Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak smutné oči. Vzácný nosorožec Sudán ze Dvora Králové, kterého poslali v roce 2009 zpět do Keni zachránit druh, umírá

17.03.2018
Tak smutné oči. Vzácný nosorožec Sudán ze Dvora Králové, kterého poslali v roce 2009 zpět do Keni zachránit druh, umírá

Foto: Jan Stejskal / ZOO Dvůr Králové

Popisek: Sudán v roce 2015

Ochranku mají králové, prezidenti, celebrity. A nosorožec Sudán, poslední žijící exemplář svého druhu na světě. Dnem i nocí je v jeho blízkosti ozbrojená stráž, která jej chrání a bude chránit stejně, jako by chránila krále a prezidenty. Umírá totiž poslední nosorožec bílý severní. Naději dává ještě umělé oplodnění, ale odborníci jsou skeptičtí...

Nosorožec Súdán byl odchycen v roce 1975 v Súdánu a nový domov našel v ZOO Dvůr Králové. V roce 2009 pak svět se zatajeným dechem přihlížel převozu Sudána do rezervace v Keni ke dvěma posledním samicím nosorožce bílého severního. Odborná, ale i laická veřejnost doufala, že příroda udělá své a druh nosorožce bílého severního bude zachráněn. Nebo že jeho existence bude alespoň prodloužena. Ovšem příroda nezafungovala. Sudán a jeho družky zůstali bez potomků.

Klidné dožití

Ovšem Súdán se nedočkal ani klidného dožití. Na konci roku 2017 se na Sudánově pravé zadní noze rozvinula infekce, která souvisela s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil vážnost zranění a nasadil léčbu, na kterou samec dobře reagoval. V lednu a až do poloviny února se znovu normálně pohyboval a jeho stravovací návyky se rovněž vrátily do normálu. Výrazně se zlepšila i jeho celková aktivita.

V posledních dnech se ovšem projevila další infekce, mnohem hlubší a přímo pod tou původní. Znovu byla zahájena léčba a navzdory velkému úsilí veterinářů a ošetřovatelů, kteří Sudánovi poskytují nepřetržitou péči, se zranění nehojí dobře. Současný stav Sudána ve všech dotčených vyvolává velké obavy – jde o velmi staré zvíře a infekce mu připravuje doslova muka a pomalu jej přivede k trýznivé smrti.

Umělé oplodnění? Mizivá naděje

Poslední naděje je umělé oplodnění. Samec Sudán už je vinou věku ovšem neplodný a obě samice mají zdravotní problémy, které jim nedovolí otěhotnět. Vědci se nyní snaží o umělé oplodnění přes zkumavku z uchovaného spermatu již uhynulých nosorožců bílých severních a vložení oplodněného vajíčka do samice nosorožce jiného druhu. Mnozí odborníci jsou ovšem k této snaze velmi skeptičtí. Jsou přesvědčení, že naděje na úspěch u umělého oplodnění je mizivá, přesto se do ní dávají horentní sumy.

Na webových stránkách organizace Save the Rhino, snažící se o ochranu nosorožců, lze najít jejich oficiální stanovisko: „Šance na nová mláďata je velmi mizivá, proto se Save the Rhino domnívá, že by z hlediska úsilí a financování – včetně výzkumu IVF, bylo lepší zaměřit se na druhy, které ještě mají možnost přežít mnoho let.“ Na co tím naráží? Do záchrany druhu nosorožce bílého severního se dávají velké finanční prostředky, které pak chybí na záchranu dalších druhů nosorožce, které jsou také těsně před vyhynutím. Ovšem u nich je reálná naděje, že se jejich záchrana podaří.

Doktorka Jo Shaw ze Světové organizace na ochranu přírody se postavila na stranu skeptiků: „Skutečný boj o přežití severních bílých nosorožců v jejich přirozeném prostředí byl ztracen před více než deseti lety. Velcí savci, jako jsou nosorožci, by měli být vnímáni jako symboly velkých fungujících ekosystémů a musíme se soustředit na úsilí a energii na jejich ochranu a trvalé přežití v těchto životních podmínkách po celém světě."

Má to tedy cenu?

Osud druhu nosorožce bílého severního je skutečně smutný. ZOO Dvůr Králové se podařilo vypiplat jak Sudána, tak i jeho dceru a vnučku. A to jako jediné zoologické zahradě na světě. V roce 2009 získali pocit, že v přirozeném prostředí se nosorožci rozmnoží rychleji, snadněji a že se druh nosorožce bílého severního zachrání. A přesto došlo k velkému zklamání. Snaha zachránit druh je krásná, obdivuhodná, ale když už není naděje? Když není prakticky žádná šance? To jsou otázky, na které dokáže odpovědět snad jen svědomí odborné veřejnosti.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace