Poštovský panáček, nebo novodobý otrok státního podniku Česká pošta? Je to ponižující a hanebné, píše blogger. A dodává: Rád bych viděl toho pražského chytráka top manažera…
27.02.2016
Foto: Ilustrační foto Facebook
Popisek: Česká pošta: Je cosi shnilého ve státě českém.
Zaměstnancům České pošty konečně došla trpělivost a v pondělí se odhodlali k veřejnému protestu proti pracovním podmínkám. Nelíbí se jim, že je nadřízení přetěžují činnostmi, které jsou nad rámec pracovních povinností. Neplacené přesčasy, přetěžování, diskriminace. To všechno jsou důvody, kvůli kterým se pošťáci rozhodli pochodovat Prahou. Šikanu nadřízených prý nehodlají déle snášet. Česká pošta kritiku jak jinak, odmítá.
„Nesouhlasíme hlavně s přepážkovým prodejem. Musíme prodávat losy a uzavírat pojištění. Pošta má být na doručování, ne na uzavírání pojistek," sdělil TV Nova nespokojený zaměstnanec Jan. Josef Ježek, populární blogger Parlamentních Listů.cz jim vyjádřil svoji podporu. V jeho glose s názvem ´Jede, jede poštovský panáček´ se ale zamýšlí více do šířky i hloubky: „Pod tímhle názvem natočil v roce 1974 francouzský komik Jacques Tati svojí filmovou prvotinu. Příběh vesnického pošťáka Francoise, který se v ospalé vesničce kdesi ve Francii pokouší zavést americký způsob doručování pošty. Tahle groteska patří ke zlatému fondu světové kinematografie. Ale o ní dnes nechci hovořit,“ začíná pan Ježek.
Snímek z pondělního protestu v Praze
A pokračuje: „Spíše vaší pozornost soustředím na onu dětskou písničku: Jede, jede poštovský panáček, jede, jede poštovský pán. Vpředu má trubičku, vzadu má truhličku, jede, jede do Rokycan. Jak jednoduché to měl pošťák v tehdejší době. Naplnil truhličku, vyzbrojil se trumpetou, sedl na kozlík, práskl do koní a hurá do Rokycan. Pravda, koně musely dostat nažrat, kočár se musel mazat, protože, jak už naši předkové věděli, jede jen ten, kdo maže. (Toto pravidlo dnes znají hlavně účastníci některých výběrových řízení). Takže tak jednoduché to přece jenom nebylo.
Každý den, v zimě, v létě, za slunka úpalu, za deště i ve vánici
Pošťácké řemeslo nebylo nikdy snadné. Ostatně už Karel Čapek ve své Pohádce pošťácké vypráví, co všechno musel absolvovat odpovědný pošťák pan Kolbaba, aby doručil psaníčko s nesprávně napsanou adresou. Vím, jak u nás, v malé vesnici v Orlických horách, se musela poštmistrová činit, aby svému povolání učinila zadost. Ráno zatopit v kanceláři, přijmout došlou poštu, pak vyrazit s pošťáckou kabelou přes rameno a obejít celý rajón, což někdy obnášelo i deset kilometrů a potom zase otevřít odpoledne poštu a odbavit dopisy a balíky, které se měly vydat do světa. A to každý den, v zimě, v létě, za slunka úpalu, za deště i ve vánici. Jako ten pohádkový pan Kolbaba.
Čemu se ČT jaksi vyhýbá?
Teď zdánlivě odbočím. Víte, co je to Stream? Ano, internetová televize. Kromě skvělé série Kancelář Blaník, kde její hrdina Tonda Blaník „řeší“ aktuální problémy české politické scény, reaguje i na některé problémy, kterým se veřejnoprávní televize jaksi vyhýbá. V poslední době přinesla tři reportáže o věcech, které hýbou státním podnikem Česká pošta, respektiva které trápí její řadové zaměstnance. Ti jsou dnes totiž všechno jiné, jen ne pošťáci. Prodavači losů, nabízeči nepřeberného množství časopisů, knížek pro děti, plyšáků, dývídýček, voňavých visaček a dálničních známek, uzavírači životních a kdovíjakých pojištění, zřizovatelé bankovních účtů, stavebních spoření s liškou a já vím co ještě. Prostě produktů! A za úspěšnost jejich prodeje jsou hodnoceni. Neprodáš? Málo nabízíš. Musíš na školení. Co na tom, že tomu vůbec nerozumíš. Musíš se snažit. Nesnažíš se? Nemáš prémie, snížíme ti pohyblivou složku mzdy. Tři reportáže redaktora Tuny ukazují, jaké poměry dnes na státním podniku vládnou. Jak zaměstnanci žijí ve stresu, že jim nebude prodloužena pracovní smlouva, kterou mají na dobu určitou, jak si zakládají fiktivní účty, na kterých kolují částky uspořené z prémií. Jen aby bylo vyvoláno zdání, že něco funguje, že se něco plní, jen aby splnili požadavky svých šéfů. Nefunguje nic. Potěmkinova vesnice á la Česká pošta na začátku 21. století. Je to ponižující a je to hanebné.
Jak by pan generální plnil na malé poště, v horské vesnici se 250 obyvateli
Pro vrcholné manažery téhle firmy to však problém není. Pan generální ředitel se na kameru odmítl vyjádřit, jeho podřízený prohlásil, že vše je nastavené správně a že ukazatele není problém plnit. Rád bych viděl toho pražského chytráka, jak by je plnil na malé poště, v horské vesnici se 250 obyvateli?
Ptáte se, jak je to možné? Pokusím se vysvětlit. Sledovali jste doku reality pořad Zlatá mládež? Pět mladých mužů a dívek z high life pražské společnosti bylo přesazeno do prostředí, se kterým se dosud nesetkali a ani se už pravděpodobně nesetkají. Jatka, domov pro přestárlé, armáda, severočeský Chanov, vesnice v rumunském Banátu. Jejich přístup, namyšlenost, arogance, vystupování hraničící až s pohrdáním lidmi, kteří v těchto prostředích musí denně pracovat, to byla zajímavá ukázka jednání mladých lidí, kteří díky penězům svých rodičů jsou schopni dosáhnout na špičkové vzdělání, ať už na to mají či ne. Z nich mohou být do budoucna také „špičkoví manažeři“, právě třeba v České poště. Lidé, kteří o reálném životě nemají ani páru, lidé, kteří pro udržení vlastních postů jsou schopni nastavit jakákoliv kritéria. A také je samozřejmě obhajovat.
Pokud jste dnes (22. 2.) na vaší poště zjistili, že je zavřeno, nebo pokud jste vaší pošťačku zastihli sedět u přepážky v reflexní vestě, pak vězte, že to zaměstnanci České pošty stávkovali. Číše trpělivosti totiž přetekla. Jejich argumentům plně rozumím. Pokud se s nimi blíže seznámíte, porozumíte jim i vy. Aby totiž dále platilo, že jede, jede poštovský panáček, a nikoliv novodobý otrok státního podniku Česká pošta!“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová