Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přišla do třídy v nikábu a učila sedmáky, jak se modlit k Alláhovi. Odpůrci islámu žádají její hlavu. Budete zírat, co tomu říká školní inspekce

26.10.2015
Přišla do třídy v nikábu a učila sedmáky, jak se modlit k Alláhovi. Odpůrci islámu žádají její hlavu. Budete zírat, co tomu říká školní inspekce

Foto: ZŠ Komenského Trutnov

Popisek: Děti si zkoušeli muslimské oděvy

FOTO Aféra z trutnovské základní školy, kde se v týdnu žáci v rámci hodin dějepisu seznamovali s islámem, vyvolala ostrou kritiku. Odpůrci islámu totiž nepřekvapivě nesouhlasí s tím, že si školáci zkoušeli muslimské oděvy a bylo jim i ukázáno, jak se muslimové modlí. Antiislamisté zorganizovali petici za odvolání ředitele školy i učitelky. Případem se navíc zabývá i Česká školní inspekce.

Učitelka žákům sedmé třídy Základní školy Komenského v Trutnově zpestřila výuku ohledně seznámení s islámem tím, že přišla oblečená v tradičním muslimském ženském oděvu – nikábu. Žákům navíc předvedla i další pokrývky hlavy, jež nosí muslimské ženy. Žáci si pak mohli jednotlivé oděvy i vyzkoušet a celou hodinu zakončili arabskou modlitbou. A právě zmínka nejen o arabské modlitbě silně pobouřila české odpůrce islámu.

Na webu školy se totiž objevila i fotografie, na které žáci klečí mezi lavicemi a klaní se směrem k východu, zjevně ve snaze napodobit muslimy v jejich modlení. Lidé se na sociálních sítích začali rozčilovat, že se jejich děti učí o náboženství, které řada z nich považuje za hrozbu, pročež škola na svém webu raději upravila informace o islámské hodině, když upřesnila, že výuku děti nezakončily muslimskou modlitbou, nýbrž údajným popisem, jak vypadá modlitba muslimského věřícího. Ředitel školy Petr Horčička pak změnu formulace zdůvodnil tím, že první verze byla nešťastná a neodpovídající. Z webu školy pak zmizela i fotografie, kde je vidět, jak se žáci modlí.

Na Facebooku sdružení Martina Konvičky Islám v České republice nechceme se v pátek odpoledne objevil odkaz na internetovou petici, která žádá výpověď pro ředitele trutnovské školy a učitelku, která žáky s islámem seznamovala. „My, podepsaní, považujeme za adekvátní vyvodit z chování kantorky a ředitele školy důsledky. Po ministerstvu školství žádáme jejich odvolání. Výuka porušuje sekularitu výuky, jelikož kantorka v rámci svých hodin prokazatelně nepředstavila žádné jiné náboženství takovým či podobným způsobem. Ředitel pak neprokázal ochotu postavit se k tomuto kantorskému přešlapu čelem a případ nechal zcenzurovat,“ píše se v textu, který petenti hojně podepisují.

Česká školní inspekce: Názorná výuka je dobrá. Aktualizace ve výuce je namístě

Petentům vadí hlavně to, že se ředitel základní školy rozhodl postavit za dvojici učitelek, která žáky s islámem seznamovala, a tak v závěru petice uvádějí i to, že po dosažení určitého počtu podpisů pošlou otevřený dopis na ministerstvo školství, přičemž tento dopis bude doplněn právě podpisy jednotlivých signatářů.

Pozornost na hodinu o islámu zaměřila rovněž Česká školní inspekce. „Dostali jsme podnět, abychom se případem začali zabývat, ale bylo to jen několik rozhořčených vět. Situaci brzy začneme šetřit,“ odpověděl deníku Echo24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys s tím, že inspekce má zatím o případu jen kusé informace, a nemůže se tudíž závazně vyjádřit. Myšlence názorné výuky islámu ovšem vyjádřil podporu. „Aktualizace a nové formy výuky jsou namístě – nespatřujeme nic špatného na tom, když učitelka přinese hidžáb," řekl, ale zároveň připustil, že fotka, na které děti klečí, je zvláštní. „Zatím nemáme dost informací, ale kdyby docházelo například k nácviku modlitby, mohl by to být problém, a následně bychom z toho vyvozovali důsledky," dodal.

Učitelka Zuzana Růžičková, která s sebou do hodiny hidžáb přinesla,  se již ve čtvrtek pokusila umírnit vášně na rádiu Černá hora. „Dějepisářka mě poprosila, abych kvůli zpestření výuky donesla do školy hábit. Ten mám jako suvenýr ze Saúdské Arábie, a abych jim něco o tom hábitu pověděla," řekla v rádiu s tím, že údajně dětem popsala, jak obtížně se v tom pohybuje, a vysvětlila jim i to, že to ženy musí nosit kvůli náboženské policii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
islám,