Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bílá tma, nebylo vidět na krok! Říká řidič, který uvízl v závěji

26.03.2013
Bílá tma, nebylo vidět na krok! Říká řidič, který uvízl v závěji

Autor: Archív

Popisek: V horských oblastech Královéhradeckého kraje leží na silnicích sníh

Silnice zasypané sněhem, obce odříznuté od světa. I tak vypadal první jarní víkend na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji.

Uplynulý týden se nesl ve znamení mrazivých teplot a hustého sněžení. V některých horských oblastech nejen Královéhradeckého kraje s následky sněžení bojují ještě nyní. Nejhůř v kraji jsou na tom horské oblasti v Orlických horách a Krkonoších.

S nízkými teplotami si obyvatelé odlehlých míst Rychnovska poradit umějí, s těmi musí zápasit po celou zimu. S přívaly sněhu taky. Problém nastává ve chvíli, kdy se přidá silný vítr, ten pak zapříčiní závěje a odřízne některé vesnice doslova od zbytku světa.

Kvůli sněžení a silnému větru byly uzavřeny silnice v Orlických horách

Přesně takový případ nastal i tento víkend na Rychnovsku. Silnice z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova a Plasnic a z Rampuše do Kunčiny Vsi byly včera a v noci na dnešek uzavřeny kvůli závějím a sněhovým jazykům. „Oba úseky bychom měli během dopoledne, přinejhorším během dneška zprovoznit. Přestal foukat vítr a technika už je na místě,“ uvedl v pondělí novinářům dispečer rychnovských silničářů Jiří Dvořák.

Podařilo se nám získat exkluzivní svědectví jednoho z řidičů, který kvůli sněhové závěji zůstal stát se svým vozem jen několik stovek metrů od obce Rampuše. „Něco takového jsem ještě nezažil. Pocházím z hor, na přívaly sněhu jsem zvyklý, ale takhle teda u nás nefouká,“ říká Karel Kubera.

V závěji málem uvíznul i traktor, který jel řidiči na pomoc

Podle jeho slov nebylo možné se závěji vyhnout. „V jedné chvíli jsem ani nevěděl, kam jedu, prostě bílá tma. Pracuju jako obchodní zástupce, ročně najedu sto tisíc kilometrů, ale tohle jsem ještě nezažil. Vylezl jsem dveřmi od spolujezdce ven, ty moje nešly kvůli sněhu otevřít. V autě mám lopatu, takže jsem začal vyhazovat sníh okolo auta. Než jsem si udělal chodníček od předu do zadu, byla celá přední strana auta opět pod sněhem. Auto fungovalo jako větrolam, takže do pěti minut bylo auto z jedné strany kompletně zafoukané,“ popisuje své zážitky Kubera.

Na pomoc zoufalému řidiči přijel po chvíli traktor, kterého si zoufalý řidič zavolal na pomoc. Ovšem i ten byl rád, že nezůstal uvězněn v závěji a raději odjel. Asi po hodině přijel jiný traktor s pluhem, který konečně vytáhl uvězněné auto ze závěje. „Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat oběma pánům, kteří mi pomohli se ze závěje dostat. Nebýt jich, tak tam stojím asi do teď,“ děkuje řidičům obou traktorů Kubera.

I o prvím jarním víkendu leží na silnicích sníh

Sníh na silnicích leží nejen v horských oblastech východních Čech

Silničáři upozorňují, že uježděný sníh leží na vozovkách v horských oblastech Krkonoš, ale také v okolí Lanškrouna, Svitav nebo Poličky. Řidiči mířící do těchto míst by proto měli dbát zvýšené opatrnosti a pro každý případ mít v kufru nachystané sněhové řetězy.

O víkendu padaly teplotní rekordy

Nejenom sníh, ale i nízké teploty ovlivnily počasí v uplynulých dnech. Nejmrazivější byla noc z neděle na pondělí. Téměř na celém území republiky padaly teplotní rekordy. Zatímco minulý rok touto dobou jsme se hřáli na sluníčku a užívali si příjemných jarních teplot, v pondělí ráno naměřila meteorologická stanice v Hradci Králové třináct stupňů pod nulou. „V Hradci Králové bylo minus třináct stupňů, poslední rekord byl z roku 2005, kdy bylo minus 7,7 stupně,“ uvedl Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu.

Kamil Kubáň

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace