Tak smutné oči. Vzácný nosorožec Sudán ze Dvora Králové, kterého poslali v roce 2009 zpět do Keni zachránit druh, umírá
17.03.2018
Foto: Jan Stejskal / ZOO Dvůr Králové
Popisek: Sudán v roce 2015
Ochranku mají králové, prezidenti, celebrity. A nosorožec Sudán, poslední žijící exemplář svého druhu na světě. Dnem i nocí je v jeho blízkosti ozbrojená stráž, která jej chrání a bude chránit stejně, jako by chránila krále a prezidenty. Umírá totiž poslední nosorožec bílý severní. Naději dává ještě umělé oplodnění, ale odborníci jsou skeptičtí...
Nosorožec Súdán byl odchycen v roce 1975 v Súdánu a nový domov našel v ZOO Dvůr Králové. V roce 2009 pak svět se zatajeným dechem přihlížel převozu Sudána do rezervace v Keni ke dvěma posledním samicím nosorožce bílého severního. Odborná, ale i laická veřejnost doufala, že příroda udělá své a druh nosorožce bílého severního bude zachráněn. Nebo že jeho existence bude alespoň prodloužena. Ovšem příroda nezafungovala. Sudán a jeho družky zůstali bez potomků.
Klidné dožití
Ovšem Súdán se nedočkal ani klidného dožití. Na konci roku 2017 se na Sudánově pravé zadní noze rozvinula infekce, která souvisela s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil vážnost zranění a nasadil léčbu, na kterou samec dobře reagoval. V lednu a až do poloviny února se znovu normálně pohyboval a jeho stravovací návyky se rovněž vrátily do normálu. Výrazně se zlepšila i jeho celková aktivita.
V posledních dnech se ovšem projevila další infekce, mnohem hlubší a přímo pod tou původní. Znovu byla zahájena léčba a navzdory velkému úsilí veterinářů a ošetřovatelů, kteří Sudánovi poskytují nepřetržitou péči, se zranění nehojí dobře. Současný stav Sudána ve všech dotčených vyvolává velké obavy – jde o velmi staré zvíře a infekce mu připravuje doslova muka a pomalu jej přivede k trýznivé smrti.
Umělé oplodnění? Mizivá naděje
Poslední naděje je umělé oplodnění. Samec Sudán už je vinou věku ovšem neplodný a obě samice mají zdravotní problémy, které jim nedovolí otěhotnět. Vědci se nyní snaží o umělé oplodnění přes zkumavku z uchovaného spermatu již uhynulých nosorožců bílých severních a vložení oplodněného vajíčka do samice nosorožce jiného druhu. Mnozí odborníci jsou ovšem k této snaze velmi skeptičtí. Jsou přesvědčení, že naděje na úspěch u umělého oplodnění je mizivá, přesto se do ní dávají horentní sumy.
Na webových stránkách organizace Save the Rhino, snažící se o ochranu nosorožců, lze najít jejich oficiální stanovisko: „Šance na nová mláďata je velmi mizivá, proto se Save the Rhino domnívá, že by z hlediska úsilí a financování – včetně výzkumu IVF, bylo lepší zaměřit se na druhy, které ještě mají možnost přežít mnoho let.“ Na co tím naráží? Do záchrany druhu nosorožce bílého severního se dávají velké finanční prostředky, které pak chybí na záchranu dalších druhů nosorožce, které jsou také těsně před vyhynutím. Ovšem u nich je reálná naděje, že se jejich záchrana podaří.
Doktorka Jo Shaw ze Světové organizace na ochranu přírody se postavila na stranu skeptiků: „Skutečný boj o přežití severních bílých nosorožců v jejich přirozeném prostředí byl ztracen před více než deseti lety. Velcí savci, jako jsou nosorožci, by měli být vnímáni jako symboly velkých fungujících ekosystémů a musíme se soustředit na úsilí a energii na jejich ochranu a trvalé přežití v těchto životních podmínkách po celém světě."
Má to tedy cenu?
Osud druhu nosorožce bílého severního je skutečně smutný. ZOO Dvůr Králové se podařilo vypiplat jak Sudána, tak i jeho dceru a vnučku. A to jako jediné zoologické zahradě na světě. V roce 2009 získali pocit, že v přirozeném prostředí se nosorožci rozmnoží rychleji, snadněji a že se druh nosorožce bílého severního zachrání. A přesto došlo k velkému zklamání. Snaha zachránit druh je krásná, obdivuhodná, ale když už není naděje? Když není prakticky žádná šance? To jsou otázky, na které dokáže odpovědět snad jen svědomí odborné veřejnosti.
Vložil: Štěpán Cháb