Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý kvůli špatnému hospodaření byl odvolán ředitel Jánských Lázní

21.05.2013
Prý kvůli špatnému hospodaření byl odvolán ředitel Jánských Lázní

Foto: zachranmevesnu.cz

Popisek: Nové vedení má pomoct léčebně znovu na nohy

Zvrat v kauze Vesna. Ministr zdravotnictví se rozhodl odvolat současného ředitele lázní a dodává, že ministerstvo má zájem na tom, aby byly lázně zachovány.

Roman Koudele už není ředitelem léčebny Vesna v Jánských Lázních. V pondělí jej odvolal ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ministr odůvodnil své rozhodnutí nepřipraveností léčebny na změnu trendu v oblasti lázeňství.

„Nikdo nezpochybňuje fakt, že se české lázeňství nachází ve složité situaci a musí se vypořádávat s vývojem medicíny, novými léčebnými postupy i horší ekonomickou situací. Na druhou stranu tento stav byl zcela očekávatelný a řada lázeňských zařízení se mu také přizpůsobuje. V Janských Lázních ale patřičná opatření přijata nebyla," uvedl novinářům ministr Heger.

„K uklidnění současné vyhrocené situace v Janských Lázních pan ředitel bohužel nijak aktivně nepřispěl, šíření zprávy o rušení dětské léčebny přitom působilo paniku mezi pacienty a jejich rodiči," vyčítá ministerstvo ústy náměstka ministra Marka Ženíška bývalému řediteli nedostatečnou komunikaci během řešení vzniklého problému.

Dosavadní ředitel uvádí jako viníka špatné ekonomické situace léčebny nový indikační seznam ministerstva

Roman Koudele, který stál v čele léčebny od roku 1990, odmítá odpovědnost za současný stav a dodává, že odchází s čistým svědomím.  Jako důvod snížení počtu klientů přitom uvádí nově vydaný indikační seznam.

„Na vzniklou krizovou situaci jsem dostatečně dlouho dopředu upozorňoval ministerstvo zdravotnictví. Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, aby Janské Lázně fungovaly a mohly léčit dospělé i dětské pacienty," sdělil novinářům.

Řízením léčebny byl pověřen Josef Šimurda

Lázně od června dočasně povede v roli krizového manažera Josef Šimurda. Ten v současnosti pracuje jako vedoucí ekonomického úseku Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Obyvatelům východních Čech je Šimurda znám z dřívějška, kdy byl ředitelem nemocnic v Náchodě a Pardubicích.

Jeho hlavním úkolem má být „optimalizace lůžkových míst při zachování vysoké úrovně poskytované zdravotní péče". Zároveň s tím má zajistit nové zdroje financování a získat zpět důvěru pacientů, jejich rodičů, budoucích návštěvníků i zaměstnanců.

Lázně nově nabídnou i rehabilitační péči 

„V první řadě udělám maximum možného, aby péče o dětské pacienty zůstala v léčebně Vesna zachována," slíbil novinářům Šimurda a dodal, že jedním z kroků při záchraně lázní bude rozšíření nabídky o rehabilitační péči.

Na podporu léčebny v Jánských Lázních vznikla petice, pod kterou se do dnešního dne sešlo téměř dvacet tisíc podpisů. Hanu Pánkovou, jednu z iniciátorek petice, odvolání Romana Koudeleho překvapilo. Ve výměně vedení recept na vyřešení problému ovšem nevidí. V souvislosti s odvoláním ředitele novinářům uvedla: „Klíčová není změna vedení, ale indikačních seznamů. Bez jejich změny nelze lázně zachovat."

SOUVISEJÍCÍ:

Vyhlášené lázeňské léčebně Vesna hrozí konec. Z rozhodnutí ministerstva

Nezavírejte dětskou léčebnu Vesna! Lidé podepisují petici

Obavy z možné privatizace léčebny

Ze strany odpůrců uzavření léčebny se ozývají hlasy, že za problémy lázní stojí úmysl zprivatizovat léčebnu a s tím spojená snaha snížit cenu na minimum. Ministerstvo se snažilo o privatizaci šestnáct let. Naposledy na podzim roku 2011, kdy mělo vypsat výběrové řízení na nového vlastníka. K tomu ovšem nedošlo.

„Na ministerstvo financí se obrátilo ministerstvo zdravotnictví s žádostí o pozastavení schvalovacího procesu privatizace. Ministerstvo financí této žádosti vyhovělo,“ uvedl v této souvislosti novinářům mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek připustil, že transformace sice připravená je, měla být ale provedena dříve. „Otázkou zůstává, zda naplní efekt, který od ní pan ředitel očekává. To už ale bude úkolem nového pana ředitele," řekl novinářům Petr Nosek.

Vesna je pro malé pacienty nenahraditelná

Vesna v Jánských Lázních je unikátním léčebným zařízením, které se specializuje na léčbu nemocí spojených s pohybovým aparátem. Její výjimečnost tkví v zaměření na dětské pacienty. „Vesna je jediným zařízením v České republice, které umožňuje pobyt dětských pacientů od šesti let bez doprovodu rodičů. Děti mohou například navštěvovat základní školu, aby nezameškaly docházku,“ uvádí se v dopise, kterým apeluje iniciativa Zachraňme Vesnu na ministerstvo zdravotnictví a politiky, aby se problému věnovali.

Problémy léčebně nastaly od října loňského roku, kdy vešel v platnost nový indikační seznam, který mění pravidla v proplácení léčebných pobytů. „Kvůli tomu jsme za poslední tři měsíce měli v porovnání se stejným obdobím loňského roku poloviční tržby,“ zhodnotil situaci před novináři ekonomický náměstek ředitele lázní Jaroslav Mrázek.

Vedení léčebny se proto rozhodlo na přelomu dubna a května tohoto roku, že léčebnu uzavře a propustí zhruba stovku zaměstnanců.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.