Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna „ovčí“ deka z umělotiny (má jich šest) přišla na pět tisíc, plotýnka stála tři, velká sada nádobí třináct tisíc a biolampa devět… Senior zvítězil, vyhrál soud se „šmejdy“. Pomůže to i staré paní z Dobrušky?

06.04.2016
Jedna „ovčí“ deka z umělotiny (má jich šest) přišla na pět tisíc, plotýnka stála tři, velká sada nádobí třináct tisíc a biolampa devět… Senior zvítězil, vyhrál soud se „šmejdy“. Pomůže to i staré paní z Dobrušky?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Podvedená seniorka

Osmdesátiletá paní Anna M. žije v Dobrušce. Těžce chodí, v obou nohách má trombózu, ale na předváděcí akce jezdí už téměř třináct let. Od té doby, co jí umřel manžel. Jednopokojový byt šedovlasé paní na první pohled prozrazuje, že se z předváděcích akcí s prázdnou nevracela. A nebyla sama. Její „kolega“ ale nad šmejdy zvítězil.

„Jenom Beckově společnosti jsem zaplatila už víc než 140 000 korun,“ říká paní Anna magazínu Blesk. Ukazuje deky – prý z ovčí vlny, ale ve skutečnosti syntetické, nebo soupravy nožů. Všechno neuvěřitelně předražené, jedna „ovčí“ deka (má jich šest) ji přišla na pět tisíc, plotýnka stála tři, velká sada nádobí třináct tisíc a biolampa devět. Teď se zapřísahá, že už na žádnou předváděcí akci nepojede. „Byli na mě zlí, křičeli a nadávali. Zboží taky hodně zdražili. Nedali mi žádné složenky s rozpisem splátek, jak to dělali dřív. Na to jsem tam podepsala smlouvu,“ říká rozpačitě. 

Nízké důchody, vysoké útraty

Paní Anna má komoru zaplněnou nakoupenými věcmi. Nádobí, příbory, sady nožů, vysavače, vařiče i deky tam má pečlivě uložené. „To dám dětem nebo vnoučatům,“ ukazuje. Něco už uhradila, na zbytek má splátkový kalendář až do roku 2018. To všechno z důchodu necelých 10 000 korun... Svou roli hraje hlavně naivita seniorů, několik z nich ale už na údajně neprůstřelné smlouvy se „šmejdy“ podalo žaloby. A teď se, zdá se, začíná blýskat na lepší časy.

První výhra nad šmejdy u soudu

Organizátoři předváděcích akcí dostali loni od České obchodní inspekce celkem 258 pokut za 29,6 milionu korun. Nedostatky zjistili kontroloři v 81 procentech z 420 kontrol. Jedná se téměř o stejná čísla jako v roce 2014. Počet nahlášených předváděcích akcí se loni snížil meziročně o třetinu, z více než 27 600 na zhruba 18 200. A poprvé měl oklamaný důchodce štěstí i u soudu. Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl v jednání proti firmě, která na předváděcích akcích nabízí seniorům údajně ozdravující produkty, ve prospěch muže, který chtěl odstoupit od kupní smlouvy s ní. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí by mu měla firma vrátit peníze za koupený výrobek i s úroky. Informoval o tom ve čtvrtek Český rozhlas, podle kterého je soudní verdikt úspěchem i pro další klienty, kteří čekají na své peníze.

Polarizační lampu za čtyřicet tisíc doma nechtěl

Pětasedmdesátiletý muž před rokem koupil za 40 tisíc korun na předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical v pražských Holešovicích polarizační lampu. Nákup si ale po několika dnech ale rozmyslel a od kupní smlouvy chtěl odstoupit. Firma mu to ale neumožnila, stejně jako stovky dalších klientů si totiž prý zboží koupil v obchodních prostorách, tedy stejně, jako kdyby nakupoval v kamenném obchodě. Podle soudkyně Ivy Kaňákové ale nebyla závazná objednávka uzavřena v obchodních prostorách, což prokázala listina z živnostenského úřadu, podle které v té době nebyla na dotyčném místě provozovna žalované firmy.

Historická výhra nad problémovou společností

„Z tohoto důvodu měl žalobce právo od smlouvy odstoupit, což v zákonné lhůtě udělal, a proto má nárok na vrácení peněz,“ rozhodla soudkyně. Rozhlas uvedl, že Živnostenský úřad pro Prahu 7 udělil stejné společnosti zhruba před rokem ze stejného důvodu pokutu 25 tisíc korun. Společnost se k rozhodnutí nevyjádřila, uvedl rozhlas, který ji opakovaně kontaktoval. Podmínky pro pořádání předváděcích prodejních akcí se kvůli lepší ochraně spotřebitele letos zpřísnily. Novinkou je mimo jiné to, že pořadatelé nesmí přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní požadovat od kupujících úhradu kupní ceny ani jakékoli zálohy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová