Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zatím byl učiněn jen první krok… Tajemný původ národní ikony; stále se spekuluje, kdy a kde se narodila a kdo jsou její skuteční rodiče

04.02.2020
Zatím byl učiněn jen první krok… Tajemný původ národní ikony; stále se spekuluje, kdy a kde se narodila a kdo jsou její skuteční rodiče

Foto: Facebook

Popisek: Barunka Panklová jako sedmnáctiletá od sochařky Marie Uchytilové Kučové. Socha je umístěna v parku před Muzeem Boženy Němcové v České Skalici

Ani dvě století po narození spisovatelky Boženy Němcové nemají odborníci jasno, kdy a kde se přesně narodila a kdo byli její skuteční rodiče. Podobně, jako v případě prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, se tak mnoho let spekuluje o skutečném původu další významné osobnosti naší historie. I když se čas od času objeví nové teorie, vyvracející ty předchozí, žádná dosud nebyla stoprocentně potvrzena. Nicméně, školní žáčci se stále učí, že se nejslavnější česká spisovatelka narodila právě 4. února přesně před 200 lety…

Aby různým spekulacím konečně učinili konec, před třemi lety se čeští odborníci rozhodli využit nejnovější vědecké metody a s pomocí vzorků DNA Němcové a jejího syna Hynka Němce se pokusili zjistit, zda jsou pochybnosti o skutečném původu spisovatelky oprávněné. Mitochondriální DNA odebrali z vzorku jejich vlasů, které se podařilo získat Muzeu Boženy Němcové v České Skalici od jejich potomků. 

 

Takhle ´naši paní Boženu Němcovou´ známe všichni ze školy. I tento portrét je v jejím českoskalickém muzeu

Ano, ale...

Bohužel však výsledky zkoumání potvrdily pouze skutečnost, že mezi zkoumanými vzorky DNA Němcové a jejího syna Hynka byla nalezena shoda, potvrzující přímý příbuzenský vztah. Nicméně, tým odborníků, k nimž patřil například docent Radek Vodička z Ústavu lékařské genetiky Palackého univerzity v Olomouci nebo docent Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR, ve svém prohlášení konstatoval, že výsledky výzkumu neodpovídají na spekulativní otázky o původu Boženy Němcové. Ty podle nich šíří popularizační literatura od druhé poloviny 20. století, především v souvislosti s mezerami v genealogickém bádání ve spisovatelčině rodině a zjevnými rozpory ve školních matrikách, uložených dnes v archivu Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Dosud tak byl učiněn pouze první krok, na které by mohly navázat další, představující pátrání v oficiálních či alternativních liniích. Mitochondriální DNA je přitom možné použít pouze pro určování dědičnosti po předcích v nepřerušené ženské linii.

 

Kdy se narodila?

Je však téměř jisté, že dosud uváděné datum narození Boženy Němcové, 4. únor 1820, neodpovídá skutečnosti, přesto ho stále uvádí oficiální zdroje. Badatel Jaroslav Šůla dospěl na základě podrobného studia matrik a archivů k závěru, že se Božena Němcová s velkou pravděpodobností narodila již 2. května 1818 a nestalo se tak ve Vídni, ale na neznámém místě, nejspíše ve Slezsku. Vůbec se tak nelze divit, že se její původ stal předmětem mnoha různých teorií, přičemž každá nová zpochybňuje tu předchozí. Badatel Jaroslav Šůla se snaží ostře vyvrátit všemožné ´bulvární´ hypotézy o původu Němcové, například o tom, že je ve skutečnosti šlechtického původu.

 

Bulvár, nebo realita?

Jenže takové teorie si nevymysleli žádní bulvární pisálkové, ale jejich autorkou je respektovaná literární historička Helena Sobková. A ta se věnovala původu Boženy Němcové neméně tak pečlivě, jako Jaroslav Šůla. Na rozdíl od něj naopak dospěla k názoru, že pravděpodobnými rodiči Němcové (alias Barunky Panklové) by mohli být Dorothea von Biron (v té době již hraběnka von Talleyrand - Périgord) a hrabě Karl-Clam Martinic. Mimo jiné upozorňuje na nápadnou podobnost obou těchto krásných žen, nemluvě o tom, že okouzlující Dorothea byla proslulá mimořádným literárním talentem. Doktorka Sobková se rovněž pozastavuje nad tím, že se malá Barunka těšila mnoha výsadám, mohla pravidelně navštěvovat šlechtu na zámku, používat její knihovnu, měla drahého soukromého učitele atd.

 

 

Opravdu jsou si podobné; očima, nosem.... Božena Němcová a Dorothea von Biron

Také další prokázané indicie působí velmi věrohodně. Dorothea, zamilovaná do Clam-Martinice, porodila v roce 1816 nemanželskou dceru, kterou podle všeho předala její sestra, kněžna Zaháňská, u ní sloužící pradleně Terezii Novotné. A ta ji údajně nechala ve Vídni zapsat jako svoji dceru Barbaru Betty, ovšem s datem narození 1820. Teprve poté se Terezie provdala za rakouského kočího Jana Pankla.

 

Snímek z muzea 

Této hypotéze mimo jiné nahrává i fakt, že oficiální rodiče Barunky Panklové tvrdili, že se rodný list jejich dcery ztratil. Nezbývá tedy než čekat, zda se českým odborníkům nakonec podaří s pomocí DNA skutečný původ Boženy Němcové objasnit.

Vložil: Adéla Hofmanová