Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchodskou nemocnicí se nese: Výpověď, výpověď, výpověď

09.04.2013
Náchodskou nemocnicí se nese: Výpověď, výpověď, výpověď

Autor: Archív

Popisek: Oblastní nemocnice Náchod

Díky nové úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví musela přistoupit náchodská nemocnice k razantnímu propouštění. Zároveň s ostatními úspornými opatřeními tak chce ušetřit dvacet milionů korun.

Nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která začala platit od začátku tohoto roku, se dotkla i nemocnic v Královéhradeckém kraji. Díky ní musejí všechny nemocnice, spadající pod správu kraje, přistoupit k razantním škrtům. Nejvíc šetřit musí největší krajská nemocnice v Náchodě. Díky tomu začaly probíhat v nemocnici čistky. O práci přišlo zatím dvacet pět zaměstnanců.

Nejdříve personální audit, poté propouštění

Náchodská nemocnice se potýká s kumulovanou ztrátou z let minulých a změny provedené v úhradové vyhlášce tuto ztrátu ještě prohloubí. Vedení nemocnice proto po poradě se zástupci kraje přistoupilo k nejméně populárnímu kroku, tedy propouštění. V nemocnici probíhal personální audit a na základě jeho výsledků se nemocnice rozloučila s dvaceti pěti zaměstnanci.

„Všechny krajské nemocnice dostaly za úkol šetřit. Musíme tedy využít vnitřních rezerv. Pro Oblastní nemocnici Náchod to představuje úkol uspořit okolo 22 milionů. Je to ze všech nemocnic nejvyšší částka. Dopad úhradové vyhlášky do produkce této nemocnice totiž představuje výpadek zhruba 53 milionů korun, což je největší dopad ze všech krajských nemocnic. Výsledek našich opatření zatím vypadá na úsporu okolo 19 až 20 milionů,“ uvedl novinářům na adresu nové úhradové vyhlášky a jejího dopadu na nemocnici její ředitel Miroslav Vávra.

Výpovědi se týkají převážně nižšího a středního zdravotnického personálu, ale na odchodu je i několik lékařů. Nejvíce propuštěných je z interního oddělení. Díky své velikosti zde pracuje nejvíce lidí a jeho zeštíhlení by mělo být nejméně bolestivé.

Zaměstnanci nemocnice se obávají o zachování stávající úrovně zdravotnické péče

Na jednotlivých odděleních panuje v souvislosti s propouštěním nervozita. Zaměstnanci chápou nutnost úspor, obávají se však o kvalitu péče. „Můj názor na propouštění je, že v současné době asi bylo bohužel nezbytné něco takového provést, jelikož bohužel je nutnost šetřit. Myslím si ale, že to nebylo prováděno s dostatečným rozmyslem a pro některá oddělení to bude mít téměř likvidační následky. Není pravdou, že přes provedené personální změny zůstane zachována péče, protože to prostě nebude možné,“ svěřila své obavy novinářům jedna ze sester, která si nepřála být jmenována.

Všichni zaměstnanci, se kterými se nemocnice rozloučila, dostanou po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty tříměsíční odstupné. Podle slov ředitele personálního oddělení Lukáše Holuba se nemocnice snažila jednat se všemi propouštěnými férově, bez jakýchkoli právních kliček. Veškeré své kroky nejdříve konzultovala se zástupci odborů.

Zbylí zaměstnanci přijdou o část svých benefitů

Výpověďmi úsporná opatření nekončí. Nemocnice například nebude přijímat nové zaměstnance za ty, kteří odcházejí na mateřské dovolené. Zároveň chce snížit počet lékařů, držících služby. Část lékařů, kteří nyní fakticky drží službu na oddělení, by měla v budoucnu zůstávat doma na telefonu a do nemocnice se dostavit až v případě, kdy je bude v nemocnici potřeba.

„Úspor se nedosáhne jen snížením stavu zaměstnanců, ale opatření jdou napříč všemi úseky. V případě benefitů spočívají ve snížení příspěvků na penzijní připojištění, zrušení benefitů spojených třeba s různými osobními nebo pracovními jubilei. V okamžiku, kdy je tak obrovský propad objemu produkce, u nás je to osm procent proti roku 2012, tak jsou taková opatření nutná,“  popsal novinářům další z úsporných opatření Miroslav Vávra.

Kamil Kubáň

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace