Úrazů na českých horách dramaticky přibývá. Nejčastěji se zraní cyklisté či jezdci na populárních horských koloběžkách. Pěší turisté zase často podcení povětrnostní podmínky
27.07.2016
Foto: Ledlenser
Popisek: Cyklisté tvoří jendu z nejrizikovějších skupin turistů. Musí dobře vidět i být viděni.
Čeští turisté v létě stále s větší oblibou navštěvují tuzemská pohoří. S tím ovšem souvisí prudký nárůst úrazů. Jenom v Krkonoších zaznamenala Horská služba loni přibližně 300 úrazů, což je osmdesátiprocentní nárůst proti předloňsku. „Letos se přiblížíme čtyřem stovkám,“ říká Adolf Klepš, náčelník krkonošské Horské služby.
Podle údajů českých turistických center obliba českých hor v letním období u domácích výletníků roste. Stojí za tím zvyšující se kvalita služeb v tuzemsku a cenová dostupnost proti zimní sezoně. Přibývá kvalitních kempů, restaurací, rozšiřuje se nabídka volnočasových aktivit. Právě s tím ale souvisí markantní nárůst zásahů Horské služby. „V zimních sezónách je přibližně ustálený počet úrazů v řádech desítek až stovek, ale léto se v posledních letech ukazuje jako daleko nebezpečnější. Loni se nám úrazovost v létě zvýšila zhruba o 80 procent proti předloňsku. Předloni to bylo zhruba dvě stě úrazů, loni tři sta. Nevím, kolik to bude letos, ale ukazuje se, že trend je stoupající. Očekávám, že se budeme blížit ke čtyřem stovkám úrazů,“ říká Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.
Náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš
Převážnou část úrazů tvoří cyklisté a v poslední době také jezdci na populárních horských koloběžkách. U tradičních turistů, kteří vyrazí na túru do hor, je ale nejčastějším důvodem volání Horské služby podcenění povětrnostních podmínek. „Nejčastější příčinou našich výjezdů jsou rychlé změny počasí, čemuž se dá předejít jedině tím, že jsou lidé patřičně vybaveni a naplánují si horskou túru podle svých možností, zjistí si, jaká je povětrnostní prognóza, a samozřejmě musí túru volit podle fyzické kondice a toho, kdo s nimi jde a orientovat se podle nejslabšího, nepřepínat své síly a podstatné je získat si dostatek informací a na túru brát odpovídající vybavení,“ varuje Adolf Klepš a dodává: „Všechny výstrahy a informace od nás si člověk může velmi snadno dohledat na internetu. V poslední době jsou časté povětrnostní výkyvy, je nutné dávat pozor zejména na to, aby v horských oblastech na nikoho nespadl strom.“
I cyklisté musí být vybaveni
Podle náčelníka Horské služby je zásadní, aby se člověk na pobyt v horách správně připravil. „Doporučuji mít s sebou v ruksaku vždy náhradní oblečení, na sobě oblečení, které odpovídá povětrnostním podmínkám, kvalitní boty, dostatek tekutin, svačinu a při dlouhé túře také čelovku či převlekový vak pro případné přespání venku. Samozřejmě záleží na náročnosti túry,“ uzavírá Klepš.
Čelovka může zachránit život
Horská služba ČR se zapojila do projektu RescueMe. Ten má za úkol usnadnit záchranným složkám identifikaci postiženého, urychlit určení anamnézy a tím zefektivnit celý záchranný proces. Základem systému jsou unikátní trika se speciálním potiskem, který usnadní práci nejen profesionálům, ale pomůže s poskytováním první pomoci také laikům. Zejména v případech, kdy je postižený v šoku nebo v bezvědomí.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL