Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trutnovinky: Snaha, aby Havlovo jméno nebylo zapomenuto

06.03.2013
Trutnovinky: Snaha, aby Havlovo jméno nebylo zapomenuto

Foto: www.facebook.com

Popisek: Václav Havel

Přestože se to za druhé světové války ulicemi či náměstími pojmenovanými po Adolfu Hitlerovi, a později za komunistické diktatury po Klementu Gottwaldovi, Karlu Marxovi či V. I. Leninovi jenom hemžilo, třiadvacet let po pádu komunismu se města zdráhají pojmenovat něco po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi.

 „Jsou to ale paradoxy,“ chce se říci s dramatikem, disidentem a pozdějším prezidentem. Diskuse, zda pojmenovat některou z ulic, umístit pamětní desku na pivovar nebo mu vytvořit sochu, se ani v Trutnově masově nerozpoutala. Vypadá to tak, že občanům města je to ukradené s poukazem na okřídlené klišé o Havlománii.

 Zatímco před revolucí nějaký ten Gottwald, Marx či Lenin nikomu nevadil a byl tiše přijímán, člověk, který za své postoje a názory seděl léta v kriminálu, trávil hodně času na nedalekém Hrádečku, pracoval v trutnovském pivovaru, dostal Kulturní cenu města, stal se jeho čestným občanem a pravidelně se účastnil jednoho z nejstarších hudebních festivalů v zemi, se této pocty patrně posmrtně nedočká.

 Od Havlovy smrti uplynul více než rok a aktivit, které by po něm chtěly něco ve městě pojmenovat, je jako šafránu. Radnice se do podobných aktivit pouštět nechce, slovy starosta Ivana Adamce „proto, že o to není zájem mezi trutnovskými občany.“ Podle něj takové nápady nesmí vzniknout jako aktivita na úřadě, ale mezi lidmi. „Pokud bude vůle, občanská aktivita, trvalá snaha třeba od lidí, kteří měli Havla rádi, pokud takový zájem bude, tak pak se o něčem můžeme vážně bavit,“ řekl.

 První aktivisté, kteří by si přáli, aby Havlovo jméno nebylo v Trutnově zapomenuto, se už objevili. Fotograf Jiří Jahoda navrhl, že by v muzeu mohla být stálá expozice věnovaná Václavu Havlovi.

Druhým nápadem byl návrh studenta architektury Jaroslava Voceďálka. Zmodernizoval by nábřeží Úpy, u obchodní akademie by umístil Havlovu sochu s pivním sudem. Jméno bývalého českého prezidenta se dostalo i do názvu Voceďálkovy studie - Nábřeží Václava Havla.

 Později se objevily další dva návrhy. Učitel a předseda Trutnovského literárního klubu Jaroslav Dvorský vytvořil petici k přejmenování ulice Vlčická na ulici Václava Havla. „Ulice přirozeně propojí naše město s krajinou a domovem jeho srdce,“ myslí si Dvorský, který v této souvislosti hodlá založit Občanské sdružení Havlovo fórum.

 Dvorský svůj nápad přednesl také Havlově manželce Dagmar. Ta nemá k přejmenování námitek, jen se jí nezamlouval výběr ulice. „Jsem přesvědčena, že lze nalézt ulici, která bude lépe situovaná a bude více odpovídat významu Václava Havla. Nicméně rozhodnutí je na zastupitelstvu města Trutnova,“ uvedla. Váží si sice záměru založit občanské sdružení, ale domnívá se, že není vhodné, aby sdružení neslo Havlovo jméno.

 Zatím poslední aktivitou je záměr vrchlabského historika Iva Farského vytvořit Stezku Václava Havla. „Šlo by o okruh v okolí Trutnova. Výchozím bodem by bylo Krakonošovo náměstí. Stezka by zahrnovala například knihkupectví, trutnovský pivovar, bývalou stanici VB, Bojiště, hřbitov v Mladých Bukách, Hrádeček a další místa,“ nastínil Farský. Součástí stezky by byla brožura s mapou a zastaveními se vzpomínkami pamětníků. „V prosinci jsem navštívil radnici, ale můj nápad neměl kladnou odezvu. Chci dát k tomuto účelu vytvořit občanské sdružení. Nyní si nechám udělat ekonomickou rozvahu na brožuru. Nechci žádat o finanční pomoc město, ale spíše udělat veřejnou sbírku,“ plánuje.

 Několik měst v republice jednalo o záměrech pojmenovat po Václavu Havlovi některou z ulic, náměstí, vytvořit pomník či pojmenovat určitou budovu. Jen zlomek z nich se dočkal. V Praze je Letiště Václava Havla. Poděbradská Základní škola Na Valech jako první v republice nese jméno zesnulého prezidenta. Litoměřice pojmenovaly již zkraje roku 2012 na památku Havla park, kde byla odhalena jeho busta. V Kralupech nad Vltavou pojmenovali jeho jménem základní školu. Pozadu nezůstalo ani zahraničí. V Paláci Evropy, sídle Rady Evropy ve Štrasburku, byla odhalena busta Václava Havla a v polském městě Gdaňsk, líhni Solidarity, otevřeli třídu Václava Havla.

(zdroj: Trutnovinky, webové stránky)