Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naposledy. Krkonošská Stezka korunami stromů láká na večerní prohlídku

14.03.2022
Naposledy. Krkonošská Stezka korunami stromů láká na večerní prohlídku

Foto: Stezka korunami stromů Krkonoše (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Za dne je pěkný výhled, ale noční prohlídka má svou neopakovatelnou atmosféru.

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních jste mohli každou středu až do 16. března zažít neobvyklé noční dobrodružství, tuto středu se koná naposledy. Originálním zážitkovým programem vás provedou zkušení průvodci ze Správy Krkonošského národního parku, od kterých se dozvíte i zajímavé informace o okolní fauně a flóře.

Zimní večerní prohlídky se nesou v duchu hry s překvapením. Účastníci dostanou na svou noční vycházku drobnou svítilnu a teplý nápoj pro zahřátí a pak už se vydávají na zhruba hodinovou prohlídku s průvodcem. Kromě neobvyklého zážitku za svitu měsíční záře se při ní učí poznávat i soumračné a noční živočichy krkonošských lesů podle zvuků či odrazu očí.

 

Když se pomalu stmívá, výhled na nedaleké Janské Lázně je magický.

Mimořádná večerní prohlídka se koná 16. března od 18:30 hodin. Vstupenky lze zakoupit předem na e-shopu krkonošské Stezky. Na její prohlídku se ale nemusíte vydávat jenom v noci. Stezka je standardně otevřena každý den –⁠ v březnu od 9:30 do 17 hodin.

Janské Lázně

Stezka korunami stromů v Janských Lázních měří 1511 metrů a je zakončena výstupem na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Na její trase vás čeká unikátní podzemní jeskyně s expozicí přibližující mikrosvět půdy, visutý chodník i pohled do korun stromů z vrcholu vyhlídkové věže. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám tak Stezka korunami stromů ukáže les i z jiné perspektivy.

Cestu dolů si můžete zpestřit jízdou v tobogánu, jehož tubus je dlouhý 80 metrů. Ačkoliv byl tobogán původně určen dětem, s velkou oblibou jej využívají i dospělí včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci v tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí lze dosáhnout v tobogánu rychlosti až 30 km/h, v případě špatného počasí jsou ale jízdy zakázané. S podporou napršené vody by totiž rychlost jízdy mohla dosáhnout až 80 km/h. Kromě tobogánu je Stezka v celé délce bezbariérová, takže ji mohou hravě zdolat i návštěvníci s hendikepem či rodiny s dětmi v kočárku.

 

Stezka korunami stromů Krkonoše byla slavnostně otevřena 2. července 2017.

Ski areál Černá hora

V blízkosti Stezky se nachází i známý skiareál Černá hora s tříkilometrovou sjezdovkou a jedinou osmimístnou kabinkovou lanovkou v České republice. Najdete zde i moderní vyhřívanou šestisedačkovou lanovku Hofmanky Express, velkou dětskou lokalitu LIVE park Formánky, snowtubingové dráhy či půjčovnu lyžařského vybavení. Nechybí ani nejdelší sjezdovka pro večerní lyžování v délce 1,6 km.

Pokud na pokladně Stezky předložíte skipas, dostanete slevu 20 Kč na vstupné. Bát se ale nemusíte ani o své lyže či snowboardy, u vchodu na Stezku pro ně najdete uzamykatelné boxy. Hlad a žízeň můžete zahnat v místní restauraci, kde vaří především krkonošské speciality.

Další stezky

Do korun stromů ale můžete vystoupat i jinde. V České republice třeba na Dolní Moravě, kde najdete 55 metrů vysokou vyhlídkovou stezku ze dřeva a oceli, která se nachází v nadmořské výšce 1116 metrů. I tady najdete stometrový tobogán, sjezdovky nebo třeba mamutí horskou dráhu. Letos na jaře by se zde měl navíc otevřít i nejdelší visutý most na světě. Lávka pro pěší bude měřit 721 metrů a nacházet se ve výšce 95 metrů nad zemí.

 

Stezka korunami stromů na Lipně slibuje krásné výhledy do okolní přírody a na lipenské jezero. Foto Stezka korunami stromů Lipno

Další možností je Stezka korunami stromů Lipno na kopci Kramolín ve výšce 901 m n. m. K jejímu úpatí se můžete pohodlně dostat lanovkou, hravě to ale zvládnete i pěšky. Stezka byla jako první v ČR otevřena v roce 2012. Za zdolání jejích 675 metrů budete odměněni krásným výhledem na Lipenskou přehradu, šumavskou přírodu, Novohradské hory či dokonce na vrcholky rakouských Alp.

Nejnovějším přírůstkem je 660 metrů dlouhá Stezka Valaška na Pustevnách, která poskytuje nádherné výhledy na hřebeny Beskyd. Nechybí zde 150 metrů dlouhý lanový Himalájský chodník, unikátní je i její skleněný fotopoint, na kterém si budete připadat doslova jako v oblacích. Také ji najdete nedaleko horní stanice lanové dráhy na Pustevny či slavné Jurkovičovy chaty Libušín.

Láká-li vás zahraničí, můžete se vydat třeba na Slovensko do známého lyžařského střediska Bachledova dolina ve Spišské Maguře či do Německa, kde stezek stojí hned několik. Najdete je například v Neuschönau v národním parku Bavorský les, na ostrově Rujána, v Černém lese (Schwarzwald) nebo třeba u meandru řeky Sáry v Sársku.

Vložil: Andrea Morkusová