Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chátrající lázně v Náchodě dostaly šanci na vzkříšení

10.04.2013
Chátrající lázně v Náchodě dostaly šanci na vzkříšení

Autor: Jiří Máslo

Popisek: Areál lázní v Náchodě – Bělovsi

Areál lázní v Náchodě – Bělovsi, který už od roku 1997 neslouží svému účelu a výrazně chátrá, dostal další šanci na vzkříšení. Majitelé lázní nabídli chátrající budovy i pozemky ke koupi městu Náchod a chtějí s ním založit společný podnik. V něm by mělo město většinový podíl.

„O této nabídce v současné době intenzivně jednáme. Nabídku posuzuje jak finanční výbor města Náchoda, tak i naše lázeňská komise,“  sdělil Aleš Cabicar, předseda Komise pro obnovu lázeňství a cestovního ruchu města Náchoda. 

Stáčírna IDY má začít fungovat už letos 

V minulých letech majitelé lázní nabízeli městu k odkupu nejen budovy a pozemky, ale i stáčírnu minerálky IDA, a to včetně vrtů, které by ji zásobovaly. IDA byla přitom vždy součástí lázní, jelikož ji pili a koupali se v ní tamní pacienti. Teď je však vše jinak a stáčírna, včetně vrtů už v nabídce chybí. Majitelé se totiž rozhodli, že stáčírnu opraví a budou ji provozovat na vlastní náklady. K obnovení provozu by přitom mělo dojít už koncem letošního roku. 

Radnice v Náchodě souhlasí: „Můžu říct, že všichni kolegové i kolegyně by už jistě vítali, kdyby fungovala stáčírna třeba hned. A budeme rádi, když se tak stane co nejdříve. Všichni se totiž těšíme, až se v tom areálu začne něco dít,“ konstatoval předseda lázeňské komise Aleš Cabicar. 

Dohodnout je třeba cenu a podíly 

O nabídce, kterou městu Náchod dali majitelé lázní, je však nutné jednat. Případná dohoda má určit cenu areálů lázní, za kterou by ho město odkoupilo. A také podíl, který by současní majitelé lázní získali ve společném obchodní společnosti založené s městem. Otázkou však je, kdy se začne vyjednávat:  „Zatím není plánované žádné jednání. Vše je otázkou dalšího vývoje,“ sdělila mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. 

Vzniknout by mohlo i kryté sportoviště 

V těsném sousedství lázní by mohl v budoucnu vyrůst i víceúčelový sportovní areál. Prostor by měl dát volejbalu, nohejbalu, basketbalu nebo i tenisu. Například tenis by se mohl hrát i v zimě, a to v kryté hale. A jak to souvisí s lázeňskou činností? „Snažíme se vybudovat to, co je v současné době v evropském lázeňství obvyklé, a to jsou víceúčelová sportoviště,“ sdělil místostarosta města Náchod Tomáš Šubert. „Součástí zařízení, by mělo být pochopitelně i relaxační, rekondiční a rehabilitační centrum. Svoje místo tu budou mít i paralympijské sporty. V současné době jednáme o tom, jak na vybudování komplexu financovat. Z velké části by totiž investici mohly pokrýt dotace z Bruselu. O budoucnosti záměru, budeme mít jasněji v květnu letošního roku,“ dodal místostarosta.  

Lázně v Náchodě - Bělovsi byly založeny v roce 1818 a soustředily se na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a nemocí pohybového ústrojí. Dělo se tak pitím minerální vody IDA a léčebnými koupelemi. Od roku 1992, kdy byly lázně zprivatizovány, byla postupně lázeňská činnost utlumována. A v roce 1997 došlo k jejímu úplnému ukončení. Od té doby budovy i veškeré zařízení chátrají.

Jiří Máslo

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace