Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Člověk by plakal. Jsou v tahu střechy a část stropů. Požár krásného barokního zámku v Horním Maršově

22.08.2018
Člověk by plakal. Jsou v tahu střechy a část stropů. Požár krásného barokního zámku v Horním Maršově

Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Popisek: Oheň zasáhl všechny střechy zámku, poničil první patro a věž. Škoda se odhaduje na více než pět milionů korun

FOTOGALERIE Požár, který vypukl v neděli 19. srpna ráno, zcela zničil veškeré střechy a část stropů. Národní památkový ústav se po zajištění zámku hasiči a policií soustředí na zdokumentování stávajícího stavu památky a zjištění míry poškození jeho památkových hodnot. Bude také všemožně napomáhat tomu, aby byly co nejdříve zahájeny práce na zajištění poškozených budov před zatékáním i před vstupem nepovolaných osob.

I když došlo k velmi silnému poškození zámku, je zřejmé, že historické zdivo, fasády a velmi pravděpodobně i řada prvků vnitřního vybavení zůstane zachována a stane se tak základem pro žádoucí a nezbytnou obnovu zámku. Základní podmínkou úspěšné záchrany zámku v Horním Maršově je nyní aktivní přístup vlastníka k rychlému řešení nastalé situace, především obnově zastřešení, neboť v horském regionu lze očekávat relativně brzký nástup vlhkého podzimního a zimního počasí. Z dlouhodobého hlediska bude klíčové nalezení adekvátního využití.

Zámek má bohatou historii

Maršovský zámek nechal v roce 1792 postavit na místě panského domu císařský komoří Jan Bethold Schaffgotsch v pozdně barokním slohu s prvky nastupujícího klasicismu. Betholdův pravnuk Alfons Aichelburg zámek v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu. Při této stavební úpravě byla také postavena asymetricky umístěná věž na jihozápadním nároží. Při poslední větší stavební úpravě nechali tehdejší majitelé Czernin-Morzinové v letech 1906–1910 přistavět centrální schodiště na jižním průčelí.

Historické zdivo, fasáda i řada prvků vnitřního vybavení zůstala zachována

Od roku 1940 byla část zámku využívána Hitlerjugend. V roce 1945 byl zámek konfiskován, mobiliář byl odvezen do sběrny Národní kulturní komise, odkud se později některé předměty dostaly do zpřístupněných státních zámků. V roce 1947 jej získal místní národní výbor pro kulturní potřeby. V zámku byla nakonec zřízena internátní škola v přírodě, která ho využívala až do konce 80. let minulého století.

Zámek se stal kulturní památkou v roce 1964. Obec Horní Maršov jej prodala v roce 1997 do soukromých rukou. Po většinu doby byl nabízen k prodeji zájemcům s různými záměry na jeho využití, žádný se však nepodařilo realizovat. V posledních letech už byl zámek nejen bez využití, ale i bez základní údržby. Nicméně stavebně-technický stav zámku zůstal relativně dobrý, do objektu nezatékalo, okenní i dveřní výplně plnily svou funkci.

Zámek nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Vyšetřovatelé hasičů v pondělí dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání požářiště vyloučili technickou závadu. Oheň podle nich nejspíš někdo zapálil. Otázkou zůstává, zda úmyslně, nebo z nedbalosti. Odhalit to má laboratoř… Informace přinesl iDnes.cz.

Požár zcela zničil veškeré střechy a část stropů

„Vyšetřovatelé zajistili několik stop, které budou předány laboratoři Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdanči. Zde budou stopy podrobeny chemické expertize,“ popsala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Po vyloučení technické závady pracují hasiči s verzí, že zámek někdo zapálil úmyslně, případně že šlo o nedbalostní jednání. Případ řeší také trutnovská kriminálka.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání poškození cizí věci, za to hrozí pachateli až šest let vězení,“ potvrdil mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Hořet začalo v neděli kolem páté hodiny ráno. Oheň zasáhl všechny střechy zámku, poničil první patro a věž. Škoda se odhaduje na více než pět milionů korun.

Vlastní ho Rusové

Kulturní památku získala v roce 1991 obec, ale o tři roky později ji prodala ruskému majiteli. Od té doby je zámek v ruských rukou. Naposledy změnil vlastníka před šesti lety, kdy ho koupila společnost Sagna. I ta patří občanu Ruské federace - Sergeji Majzusovi. Ten se objekt už předloni snažil prodat za 22 milionů korun. Nyní je podle webu best-reality.cz k mání za 14,5 milionu korun. „Od dubna roku 1994 není objekt nijak využíván a jeho stavebně technický stav je zhoršený,“ uvádí web. Podle dřívějších odhadů by přestavba zámku například na luxusní hotel mohla stát až 200 milionů korun.

Místní lidé už v neděli spekulovali, zda požár vznikl úmyslně s cílem získat z „neprodejné“ památky alespoň nějaký zisk, nebo zda šlo o náhodu. „Myslím, že tam pobývali bezdomovci a pokud tam manipulovali s ohněm, tak není vyloučeno, že začalo hořet z toho důvodu,“ uvažovala Lenka Nováková z Mladých Buků. Jakuba Kricnara ze Svobody nad Úpou zase zarazil průběh požáru: „Nejsem žádný odborník, ale pokud by to zapálil bezdomovec, hořelo by to, myslím, jen na jednom místě. A ne celá střecha. Je to divné. Vzhledem k tomu, že je majitel nějaký Ukrajinec a dlouho se to nedalo prodat, tak bych se ani nedivil, kdyby to někdo zapálil úmyslně,“ řekl iDNES.cz.

Jak vypadal zámek před požárem, se podívejte do galerie.

Vložil: Markéta Vančová