Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chátrající lázně v Náchodě dostaly šanci na vzkříšení

10.04.2013
Chátrající lázně v Náchodě dostaly šanci na vzkříšení

Autor: Jiří Máslo

Popisek: Areál lázní v Náchodě – Bělovsi

Areál lázní v Náchodě – Bělovsi, který už od roku 1997 neslouží svému účelu a výrazně chátrá, dostal další šanci na vzkříšení. Majitelé lázní nabídli chátrající budovy i pozemky ke koupi městu Náchod a chtějí s ním založit společný podnik. V něm by mělo město většinový podíl.

„O této nabídce v současné době intenzivně jednáme. Nabídku posuzuje jak finanční výbor města Náchoda, tak i naše lázeňská komise,“  sdělil Aleš Cabicar, předseda Komise pro obnovu lázeňství a cestovního ruchu města Náchoda. 

Stáčírna IDY má začít fungovat už letos 

V minulých letech majitelé lázní nabízeli městu k odkupu nejen budovy a pozemky, ale i stáčírnu minerálky IDA, a to včetně vrtů, které by ji zásobovaly. IDA byla přitom vždy součástí lázní, jelikož ji pili a koupali se v ní tamní pacienti. Teď je však vše jinak a stáčírna, včetně vrtů už v nabídce chybí. Majitelé se totiž rozhodli, že stáčírnu opraví a budou ji provozovat na vlastní náklady. K obnovení provozu by přitom mělo dojít už koncem letošního roku. 

Radnice v Náchodě souhlasí: „Můžu říct, že všichni kolegové i kolegyně by už jistě vítali, kdyby fungovala stáčírna třeba hned. A budeme rádi, když se tak stane co nejdříve. Všichni se totiž těšíme, až se v tom areálu začne něco dít,“ konstatoval předseda lázeňské komise Aleš Cabicar. 

Dohodnout je třeba cenu a podíly 

O nabídce, kterou městu Náchod dali majitelé lázní, je však nutné jednat. Případná dohoda má určit cenu areálů lázní, za kterou by ho město odkoupilo. A také podíl, který by současní majitelé lázní získali ve společném obchodní společnosti založené s městem. Otázkou však je, kdy se začne vyjednávat:  „Zatím není plánované žádné jednání. Vše je otázkou dalšího vývoje,“ sdělila mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. 

Vzniknout by mohlo i kryté sportoviště 

V těsném sousedství lázní by mohl v budoucnu vyrůst i víceúčelový sportovní areál. Prostor by měl dát volejbalu, nohejbalu, basketbalu nebo i tenisu. Například tenis by se mohl hrát i v zimě, a to v kryté hale. A jak to souvisí s lázeňskou činností? „Snažíme se vybudovat to, co je v současné době v evropském lázeňství obvyklé, a to jsou víceúčelová sportoviště,“ sdělil místostarosta města Náchod Tomáš Šubert. „Součástí zařízení, by mělo být pochopitelně i relaxační, rekondiční a rehabilitační centrum. Svoje místo tu budou mít i paralympijské sporty. V současné době jednáme o tom, jak na vybudování komplexu financovat. Z velké části by totiž investici mohly pokrýt dotace z Bruselu. O budoucnosti záměru, budeme mít jasněji v květnu letošního roku,“ dodal místostarosta.  

Lázně v Náchodě - Bělovsi byly založeny v roce 1818 a soustředily se na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a nemocí pohybového ústrojí. Dělo se tak pitím minerální vody IDA a léčebnými koupelemi. Od roku 1992, kdy byly lázně zprivatizovány, byla postupně lázeňská činnost utlumována. A v roce 1997 došlo k jejímu úplnému ukončení. Od té doby budovy i veškeré zařízení chátrají.

Jiří Máslo

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace