Zatím byl učiněn jen první krok… Tajemný původ národní ikony; stále se spekuluje, kdy a kde se narodila a kdo jsou její skuteční rodiče
04.02.2020
Foto: Facebook
Popisek: Barunka Panklová jako sedmnáctiletá od sochařky Marie Uchytilové Kučové. Socha je umístěna v parku před Muzeem Boženy Němcové v České Skalici
Ani dvě století po narození spisovatelky Boženy Němcové nemají odborníci jasno, kdy a kde se přesně narodila a kdo byli její skuteční rodiče. Podobně, jako v případě prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, se tak mnoho let spekuluje o skutečném původu další významné osobnosti naší historie. I když se čas od času objeví nové teorie, vyvracející ty předchozí, žádná dosud nebyla stoprocentně potvrzena. Nicméně, školní žáčci se stále učí, že se nejslavnější česká spisovatelka narodila právě 4. února přesně před 200 lety…
Aby různým spekulacím konečně učinili konec, před třemi lety se čeští odborníci rozhodli využit nejnovější vědecké metody a s pomocí vzorků DNA Němcové a jejího syna Hynka Němce se pokusili zjistit, zda jsou pochybnosti o skutečném původu spisovatelky oprávněné. Mitochondriální DNA odebrali z vzorku jejich vlasů, které se podařilo získat Muzeu Boženy Němcové v České Skalici od jejich potomků.
Takhle ´naši paní Boženu Němcovou´ známe všichni ze školy. I tento portrét je v jejím českoskalickém muzeu
Ano, ale...
Bohužel však výsledky zkoumání potvrdily pouze skutečnost, že mezi zkoumanými vzorky DNA Němcové a jejího syna Hynka byla nalezena shoda, potvrzující přímý příbuzenský vztah. Nicméně, tým odborníků, k nimž patřil například docent Radek Vodička z Ústavu lékařské genetiky Palackého univerzity v Olomouci nebo docent Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR, ve svém prohlášení konstatoval, že výsledky výzkumu neodpovídají na spekulativní otázky o původu Boženy Němcové. Ty podle nich šíří popularizační literatura od druhé poloviny 20. století, především v souvislosti s mezerami v genealogickém bádání ve spisovatelčině rodině a zjevnými rozpory ve školních matrikách, uložených dnes v archivu Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Dosud tak byl učiněn pouze první krok, na které by mohly navázat další, představující pátrání v oficiálních či alternativních liniích. Mitochondriální DNA je přitom možné použít pouze pro určování dědičnosti po předcích v nepřerušené ženské linii.
Kdy se narodila?
Je však téměř jisté, že dosud uváděné datum narození Boženy Němcové, 4. únor 1820, neodpovídá skutečnosti, přesto ho stále uvádí oficiální zdroje. Badatel Jaroslav Šůla dospěl na základě podrobného studia matrik a archivů k závěru, že se Božena Němcová s velkou pravděpodobností narodila již 2. května 1818 a nestalo se tak ve Vídni, ale na neznámém místě, nejspíše ve Slezsku. Vůbec se tak nelze divit, že se její původ stal předmětem mnoha různých teorií, přičemž každá nová zpochybňuje tu předchozí. Badatel Jaroslav Šůla se snaží ostře vyvrátit všemožné ´bulvární´ hypotézy o původu Němcové, například o tom, že je ve skutečnosti šlechtického původu.
Bulvár, nebo realita?
Jenže takové teorie si nevymysleli žádní bulvární pisálkové, ale jejich autorkou je respektovaná literární historička Helena Sobková. A ta se věnovala původu Boženy Němcové neméně tak pečlivě, jako Jaroslav Šůla. Na rozdíl od něj naopak dospěla k názoru, že pravděpodobnými rodiči Němcové (alias Barunky Panklové) by mohli být Dorothea von Biron (v té době již hraběnka von Talleyrand - Périgord) a hrabě Karl-Clam Martinic. Mimo jiné upozorňuje na nápadnou podobnost obou těchto krásných žen, nemluvě o tom, že okouzlující Dorothea byla proslulá mimořádným literárním talentem. Doktorka Sobková se rovněž pozastavuje nad tím, že se malá Barunka těšila mnoha výsadám, mohla pravidelně navštěvovat šlechtu na zámku, používat její knihovnu, měla drahého soukromého učitele atd.
Opravdu jsou si podobné; očima, nosem.... Božena Němcová a Dorothea von Biron
Také další prokázané indicie působí velmi věrohodně. Dorothea, zamilovaná do Clam-Martinice, porodila v roce 1816 nemanželskou dceru, kterou podle všeho předala její sestra, kněžna Zaháňská, u ní sloužící pradleně Terezii Novotné. A ta ji údajně nechala ve Vídni zapsat jako svoji dceru Barbaru Betty, ovšem s datem narození 1820. Teprve poté se Terezie provdala za rakouského kočího Jana Pankla.
Snímek z muzea
Této hypotéze mimo jiné nahrává i fakt, že oficiální rodiče Barunky Panklové tvrdili, že se rodný list jejich dcery ztratil. Nezbývá tedy než čekat, zda se českým odborníkům nakonec podaří s pomocí DNA skutečný původ Boženy Němcové objasnit.
Vložil: Adéla Hofmanová