Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo chce zabít Bělobrádka... Bude to pět let, co se nás pár sešlo, chtěli jsme stranu resuscitovat. YES! Chválí si předseda KDU-ČSL, již čeká sjezd. Má pozici jistou?

19.05.2015
Kdo chce zabít Bělobrádka... Bude to pět let, co se nás pár sešlo, chtěli jsme stranu resuscitovat. YES! Chválí si předseda KDU-ČSL, již čeká sjezd. Má pozici jistou?

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Bělobrádek je poslanec za kraj Královéhradecký a stále je i zastupitelem v rodném Náchodě.

FOTO „Bude to pět let, co se nás pár sešlo v Olomouci, pak na Hostýně ve větším počtu. Chtěli jsme stranu resuscitovat. YES!“ napsal na svůj Twitter 16. dubna předseda křesťanských demokratů, které dokázal vrátit do sněmovny i do vlády, Pavel Bělobrádek. A právě jeho KDU-ČSL o víkendu čeká sjezd.

Pod vedením Bělobrádka a prvního místopředsedy Mariana Jurečky se strana dokázala dostat opět do sněmovny a dokonce hned i do vlády a tvrdí, že se jí daří plnit i řadu slibů. Na sjezdu ve Zlíně se ale budou snažit oslovit i nové voliče – mladší městské liberály. Jen to nepřepálit, dodává ve vyjádření pro Hospodářské noviny Bělobrádek.

„Bude to pět let, co se nás pár sešlo v Olomouci, pak na Hostýně ve větším počtu. Chtěli jsme stranu resuscitovat. YES!“ napsal na svůj Twitter k této fotografii 16. dubna Bělobrádek.

Ekonomický názor Pavla Bělobrádka je dostatečně známý a dost rozumný: „K prosperitě se nelze ani proškrtat, ani prodanit. K budoucnosti nevede cesta ani přes omezování investic, ani přes zvyšování daní. Jedinou cestou k budoucnosti je zvyšování produktivity. A jedinou silou, která skutečně zvyšuje produktivitu, je věda,“ řekl už před časem místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace. „Co se týká zvyšování investic státu do vědy, výzkumu a inovací, letošní rozpočet na VVI je dosud nejvyšší v historii,“ dodal.

Zavedená středová strana chce být pro všechny

KDU-ČSL je vnímána jako zavedená středová strana, která oslovuje především starší věřící voliče na Moravě. Stávající šéf strany to chce ale změnit. Symbolicky se to projeví už na nadcházejícím sjezdu strany ve Zlíně, kde by delegáty už neměly vítat dívky v krojích, slivovice ovšem chybět nebude.  

„Naším cílem musí být stát se ,catch-all‘ stranou pro všechny. Na druhou stranu nelze tento běh přepálit už na startu. Všechno má svůj vývoj a čas. Musíme pokračovat v tom, co už se nám částečně daří. Tedy odstraňovat překážky volitelnosti a vysvětlovat lidem, že jsme tady pro věřící i nevěřící. Často slyším: Hele, my bychom je volili, ale když my nechodíme do kostela,“ popisuje plány lídr strany Pavel Bělobrádek.

Nechceme být jen pro venkov a zemědělství

Stranickým tradicionalistům se to sice moc nelíbí, ale úspěchy lidovců z poslední doby poskytují Bělobrádkovi manévrovací prostor ke změnám. Poslanec Ondřej Benešík má za to, že lidovci musí lidem ukázat, že mají širší záběr a jsou schopni nabídnout řešení i v oblastech, s nimiž si lidé křesťanské demokraty příliš nespojují. Lidovci už napříště nechtějí být vnímáni jen jako strana venkova a zemědělců.

Lidovci zase ustoupí jako vždycky! Fiala v Partii s Bělobrádkem

Postavíte se proti elektronické evidenci tržeb? Ptala se moderátorka FTV Prima. Možné je všechno, i útok z Marsu, odvětil na to předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek. Předseda ODS Petr Fiala si přisadil, že od lidovců lze čekat skutečně všechno. Něco pořádného by měl prý předvést také ministr financí Andrej Babiš, na tom se shodli oba hosté. Shodli se také na tom, že Andrej Babiš je možná „kometa“, která zase zmizí.

Hosty nedělní Partie FTV Prima byly předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda ODS Petr Fiala. Bělobrádek se hned v úvodu vymezil proti ministru financí Andreji Babišovi (ANO), protože se mu nedaří vybírat daně. „Koaliční rada se tím zabývá poměrně často,“ konstatoval. V samotné diskusi rozhodně nevidí problém. „Diskuse patří k demokracii, to není jako ve firmě, kde se něco rychle rozhodne a podle toho se jede,“ pokračoval Bělobrádek.

Pravicové vlády šetřily také tím, že neinvestovaly

Fiala si ještě přisadil. Ministr Babiš už by měl něco předvést, my máme ekonomický růst, ale vedle toho se nedaří vybírat daně,“ poznamenal Fiala. Kdyby vládla ODS, prý by pro příští rok připravila mnohem ambicióznější rozpočet, nikoli ten Babišův se sedmdesátimiliardovým schodkem. K dovršení všeho zlého vláda neinvestuje. „Investice jsou nižší, než byly v době krize,“ posteskl si, což je velmi nezodpovědné vzhledem k naší budoucnosti.

Bělobrádek ovšem obratem dodal, že předchozí pravicové vlády šetřily také tím, že neinvestovaly, proč se nám nepodařilo využít ani evropských zdrojů. S tímto výkladem však Fiala nesouhlasil a hned ukázal, kde by se dalo šetřit. „Rostou např. dávky na bydlení, kde to asi není až tak nutné,“ udeřil Fiala. Vláda navíc soustavně útočí na drobné živnostníky a podnikatele. Ukazuje se to především na elektronické evidenci tržeb či na povinném kontrolním hlášení pro podnikatele, které bude požadováno každý měsíc.

Vláda považuje všechny lidi za podvodníky, udeřil Fiala

Bělobrádek se okamžitě bránil tomu, že by vláda útočila na živnostníky, také proto lidovci vyžadují dopadovou studii o EET, aby bylo jasné, zda to někomu více ublíží, než pomůže. Nakonec se tedy může také stát, že KDU-ČSL zavedení elektronické evidence tržeb neodsouhlasí. „Možný je i útok z Marsu,“ konstatoval Bělobrádek.

A Fiala si znovu přisadil. „Ano, u lidovců je bohužel možné všechno i to, že ustoupí tlaku silnějších koaličních partnerů,“ uvedl. Vláda podle něj navíc vůbec neví, kolik přijetím registračních pokladen získá. Navíc dává jasně najevo, že všechny občany považuje a priori za podvodníky, což rozhodně není dobré. Jako konstruktivní opozice tedy hodlá ODS koalici přesvěčovat o tom, že EET je tak nebezpečný a tak škodlivý systém, že nebude přijat. „A otevřeně říkám, že tento zákon zrušíme, až se dostaneme k moci,“ dodal Fiala.

Bělobrádek se proti jeho slovům znovu razantně ohrazoval. Zatím nelze napadat celou vládu, ta o tom ještě nejednala. Pokud se podaří vyřešit některé nedostatky, EET podnikatelům pomůže. Bělobrádek podle vlastních slov mluvil s podnikateli, kteří si zavedení elektronické evidence tržeb přejí. Proč? „Protože to povede k narovnání podmínek pro všechny,“ konstatoval Bělobrádek. Současně ale ujišťoval, že se elektronická evidence nebude vztahovat na všechny živnostníky.

KDU-ČSL se prý daří v koalici naplňovat 80 procent jejich programu, ačkoli žádný koaliční život není snadný. Po zkušenostech s Věcmi veřejnými by to podle Bělobrádka měla vědět i ODS.

Pravice v krizi a Babišova kometa

Křesťanské demokraty čeká sjezd. Jediným kandidátem na předsedu je právě Pavel Bělobrádek, který nevyloučil, že by se mohl ucházet o post předsedy i za dva roky. Bude to záležet na rodinné situaci. Jako pravděpodobný příští předseda ale nechce říct, koho by si přál ve vedení po svém boku. Za rok by chtěl do čela ODS kandidovat i Petr Fiala.

Faktem ovšem je, že ODS ani TOP 09 nerostou preference, ačkoli jsou v opozici a jejich preference by růst mohly. Fiala ovšem připomenul, že se ještě před časem mluvilo o zániku ODS, což už se dnes nezmiňuje. Vláda prý navíc nedělá nepopulární kroky, čímž si proti sobě voliče nepoštvává. Nesmíme prý zapomínat také na to, že Andrej Babiš vlastní nemalou část médií, jež pracují v jeho prospěch. Cílem ODS je podle Fialy získat voliče, kteří nešli volit, ale i zklamané voliče ANO. „Já totiž nevidím jediné pravicové opatření, které by prosadil Andrej Babiš,“ konstatoval Fiala.

Bělobrádka podle všeho nechávají debaty o posilování a oslabování stran v klidu. „My jsme se vždy soustředili především sami na sebe,“ uvedl s tím, že mu nejde o porovnávání s jinými stranami, ale o voliče. Oba hosté se následně shodli na tom, že komet typu pana Babiše už tu bylo více, ale již zapadly a lidé si je často ani nepamatují.

Chce to novou krev, co takhle Zdechovský?

Bělobrádkovy a Jurečkovy zásluhy sice uznává i publicista Jan Ziegler, který ve svém blogu ale horuje pro novou krev ve vedení: „Nicméně z minulosti se žít nedá a křesťanští demokraté by se měli rozhodnout jak dál. Současné vedení strany v čele s Pavlem Bělobrádkem a Marianem Jurečkou jí dokázalo po necelém čtyřletém půstu (prvním v její historii) dostat zpátky do Poslanecké sněmovny. K tomuto úspěchu pomohl rozumný přístup těch členů partaje pochopivších, že lidovci nemohou být vnímání jako okrašlovací katolický spolek či jako parta kluků a holek z kostela, ale jako ti, kteří navrhují řešení problémů, jež zajímají celou společnost. A jedním z takových témat byla a je důchodová reforma, na kterém se dokázali zviditelnit,“ píše.

A hned dodává, koho má na mysli: „Aby však byli ještě více pro voliče zajímaví, musí do širšího vedení dostat lidi, kteří něco dělají, kteří jsou vidět a nikoliv pouhé sběrače funkcí. Jedním z důležitých konzervativních témat, kterými by se tato strana měla zabývat, je také podpora rodin s dětmi. Europoslanec Tomáš Zdechovský kandidující na místopředsedu KDU-ČSL, bojuje za děti Evy Michalákové, které jí v Norsku odebral tamní úřad sociální péče Barnevernet. Děti mají být se svými rodiči, a přijít by o ně měly jen ve výjimečných případech. Tomáš Zdechovský osobně navštívil paní Michalákovou v Norsku, zjistil, že pracuje jako učitelka ve školce, takže nemůže být dětem nebezpečná a seznamuje veřejnost s dalšími otřesnými případy Barnevernetu. Čili něco dobrého dělá, bije se za správnou věc a lidé mu fandí. A na to by měli myslet také delegáti víkendového sjezdu při volbě vedení strany.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová