Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už máme i facebookový profil, vyzdvihuje starosta Nového Města nad Metují. Lidé se dočkají cyklostezky či kamerového systému. Sportovce potěší větší finanční příspěvky

10.05.2015
Už máme i facebookový profil, vyzdvihuje starosta Nového Města nad Metují. Lidé se dočkají cyklostezky či kamerového systému. Sportovce potěší větší finanční příspěvky

Foto: Archiv Nového města nad Metují

Popisek: Starosta Petr Hable

ROZHOVOR Mandát starosty v Novém městě nad Metují loni s přehledem obhájil Petr Hable (BPP). Ačkoliv mu také k většině stačil pouze jeden koaliční partner, ve městě vznikla koalice duhová. V minulosti radnice často narážela na nedostatek finančních prostředků pro financování investic. Nyní se však zdá, že svítá na lepší časy. Jaký vliv to bude mít na rozvoj města? .

V komunálních volbách jste s přehledem obhájil mandát starosty. Jaká důležitá rozhodnutí jsou nyní před vámi?

Čeká nás závěrečná fáze přípravy nového územního plánu. Potřebujeme řešit problém s tělocvičnou při Základní škole Komenského.

Přestože by vám k těsné nadpoloviční většině stačil díky volebnímu výsledku pouze jeden koaliční partner, utvořili jste širokou koalici. Kromě Volby pro Nové Město budou v koalici ještě KDU-ČSL a ČSSD, které mají po třech zastupitelských mandátech, a Východočeši se dvěma zastupiteli. Proč jste se rozhodli k takovému kroku? Neobáváte se, že hledat společnou řeč může být pro čtyři strany mnohdy složité? A jak byste hodnotil první měsíce spolupráce?

Volební programy koaličních stran se téměř nelišily. Vedoucí osobnosti jednotlivých volebních seskupení nám byly zárukou dobré spolupráce. Ve městech naší velikosti není většinou důležitá stranickost a tím víc závisí politika na osobnostech.

Již v loňském roce se radnice ve spolupráci s občany pustila do aktualizace strategického plánu rozvoje města. Hlavní problémy občané vidí v nekvalitní infrastruktuře, jež je ale ve vlastnictví kraje. Jak byste v tomto směru hodnotil komunikaci a spolupráci s krajem? A vidíte také v nejbližší době nějaké nadějné vyhlídky na změnu?

Komunikace s krajem se určitě zlepšila a již nyní probíhá rekonstrukce klíčové Náchodské ulice. V souvislosti s rozšiřováním průmyslové zóny v Kvasinách máme reálnou naději na rekonstrukci dalších částí současné tranzitní trasy městem.

Již příští rok nás také čekají krajské volby. Pokud byste dostal nabídku kandidovat, přijal byste ji?

Kandidoval jsem i v minulých krajských volbách, a pokud dostanu pro mne přijatelnou nabídku, přijmu ji.

V minulosti radnice často narážela na nedostatek prostředků pro financování investic. Nyní se zdá, že se situace začíná měnit k lepšímu. Jaký vliv to bude mít na rozvoj města? Čekají Nové Město nad Metují nějaké větší investiční akce?

Snížení rozpočtu příspěvkovým organizacím a dalším subjektům, navázaným na městské finance, mělo v loňském roce vést k zamyšlení, které výdajové položky je možno snížit a kde jsou rezervy dílčích rozpočtů. Město tím zároveň získalo poměrně významný zdroj finančních prostředků, které může směřovat do oblasti investic nebo dalšího rozvoje. Trend úspor určitě nechceme v letošním roce úplně opustit, ale výsledky hospodaření minulého roku nám umožňují v některých potřebnějších oblastech rozpočet mírně posílit.

Významné akce, do kterých město bude investovat finanční prostředky v roce 2015, jsou kromě jiného rozšíření městského kamerového systému, šest milionů korun je vyčleněno na nákup nového hasičského vozu, dojde rovněž k navýšení rozpočtu technických služeb v souvislosti s plánovanými opravami chodníků ve městě a také byly navýšeny příspěvky sportovním oddílům.

Nejvýznamnější investiční akcí v letošním roce je také rekonstrukce Náchodské ulice, která je hlavní tepnou na Náchod. Novoměstští volali po opravě již dlouho a v březnu letošního roku její vlastník – Královéhradecký kraj – s rekonstrukcí začal. Město při té příležitosti vybuduje v tomto místě cyklostezku a opraví chodníky.

Za své internetové stránky získala radnice druhé nejlepší umístění v krajském kole soutěže Zlatý erb. Nedávno jste také v rámci politiky maximální otevřenosti městského úřadu vůči obyvatelům začali na internetu zveřejňovat smlouvy, uzavírané městem. Jaké další kroky ve smyslu větší otevřenosti úřadu plánujete?

Letos jsme se přihlásili po delší přestávce, abychom porovnali nové stránky města s webovou prezentací ostatních měst našeho kraje. Nové stránky města jsou vytvořeny podle zásad schváleného grafického manuálu města a provozujeme je v redakčním systému firmy Galileo. Při snaze o maximální otevřenost a transparentnost radnice poskytujeme velmi široký okruh informací – od informací z úřadu přes informace ze samosprávy až po turistické informace a kulturní kalendář města a okolí. Druhé místo v kraji je pro nás doposud nejlepším umístěním v krajských kolech soutěže. Velmi si tohoto ocenění vážíme a zároveň nás zavazuje k další práci na zlepšování novoměstského webu.

Koncem loňského roku jsme zřídili Novému Městu nad Metují také facebookový profil jako moderní komunikační nástroj s veřejností a musím říci, že i přes počáteční obavy, že se z tohoto místa stane kniha stížností, je vývoj naprosto opačný. Zveřejňujeme zde například nyní velmi aktuální informace o rekonstrukci hlavní tepny městem, ulice Náchodské, informace o zajímavých akcích, pořádaných v našem městě nebo okolí. Jsem velmi rád, že jsme se dali i touto cestou, protože hlavně mladí lidé dnes využívají těchto komunikačních kanálů a my máme možnost informovat širší spektrum našich občanů.

Jak to vypadá se záměrem vybudovat ve městě koupaliště?

Vybudování nového koupaliště není v současné době v reálných finančních možnostech našeho města.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš