Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tři ženy, tři miminka, jedna tragédie. Co se ještě musí stát?

15.03.2022
Tři ženy, tři miminka, jedna tragédie. Co se ještě musí stát?

Foto: Se svolením Ukrajinské velvyslanectví

Popisek: Dívka se loučí s ukrajinským vojákem, ilustrační foto

Symbolem otřesného útoku ruské armády na porodnici a dětskou nemocnici v Mariupolu se stala fotografie těhotné Ukrajinky Marianny, která obletěla celý svět. Marianna naštěstí bombardování přežila a po převozu do jiné porodnice přivedla na svět zdravou holčičku, které dala jméno Veronika. O více než dva tisíce kilometrů dál ve stejné době porodila i další ukrajinská žena, tentokrát ale v klidu a se vší lékařskou péčí trutnovské nemocnice.

„Včera v deset večer porodila Marianna holčičku! Jsou v pořádku, ale v Mariupolu je dost zima a bombardování neustává,“ napsala v pátek na Twitteru ukrajinská novinářka Olga Tokariuková. Mluví o ženě, jejíž zakrvácená tvář v posledních dnech obletěla svět, vysvětluje iDnes.

Ani po porodu své holčičky však Marianna nemá klid. Kvůli tomu, že před válkou působila jako bloggerka a influencerka, která na Instagramu pod přezdívkou gixie_beauty propagovala kosmetiku nejrůznějších značek, se okamžitě vyrojily nenávistné hlasy s tvrzením, že se jedná o najatou herečku a celá situace s její fotografií z vybombardovaného areálu porodnice v Mariupolu byla uměle zinscenovaná.

 

Beauty influencerka Marianna rodila také v Mariupolu, ta ale porodila zdravou holčičku a jí samé se také snad daří dobře, minimálně dosud žije. Foto se svolením Marianna Višehirská

Hejtry najdeš všude

Kromě soucitu a vzteku nad nesmyslným ruským bombardováním ukrajinských civilistů, tak k její osobě míří i nenávistné reakce v podobě nejrůznějších hejtů. „Nejenže ji zastrašují ruské úřady, i ruští uživatelé jí píší strašné věci,“ potvrzuje podle iDnes novinářka Tokariuková. A hejtři jdou ještě dál. Neváhají tvrdit ani takové nesmysly, jako že si Marianna na fotografiích ‚zahrála‘ i druhou zraněnou ženu na nosítkách. Ona ‚druhá‘ však podle dnešních zpráv bohužel i se svým sotva narozeným dítětem (lékaři v ukrajinské porodnici provedli císařský řez, bohužel ani matka ani dítě nepřežily) na následky zranění při bombardování zemřela.

Správci Twitteru už lživá prohlášení z účtu ruské ambasády vymazali. Zkazka se však dávno šíří dál a zdaleka už ne jenom v Rusku a na Ukrajině. „Ta slečna je blogerka Marianna, už byla nasazena dvakrát do těchto různých fotek, její fanoušci na Instagramu už ji prohlédli,“ píše podle informací iDnes třeba jedna z českých uživatelek Twitteru.

Identifikace z Turecka

Zalistujete-li instagramovým účtem Marianny, dočkáte se kromě nejrůznějších beauty tipů i občasných střípků z jejího osobního života. Podle iDnes se na Valentýna vyznala i ze svých citů k manželovi Jurovi. Sdílela tehdy společnou fotku s dovětkem, že u nich je svátek lásky každý den. „Pravidelně mi dává květiny a nepotřebuje k tomu důvod. Je to u nás taková tradice. Nic jiného do toho neinvestujeme, jen něhu, péči a pozornost,“ napsala a dovětkem, že brzy se jejich štěstí ještě zvětší. To ještě ale bohužel nemohla tušit, jak dramatické okolnosti jejího porodu a dalších dní budou.

 

Tato nešťastná Ukrajinka přes úsilí lékařů zemřela i se svým dítětem, šok byl asi příliš velký. Foto se svolením VOA News

Mariannu podle portálu iDnes přitom prokazatelně identifikovala i její teta Taťána Ljubčenková, která žije v Turecku. „Upřesnila, že se Marianna nejmenuje Podhurská, jak se objevuje od chvíle, kdy začaly vycházet ruské dezinformace, ale Višehirská a že svou příbuznou poznala právě díky často sdílené fotografii. „Trhá mi to srdce,“ pláče. Mariannu podle ní stihli ještě evakuovat do jiné porodnice, kde pak holčička, která ještě ani neví, jaké měla štěstí, přišla na svět. „Vážila 3 kilogramy a 200 gramů,“ vysvětlila podle iDnes čerstvá prateta.

Šťastnější porod v trutnovské nemocnici

V porodnici Oblastní nemocnice Trutnov se ve středu 9. března brzy ráno narodila jiná holčička. Její rodiče mají za sebou také nejednu dramatickou chvíli při útěku z ukrajinského Lvova, stihli to ale včas. Plně donošené děvčátko, které vážilo 3300 g a měřilo 49 cm, pojmenovali Eva.

 

Malá Eva má z nich všech největší štěstí, narodila se v klidu a pohodě v porodnici Oblastní nemocnice Trutnov. Foto ONT

Když se manželé Khrystyna a Sviatoslav dozvěděli z médií o začínajícím vojenském konfliktu v jejich rodné zemi, na nic nečekali. Do auta narychlo naložili to nejnutnější a společně se sestrou jednoho z manželů a jejím dítětem se vypravili na dlouhou cestu. Třicetiletá Khrystyna byla v 38. týdnu těhotenství. „Celou cestu jsem se o svou ženu a naše miminko velice bál. Měl jsem strach, co vše se nám může cestou přihodit,“ vypráví Sviatoslav. První úleva přišla po překročení ukrajinských hranic, po 12 hodinové cestě. Konečně pak po dalších sedmi hodinách dorazili do Žacléře, kde našli v bytě Sviatoslavovy maminky nový domov. Zdravá holčička se narodila o dva týdny později v trutnovské porodnici. „Moje žena i já jsme zdravotníkům této nemocnice nesmírně vděční. Z celého srdce jim děkujeme za péči, kterou mé ženě a naší dcerce poskytují,“ říká s dojetím Sviatoslav.

Sviatoslav, který se domluví česky, překládá své ženě. Ačkoliv jsou oba šťastní, že jsou i se svým prvorozeným dítětem v bezpečí, vědí, že jejich nesnadná cesta pokračuje dál. Oba manželé mají vysokoškolské vzdělání a Sviatoslava nyní čeká hledání práce, aby se o svou rodinu mohl postarat. Malou Evičku obdarovaly sestřičky z porodnice a oddělení šestinedělí malým dárkem a přáním toho nejlepšího do života.

 

Šťastný tatínek Sviatoslav, foto ONT

Co ještě dělá pro uprchlíky Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj minulý týden zahájil program výuky českého jazyka pro občany Ukrajiny. V krajském sídle lektoři každý všední den vyučují dospělé Ukrajince s cílem naučit je především základním frázím, které nejvíce využijí při každodenním životě v České republice.

„Vedle zajištění registrace a ubytování pro ukrajinské uprchlíky prostřednictvím krajských asistenčních center pomoci (KACPU) se v těchto dnech intenzivně věnujeme také možnostem jejich postupného začleňování do společnosti, tedy zejména nabídce jazykového vzdělávání a zaměstnání,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Organizaci výuky českého jazyka zajišťují zaměstnanci krajského úřadu odboru školství a sportu. Lekce jsou zdarma a jsou určeny pro dospělé občany Ukrajiny. Probíhají ve všední dny od 17:00 do 18:30 na krajském úřadě. Studující mohou využít i nabídku hlídání dětí během výuky.

 

Naši Ukrajinci

Chcete pomoci? Navštivte web nasiukrajinci.cz. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.

Vložil: Andrea Morkusová