenou krajinu.
  • Potrava: bezobratlí (i jedovatí), malí obratlovci, vejce, mršiny, hadi
  • Věk: 15–⁠20 let
  • Délka těla: 67–84 cm, výška 40 cm
  • Váha: 7–⁠20 kg

 

Safari Park sbírá další ocenění

Safari Park ve Dvoře Králové nedávno získal hned tři významné ceny za chovatelství a rozvoj areálu v rámci tradiční soutěže všech českých a slovenských zoologických zahrad. Uspěl pavilon pro žirafy i odchovy leskoptve dlouhoocasé a zmije Nistcheiovy.

Nový pavilon pro žirafy síťované nabízí návštěvníkům během léta opravdu jedinečné zážitky. Ačkoliv se žirafy do vnitřní expozice vracejí až pozdě odpoledne, mají lidé díky dlouhé otevírací době pavilonu jedinečnou příležitost strávit v jejich společnosti i pozdní večer. Poprvé v historii chovu je možné žirafy vidět i v zimě nebo v době, kdy kvůli počasí nemohou do venkovních výběhů. Vybudování pavilonu stálo 16 milionů korun a veřejnosti se otevřel už na sklonku roku 2019. Safari park se v souvislosti s žirafami ale může chlubit i dalším prvenstvím –⁠ je jejich nejúspěšnějším chovatelem na světě.

 

Vnitřní expozice žiraf síťovaných

Druhým místem v kategorii Ptáci ocenila Česká zoo odchov leskoptví dlouhoocasých z léta 2021. Safari park je loni odchoval jako první zahrada na světě. K odchovu došlo v boudě přímo v průchozí hale Ptačího světa. Tam mohou lidé dospělé ptáky obdivovat dodnes.

Česko-slovenský prvoodchov zmijí Nitscheiových z loňské zimy pak získal třetí místo v kategorii Ostatní. Raritní odchov vzbudil pozornost zejména s ohledem na komplikovanost přípravy chovného zařízení i nastolení ideálních podmínek. Zmije Nitscheiovy jsou potravní specialisté – mláďatům předkládají chovatelé zejména malé žabky. Specifické jsou i tepelné nároky druhu. Ten totiž žije ve vysokých horách střední Afriky, a tak je chovné zařízení třeba klimatizovat na stálých 16–⁠20 stupňů Celsia.

Vložil: Andrea Morkusová