Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj ve sporu o vlastnictví bývalého kapucínského kláštera v Opočně podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Nechce, aby stavba skončila v restitučních nárocích

30.09.2015
Kraj ve sporu o vlastnictví bývalého kapucínského kláštera v Opočně podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Nechce, aby stavba skončila v restitučních nárocích

Foto: Královehradecký kraj

Popisek: Klášter v Opočně.

Rada Královéhradeckého kraje na své dnešní schůzi schválila podání dovolání proti rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové ve věci určení vlastnictví bývalého Kapucínského kláštera v Opočně k Nejvyššímu soudu.

Majitelem je stát a ne kraj?

Verdikt krajského soudu z 14. července 2015 potvrdil rozsudek Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou z října 2014 s tím, že vlastníkem areálu bývalého kláštera v Opočně je Česká republika, ne Královéhradecký kraj. Provincie Kapucínů tak může na základě tohoto rozhodnutí zažádat o jeho návrat v rámci restituce. S těmito závěry však kraj nesouhlasí. 

Ve svém dovolání se chce Královéhradecký kraj opírat například o záměnu právních institutů „převod“ a „přechod“. Dále kraj upozorní na mylný závěr soudu, že objekt sloužil k zemědělským účelům, ačkoliv ho v roce 2003 od státu přebíral jako Ústav sociální péče a dále na fakt, že soud smetl námitku vydržení. 

Kraj, který se řádně staral, má spojence 

„Proti rozhodnutí se dovoláme k Nejvyššímu soudu, což učinil i druhý žalovaný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle odvolacího soudu měl kraj už v roce 2003 na základě spekulací a debaty napříč společností a médii předpokládat budoucí majetkové vyrovnání státu s církvemi, a že právě na klášter v Opočně se bude vztahovat restituce,“ řekl Josef Dvořák, krajský radní pro oblast majetkoprávní a investic.

Podle něj se Královéhradecký kraj o sporný objekt na opočenském náměstí deset let řádně staral a investoval zde nemalé prostředky. „Podle soudu jsme se v podstatě měli celých deset let chovat jen jako provizorní správci,“ doplnil radní Dvořák. 

Kapucíni se nehlásili, dokud nebyla známa jeho hodnota

Naopak řád Kapucínů, který podal žalobu o určení vlastnictví, své nároky na klášter po celou dobu neuplatňoval. O areál projevil řád zájem až v roce 2013.

Tehdy totiž Královéhradecký kraj zveřejnil záměr soubor nemovitostí prodat jakožto nepotřebný majetek. Znalec tehdy vyčíslil odhadní cenu na 8,5 milionu korun.

Kraj chce, aby investor vdechl opočenskému klášteru nový život

Více nže před rokem kraj uvedl, že  v budově bývalého kláštera v Opočně by měl vzniknout důstojný projekt, který bude respektovat prostředí historické budovy a její někdejší význam. Bez zásadních investic by budova bez užitku nadále chátrala.

„Kraj bývalý klášter prodává, ale není pro něj rozhodující nabídnutá cena, ale především záměr investora. V žádném případě nechceme, aby zde vzniknul supermarket, herna či něco podobného. Každé zdržení, ke kterému při prodeji dojde, je špatnou zprávou pro chátrající budovu i pro oživení areálu v centru Opočna,“ uvedl tehdy Josef Dvořák, krajský radní pro oblast investic. 

Budovu kláštera předvedl na kraj stát v roce 2003. Byl zde ústav sociální péče, který byl posléze přesunut do lepšího zázemí. Kraj pro nemovitost nemá využití a její udržování ho zbytečně stojí peníze, které by mohl nasměrovat jinam. Jelikož se podle kraje církevní restituce bývalého kláštera netýkají, byl nabídnut k prodeji. 

„Kraj jako dobrý hospodář nemůže svůj majetek jen tak bezplatně převádět, a to ani městu Opočno,“ zaznělo také od radního Dvořáka. Kapucíni údajně, pokud objekt získají, jej na Opočno převést bezplatně chtějí. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš