Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manipulativní, ponižující a útočný. Další trenér dostal čočku. Jenže ČR přišla možná o zlato, co se to děje?

29.08.2018
Manipulativní, ponižující a útočný. Další trenér dostal čočku. Jenže ČR přišla možná o zlato, co se to děje?

Foto: Facebook

Popisek: Rychlobruslařka Karolína Erbanová, pocházející z Vrchlabí (kde má stále své ´doma´), se na snímku z letošního července vesele směje. To se ještě v Německu bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu připravovala v Německu na další sezónu...

Karolína Erbanová, naše reprezentantka v rychlobruslení, si dovolila dost. Veřejně se postavila proti trenérovi Petru Novákovi a oznámila, že právě kvůli němu a jeho metodám končí. O jejich vzájemných problémech se vědělo, to, že Karolína sekla s vrcholovým sportem úplně, je šok.

Není to tak dávno, co bylo rychlobruslení u nás Popelkou. Pro tento sport nebyly a dosud vlastně nejsou pořádné podmínky. Až přišla šampionka Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem, kteří až dojemně ukazovali, jak Martina trénuje na speciálních slajdech či na rybníku, protože v celé zemi nebylo zázemí, kde by se dalo trénovat profesionálně. Martina se přesto vyšvihla mezi špičku a zakrátko zde měla velmi solidní pokračovatelku, Karolínu Erbanovou. I ta začínala v týmu Novis Petra Nováka, na rozdíl od Martiny Sáblíkové ale před časem tým opustila. Důvod? Zatímco Martina Sáblíková se specializuje na dlouhé trati, Karolína chtěla jezdit sprinty, které trenér Novák netrénoval: „Jsem tělem i duší sprinter a specializovaný sprinterský trénink se v českém týmu nedělal a nedělá. Pokusy, jak ze mě vyrobit vytrvalce, úspěšné také nebyly. Musela jsem proto najít jiné řešení. Odstěhovala jsem se do Nizozemí, kde má rychlobruslení velkou tradici a tamní trenéři rozsáhlé zkušenosti a bruslila jsem tam. Přišla jsem do země, kde je vrcholové rychlobruslení organizované naprosto specificky. Týmy fungují podobně jako cyklistické stáje a jsou financované z neveřejných zdrojů. Nicméně náš sport celkově funguje na principu národních reprezentací, takže jako cizinec v jakémkoliv komerčnímu týmu nikdy nemáte stejné postavení jako rodilý Nizozemec, bez ohledu na výkonnost,“ říká Karolína ve oznámení o ukončení sportovní kariéry. Trenér Novák její odchod pochopitelně nenesl lehce. 

Pro reprezentaci musela trenéra přesvědčovat

Na odchodu do Holandska je zajímavé to, že zde Karolína trénovala s tehdejší největší konkurentkou Martiny Sáblíkové Ireen Wüstovou, přitom Martina a Karolína byly původně velké kamarádky. Pro Martinu Sáblíkovou byl odchod tak trochu zrada: „Naposledy jsme se s Karolínou viděly v dubnu. Pak jsme si napsaly k­ narozeninám. Jinak se nějak moc nebavíme. Je to pro mě hodně těžké. Moje nejlepší kámoška najednou trénuje s­ mou největší konkurentkou,“ řekla v MF Dnes Martina Sáblíková před čtyřmi roky. Sportovně se ale ukázalo, že Karolína udělala dobře. Zatímco se původně pohybovala kolem 15. místa, ve sprintu získala titul evropské mistryně a olympijskou medaili. Její reprezentační start ale nebyl nic jistého, trenér Petr Novák neopomněl vždy zdůraznit, že ho musí hlavně přesvědčit, což se prý moc neděje a že má v rukávu hned několik nadějných a stále se zlepšujících juniorek. 

NA ZOH skončila na kilometrové trati sedmá, na 500 metrů ale vybojovala bronz, stříbrná závodnice byla jen o setinku rychlejší. Což svědčí o tom, že má Erbanová pravdu, když tvrdí, že je sprinterka - trenér Novák ji napřed cpal do dlouhých tratí a pak se nesmířil s tím, že holt musí trénovat jinde, když v ČR nejsme na rychlobruslařský sprint zařízeni...

Vlastenka, co trénuje v Holandsku a Polsku

Karolína ale tvrdila, že za Holandsko nikdo závodit nechtěla, její srdce prý stále tluče pro Česko: „Miluji svoji zemi a jsem vlastenkou, i když zní tohle slovo jako z dob národního obrození. Pocházím ale ze staré krkonošské rodiny, mám srdce pevně ukotvené v našich kopcích a možnost reprezentovat svou zemi pro mě vždycky byla čest a srdeční záležitost,“ píše v oznámení o ukončení kariéry. To, že Petr Novák její reprezentační starty neustále zpochybňoval, prý těžce nesla. K zásadnímu rozkolu ale došlo až letos. Karolína chtěla nadále trénovat v nizozemském týmu, ten se ale rozpadl, nový nevznikl, sponzoři se nekonali, a tak se dohodla s Poláky: „Český reprezentační trenér Petr Novák zpochybnil v médiích úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra. Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o svém nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi předsezónní přípravy,“ tvrdí Karolína.

 

Letos už říkám dost

„Po celé roky jsem všechny útoky nechala bez komentáře a neoplácela stejné stejným. Není mi to blízké. Jsem sportovec, je pro mě zásadní hrát fér. Žiju v cyklu výher a proher, věřím v tvrdou práci a v to, že za člověka mluví jeho skutky. Doufala jsem, že když budu trpělivá a pokojná, časem se všechno uklidní a vztahy se narovnají,“ napsala ve svém prohlášení na Facebooku. To se ale nestalo, jak bylo řečeno. Karolína napsala: „V době, kdy se sportovec soustředí na výkonnost, je v extrémním tréninkovém zatížení a je nezbytné, aby se mu plně věnoval. Nejsem už ani překvapená. Přesně touto dobou si mohli zájemci negativní vyjádření Petra Nováka o mém charakteru a mém zahraničním týmu v novinách přečíst už několikátý rok. A já si mohla vychutnat to ticho, které vydávali všichni, kdo mě mohli a měli podpořit, protože můj příběh celé roky znají. Letos už říkám dost.“ 

Přestanu se toho všeho účastnit

Situace se pro ni stala tak neúnosnou, že se nakonec rozhodla opustit vrcholový sport docela: „Sport v jeho extrémní podobě je můj život, baví mě, jsem v dobré fyzické kondici, zdravá a na sezónu připravená. Připravená závodit. Stejně jako jsem připravená šířit slávu své země jediným způsobem, který umím. Abych to mohla dělat, mám dvě možnosti. Zaprvé: pokračovat tak jako doteď. To mi přijde lidsky nedobré. Za druhé: stát se občanem jiné země a bruslit za ni. To mi nevyhovuje. Snažím se žít tak, abych mohla být hrdá na to, co dělám. Ale stejně potřebuju být hrdá i na to, co nedělám. Nemůžu ze svých principů ustoupit jenom proto, že se mi teď nehodí. Proto jsem zvolila poslední možnost, která se ještě nabízí. Přestanu se toho všeho účastnit,“ deklaruje Karolína Erbanová.

 

Něco jí rozhodilo, já to nebyl

Trenér Novák svou vinu nepřijal, tvrdí, že netuší, co k tomuto kroku Karolínu vede. „Po přečtení celého vyjádření Karolíny a zjišťování informací od svazu nemohu uvěřit celé situaci a daným důvodům. Něco ji asi rozhodilo, ale těžko jsem to mohl být já,” sdělil Novák konečně v úterý odpoledne Zprávám Seznamu. „Naposledy jsem totiž s Kájou mluvil téměř před půl rokem na posledním závodě Světového poháru v Minsku. Od té doby nic. Její slova o ponižování jsou velmi silná, na osobní útoky nebudu reagovat. Veškerou komunikaci však zajišťovali lidé ze svazu. I proto jsem překvapený, co jsem se teď dočetl. Pro české rychlobruslení je její konec každopádně ztráta,” dodal.

Další Gábina Koukalová? 

Český olympijský výbor se již vyjádřil - doufá, že si vše bronzová olympijská medailistka ještě rozmyslí. Situace tak trochu připomíná kauzu biatlonistky Gabriely Koukalové, která také nedávno ukončila kariéru, byť získala mnohé úspěchy. I zde Koukalová žehrala na dominantního trenéra, který jí prý dokonce ničil život a kvůli kterému skončila s bulimií. Sportovní kariéra Gabriely Koukalové je, zdá se, zcela u konce. I Erbanová mluví o nepřijatelných lidských metodách trenéra: „Nejsem však už nadále připravená být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra Petra Nováka, jehož lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům." Zdá se, jako by se vynořoval vzorec. Páni trenéři se svými svěřenkami zacházejí, mírně řečeno, naprosto nevhodně… Karolíně je ale teprve dvacet pět let. Bude jí svět dlouhých nožů a závodění tak chybět, že se jednou s šéfem reprezentace smíří? Anebo se chytí za nos on? 

Vložil: Michaela Špačková