Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé si sami řeknou, který přechod osvětlit. Celkem jich bude 35

19.04.2013
Lidé si sami řeknou, který přechod osvětlit. Celkem jich bude 35

Autor: Archív policie

Popisek: Policie kontroluje chodce, ilustrační foto

Na přechodech pro chodce bylo loni v celé ČR usmrceno pětatřicet a těžce zraněno dvěstědvacet lidí. Účinným prvkem, který dokáže zvýšit bezpečí, je přitom kvalitní osvětlení. Podle expertů dokáže počet úmrtí snížit až na třetinu. Společnost ČEZ se teď rozhodla, že v rámci projektu Vaše volba 2013 na nebezpečné přechody umístí osvětlení. O tom, kde to bude, však rozhodnou sami občané ve veřejném hlasování.

V ČR je přes čtyři stovky rizikových přechodů

Jen na silnicích I. třídy identifikovali dopravní policisté celkem 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení. „Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent. Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je často obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky,“ konstatoval Roman Budský, vedoucí organizace BESIP

Osvětlení má dostat pětatřicet „zeber“

ČEZ, autor projektu Vaše volba 2013, dělí republiku na celkem sedm distribučních regionů. A v každém z nich označili odborníci z Policejního prezidia deset rizikových přechodů. Z nich mohou lidé ve veřejném hlasování vybrat tři nejnebezpečnější u kterých požadují osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vyberou odborníci z krajských ředitelství policie a organizace BESIP. „Celkem tak bude letos vylepšeno 35 přechodů, jejichž seznam bude zveřejněn v době od 27. do 31. května. V průběhu června a července získají vybraná města a obce granty na instalaci osvětlení,“ sdělila Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

Policie projektu „Vaše volba 2013“ fandí

V Královéhradeckém kraji jsou nominovány na instalaci světel přechody v Nové Pace, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Hradci Králové a Náchodě. V Náchodě soutěží o grant přechod křižující mezinárodní silnici I/33 v ulici Pražská „U Alberta“, a také přechod „U Atasu“ na křižovatce v ulici Bratří Čapků. Ten je navíc zapsán na seznamu sedmi desítek rizikových přechodů ČR, které kvůli bezpečí chodců vyžadují osvětlení. „Ztotožňujeme se s názorem,  že osvětlit je třeba přechod v Náchodě v Pražské ulici. Zde je sice přechod osvětlen, ale nedostatečně, je tedy třeba zlepšit parametry nasvícení. Dalším přechodem, který je vnímán jako nebezpečný, je přechod v Hradci Králové v ulici A. Dvořáka u Střední odborné školy Vocelova. Je zde zvýšený provoz nákladních vozidel i velký pohyb studentů u budovy školy. Osvětlení zdejšího přechodu by proto bylo chvályhodné,“ míní Jiří Nejezchleb, komisař Odboru dopravní policie Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje.

Náchodský starosta už hlasoval

Možnost nasvětlovat nebezpečné přechody vítá starosta Náchoda Jan Birke. „Město Náchod, pokud bude vítězem hlasování, může získat finanční podporu na kompletní osvětlení či přisvětlení, a to samozřejmě vítáme. Například osvětlení přechodu u Atasu, může bezpečnosti dopravy jenom prospět. Já už jsem pro náš náchodský přechod hlasoval. Proto neváhejte a hlasujte také,“ povzbuzuje ke spolupráci obyvatele města Náchoda starosta Jan Birke.

V projektu Vaše volba 2013 mohou lidé hlasovat v termínu od 10. dubna do 24. května. Hlasováním na webových stránkách www.cezregiony.cz můžou určit, které přechody jsou nejnebezpečnější a potřebují nasvítit. Průběžné výsledky volby jsou dostupné on-line.

Jiří Máslo

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace