Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vesnicí roku 2016 v Královéhradeckém kraji se stal Rudník. Zlatou cihlu za příkladnou obnovu barokní fary získaly Žlunice

28.06.2016
Vesnicí roku 2016 v Královéhradeckém kraji se stal Rudník. Zlatou cihlu za příkladnou obnovu barokní fary získaly Žlunice

Foto: rudnik.cz

Popisek: Obec Rudník v Královéhradeckém kraji

Hodnotitelská komise v Královéhradeckém kraji vybrala v soutěži Vesnice roku vítěze v pěti kategoriích. Udělila i Zlatou cihlu v Programu obnovy venkova za příkladnou obnovu barokní fary ve Žlunicích.

V soutěži Vesnice roku letos soupeří 251 obcí z celé republiky. Nejpočetnější zastoupení má Královéhradecký kraj s 32 soutěžícími obcemi. V červnu hodnotila komise obce Královéhradeckého kraje. Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, se uskuteční na přelomu měsíce srpna a září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2016 bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Lázně Fořt v Rudníku

Lázně Fořt v Rudníku

V Královéhradeckém kraji získala zlatou stuhu obec Rudník. Toto ocenění získá obec, která se nejlépe prezentuje ve všech posuzovaných oblastech – společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty. Bílou stuhu za práci s dětmi a mládeží získala obec Podbřezí, modrou stuhu jako ocenění společenského a spolkového života v obci získaly Petrovice, zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obec Dobrá Voda a oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem obec Kratonohy.

Zámek Rudník

Zámek Rudník

Zlatou cihlu v Programu obnovy venkova získala obec Žlunice za příkladnou obnovu barokní fary, vystavěné v letech 1762 až 1765 V. Jirsákem podle starších plánů V. Schneidera. Budova fary dnes slouží jako knihovna. I přesto zůstala zachována vnitřní dispozice stejně jako původní zdobné kamenické prvky – vstupní portály, šambrány okolo oken s parapety. V roce 2014 byla dokončena vzorná kompletní obnova s finanční podporou Státního zemědělského intervenčního fondu díky citlivému a k památkovým hodnotám šetrnému přístupu dodavatele a vstřícnosti vlastníka. Plechová krytina, kterou fara dostala zřejmě v 70. letech minulého století, byla nahrazena maloformátovou pálenou taškou bobrovkou v tradičním, cihlově červeném odstínu se šupinovým kladením na latě, hřebenáče byly uloženy do malty. Dřevěné podlahy, dveřní křídla, zdobená kazetami s kovovými závěsy, panty a kličkami, které pocházejí pravděpodobně ze 30. let 19. století, byly opraveny tradičními postupy.

Důležitým kritériem pro udělení Zlaté cihly je respektování kulturní kontinuity regionu, charakteru místního prostředí a využití tradičních materiálů a zachování původních stavebních prvků a architektonického tvarosloví při obnově a rekonstrukci historických staveb a památek lidového stavitelství.

Zrekonstruovaná fara v obci Žlunice

Zrekonstruovaná fara v obci Žlunice

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost programů obnovy jednotlivých vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se mezi vyhlašovatele připojilo Ministerstvo zemědělství. Na soutěži se podílí také Ministerstvo kultury, resp. Národní památkový ústav. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL