Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doutníček a panák vizoura, vířivka, sauna. Sladký život sociálních demokratů v horském hotelu s „apartmánem Tomáše Hrdličky“. Jestli platili a kolik, raději mlčí

11.12.2015
Doutníček a panák vizoura, vířivka, sauna. Sladký život sociálních demokratů v horském hotelu s „apartmánem Tomáše Hrdličky“. Jestli platili a kolik, raději mlčí

Foto: repro

Popisek: Ilustrační foto

VIDEO Krkonošská pohádka, rozplývá se Lábus v reklamě na Horský hotel na Černé hoře, který patří Praze 10. Klip ostatně visí dodnes na Youtube. Hotel si v roce 2008 pořídila Praha 10. Bývalý starosta Vladislav Lipovský (ODS), jenž v reklamním spotu účinkuje vedle Lábuse, obhajuje nákup nemovitosti umožněním pobytu v přírodě pro děti ze základních škol na Praze 10. Jenže zasněžená pohádka se rozplývá při bližším pohledu na alarmující fakta…

„Kvůli horskému hotelu v Jánských Lázních, který vlastní Praha 10, padlo další trestní oznámení. Podal ho Nadační fond proti korupci (NFPK) spolu s několika fyzickými osobami. Podle něho byla rekonstrukce předražená až o stovky procent, informovaly shodně servery E15 a EURO,“ informuje nyní Spy.cz.

 

 

A Spy.cz pokračuje: „Nám se ale podařilo získat detaily o tom, co údajně probíhalo v útrobách hotelu v Jánských Lázních. A je to skutečně veselé. Jak nám řekli někteří zaměstnanci areálu, uvnitř prý v minulých časech panovaly doslova sociálnědemokratické žně. Mezi pravidelnými hosty s rodinami prý byli například členové ČSSD v Praze Vladimír Novák, jeho manželka Hana Nováková a jejich děti. Na této rodině je pozoruhodné především zaháčkování do veřejných funkcí. Novák působí jako místostarosta Prahy 10, jeho manželka je někdejší radní na magistrátu naší metropole a jejich syn? Tak ten zřejmě jen shodou okolností získal lukrativní post v teplárenském holdingu. Na jeho osobu se opakovaně ptali pražští Piráti, ale nikdy se jim nedostalo odpovědi. „Pan Novák tady trávil mnoho času, s doutníky, whiskey, kořalkou," prozradil pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů. Druhý pak přiblížil, jak to v hotelu vypadá. „Je tam jedno apartmá, říká se mu apartmá Tomáše Hrdličky a v něm je například vířivka nebo bar…“ Dodejme, že Tomáš Hrdlička je někdejší kmotr ODS a bývalý vlivný zákulisní hráč na Praze 10. A nemusíme dodávat, že Vladimír Novák se svou rodinou pochází taktéž odtamtud,“ stojí v článku na bulvárním serveru. 

Ale sociální demokrat Novák prý nebyl jediný, kdo si užíval luxusu plnými doušky: „Další návštěvnicí měla být Jiřina Vondráková, rovněž z ČSSD. „Co si pamatuju, střídali se tady sociální demokraté jako na běžícím páse. Pili, jedli, jestli platili? To vážně nevím!" rozčílil se náš zmíněný zdroj. Pozoruhodné je i konstatování jednoho zastupitele, který pod podmínkou anonymity sdělil: „Hodně nás bude zajímat, z čeho pan Novák pobyt platil, ale nejen on, i třeba prý také paní Cabrnochová a další. Trestní oznámení není v tomto případě vyloučeno," uvedl prý člen jednoho z výborů na Praze 10.“ Spy.cz se pídil i po reakcích samotných politiků na jejich pobyt a také na to, zda mohou své „dovolené“ doložit proplacenými fakturami, žádné reakce ale nezískal. 

 

Zato se ozvalo hnutí VLASTA z Prahy 10, které se kauzou horského hotelu intenzivně zabývá: „Mám v ruce písemné vyjádření všech zastupitelek a zastupitelů koalice VLASTA, v kterém popírají jakoukoli komunikaci s Krajskými listy, Parlamentními listy i Spy ve věci Horského hotelu. K našim zásadám vystupování ve veřejném prostoru, tedy i v médiích, patří to, že nikdy nepublikujeme nepodepsaná prohlášení. K tomu, co veřejně říkáme, se i veřejně hlásíme. Žádné anonymy = žádná zbabělost,“ napsal nám Mgr. Pavel Mareš, místopředseda zastupitelského klubu koalice VLASTA. Bohužel, zpochybnil tím jen původní tvrzení, převzaté ze Spy, že citovaná slova pochází z úst jednoho z jejich členů, což nemůžeme vyvrátit… Podstata věci se tím ale nemění.

Hotel Černá hora nebo černá díra? 

Horský hotel na svazích Černé hory koupila městská část v roce 2008 za 48 milionů korun, za dalších více než 50 milionů ho poté opravila. Případ podrobně popsal týdeník Euro. Další trestní oznámení podali opoziční zastupitelé kvůli podezření, že někteří jejich kolegové se v hotelu rekreovali zdarma. Loni v létě byla v hotelu opravena elektroinstalace, rozvodna nízkého napětí, vyměněná okna a modernizované třetí podlaží. Jedna zakázka byla za 3,7 milionu, ostatní tři mezi 5,6 a 5,9 milionu korun bez DPH. „Zakázky na rekonstrukci hotelu, šikovně soutěžené tak, aby žádná z nich nepřesáhla částku šest milionů korun, mě zaujaly už před rokem,“ uvedl Pavel Hájek ze sdružení Zaostřeno na desítku. 

Podle fondu ale provedené práce neodpovídaly ceně vzešlé z veřejné zakázky. Například opravu elektroinstalace si nechal ocenit u tří firem. „Konkrétně vysoutěžená cena ve výši 5,56 milionu korun bez DPH se pravděpodobně pohybovala ve skutečně tržní ceně výši 1,11 až 1,31 milionu korun bez DPH,“ uvedl NFPK. Některé fakturované práce podle něj navíc vůbec nebyly provedeny. 

Prapodivné kšefty

Kritizovaná rekonstrukce není jediným problémem, který Praha 10 s hotelem v poslední době má. Koncem listopadu opoziční TOP 09 upozornila na podezření, že se někteří zastupitelé Prahy 10 v hotelu rekreovali zdarma. Podali kvůli tomu trestní oznámení. Současná starostka Radmila Kleslová (ANO) obvinění opozice odmítá, ona ani zastupitelé ANO tam podle ní nikdy nebyli. Stejně reagoval i bývalý starosta Bohumil Zoufalík (Hnutí nezávislých pro Prahu 10). 

Hotel pro městkou část spravuje soukromá firma vzešlá z výběrového řízení. Podle TOP 09 ho vyhrála firma bez zkušeností, založená krátce před vypsáním tendru. Koupi hotelu městská část odůvodňovala potřebou rekreace dětí ze škol ve správě městské části. Dotované pobyty vycházejí na 800 až 1000 korun za týden. 

Ten příběh má všechno: Radnice Prahy 10 si koupila bez výběrového řízení za téměř padesát milionů vybydlený hotel, který se ani po nalití dalších desítek milionů korun nepodařilo uvést do standardu 21. století. Provozovateli zařízení posílá městská část peníze i za děti, které tam za čerstvým vzduchem nepřijedou. A ty, co dorazí? Za ceny běžné v mnohem lépe vybavených komerčních zařízeních si užijí socialistické retro nebo třeba dobrodružství na lanovce. Jinak se totiž do hotelu po většinu roku dostat nedá. A lanovkou se brzy svezou i detektivové. Tak zakončuje svůj článek o možné korupci Euro.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová