Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Dvouměsíční Miujiza vypadá jak pohádková nestvůrka. A přitom je to zázrak… Mládě kočkodana Campbellova se podařilo poprvé odchovat v ZOO Dvůr Králové

04.08.2017
Dvouměsíční Miujiza vypadá jak pohádková nestvůrka. A přitom je to zázrak… Mládě kočkodana Campbellova se podařilo poprvé odchovat v ZOO Dvůr Králové

Autor: Facebook

Popisek: Mládě kočkodana Campbellova odchované v ZOO Dvůr Králové

V odchovu mláďat se českým zoologickým zahradám daří. ZOO Dvůr Králové není v tomto směru výjimkou. Poprvé se tu podařilo odchovat mládě kočkodana Campbellova. První zástupci tohoto druhu, dvě samice, tam přišli v roce 2012 a během pěti let se u nich vystřídali dva samci. Nový přírůstek, který se narodil na konci května, dostal svahilské jméno Miujiza neboli Zázrak.

Matkou mláděte se stala devatenáctiletá Velká, otcem pak samec z jihlavské ZOO, který ve Dvoře Králové nahradil před rokem a půl samce Pepina.

Miuzija neboli Zázrak

„Pepina jsme získali od stejného chovatele jako samice. Bohužel však za dobu, kterou ve Dvoře strávil, ani jednu z nich nenapářil. Proto jsme se rozhodli vyměnit ho za jihlavského samce. Ten už se samicemi našel společnou řeč a výsledkem je dvouměsíční Miujiza,“ řekl kurátor primátů Michal Podhrázský.

Loňský rok byl však pro chov primátů v ZOO smutný. Na podzim tu zabřezly dvě samice, mláďata se však nepodařilo odchovat. „Bohužel při porodu uhynula i jedna ze samic jménem Malá. Samice Velká navíc trpěla po loňském porodu vleklými zdravotními problémy, které se jí ale podařilo překonat a letos i přes pokročilý věk znovu zabřezla. A tak je pro nás dvouměsíční Miujiza opravdu jako malý zázrak," popsala ošetřovatelka primátů Kristýna Korecová.

Jak to chodí s kočkodany Campbellovými

V současné době chovají kočkodany Campbellovy pouze tři zoologické zahrady v Evropě, kromě té dvorské také ZOO Jihlava a britská Twycross ZOO.  V anglické zoologické zahradě vlastní pár, u kterého se vzhledem k věku může pářit už pouze samec. V budoucnu by mohl být tento samec spojen s tříletou samičkou z Jihlavy. „Budoucí partnerku pro naše mládě budeme řešit až za několik let, samci tohoto druhu pohlavně dospívají až kolem pátého roku života,“ dodal Michal Podhrázský.

Kočkodani Campbellovi obývají tropické lesy západní Afriky, kde žijí v menších tlupách o osmi až patnácti jedincích vždy s jedním vůdčím samcem. Podle odborníků má tento druh primátů jeden z nejpropracovanějších systémů dorozumívání.  Při vyjadřování používají ustálené hláskové signály, které mají přesný význam a liší se pouze na základě geografického umístění.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace