Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchodskou nemocnicí se nese: Výpověď, výpověď, výpověď

09.04.2013
Náchodskou nemocnicí se nese: Výpověď, výpověď, výpověď

Foto: Archív

Popisek: Oblastní nemocnice Náchod

Díky nové úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví musela přistoupit náchodská nemocnice k razantnímu propouštění. Zároveň s ostatními úspornými opatřeními tak chce ušetřit dvacet milionů korun.

Nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která začala platit od začátku tohoto roku, se dotkla i nemocnic v Královéhradeckém kraji. Díky ní musejí všechny nemocnice, spadající pod správu kraje, přistoupit k razantním škrtům. Nejvíc šetřit musí největší krajská nemocnice v Náchodě. Díky tomu začaly probíhat v nemocnici čistky. O práci přišlo zatím dvacet pět zaměstnanců.

Nejdříve personální audit, poté propouštění

Náchodská nemocnice se potýká s kumulovanou ztrátou z let minulých a změny provedené v úhradové vyhlášce tuto ztrátu ještě prohloubí. Vedení nemocnice proto po poradě se zástupci kraje přistoupilo k nejméně populárnímu kroku, tedy propouštění. V nemocnici probíhal personální audit a na základě jeho výsledků se nemocnice rozloučila s dvaceti pěti zaměstnanci.

„Všechny krajské nemocnice dostaly za úkol šetřit. Musíme tedy využít vnitřních rezerv. Pro Oblastní nemocnici Náchod to představuje úkol uspořit okolo 22 milionů. Je to ze všech nemocnic nejvyšší částka. Dopad úhradové vyhlášky do produkce této nemocnice totiž představuje výpadek zhruba 53 milionů korun, což je největší dopad ze všech krajských nemocnic. Výsledek našich opatření zatím vypadá na úsporu okolo 19 až 20 milionů,“ uvedl novinářům na adresu nové úhradové vyhlášky a jejího dopadu na nemocnici její ředitel Miroslav Vávra.

Výpovědi se týkají převážně nižšího a středního zdravotnického personálu, ale na odchodu je i několik lékařů. Nejvíce propuštěných je z interního oddělení. Díky své velikosti zde pracuje nejvíce lidí a jeho zeštíhlení by mělo být nejméně bolestivé.

Zaměstnanci nemocnice se obávají o zachování stávající úrovně zdravotnické péče

Na jednotlivých odděleních panuje v souvislosti s propouštěním nervozita. Zaměstnanci chápou nutnost úspor, obávají se však o kvalitu péče. „Můj názor na propouštění je, že v současné době asi bylo bohužel nezbytné něco takového provést, jelikož bohužel je nutnost šetřit. Myslím si ale, že to nebylo prováděno s dostatečným rozmyslem a pro některá oddělení to bude mít téměř likvidační následky. Není pravdou, že přes provedené personální změny zůstane zachována péče, protože to prostě nebude možné,“ svěřila své obavy novinářům jedna ze sester, která si nepřála být jmenována.

Všichni zaměstnanci, se kterými se nemocnice rozloučila, dostanou po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty tříměsíční odstupné. Podle slov ředitele personálního oddělení Lukáše Holuba se nemocnice snažila jednat se všemi propouštěnými férově, bez jakýchkoli právních kliček. Veškeré své kroky nejdříve konzultovala se zástupci odborů.

Zbylí zaměstnanci přijdou o část svých benefitů

Výpověďmi úsporná opatření nekončí. Nemocnice například nebude přijímat nové zaměstnance za ty, kteří odcházejí na mateřské dovolené. Zároveň chce snížit počet lékařů, držících služby. Část lékařů, kteří nyní fakticky drží službu na oddělení, by měla v budoucnu zůstávat doma na telefonu a do nemocnice se dostavit až v případě, kdy je bude v nemocnici potřeba.

„Úspor se nedosáhne jen snížením stavu zaměstnanců, ale opatření jdou napříč všemi úseky. V případě benefitů spočívají ve snížení příspěvků na penzijní připojištění, zrušení benefitů spojených třeba s různými osobními nebo pracovními jubilei. V okamžiku, kdy je tak obrovský propad objemu produkce, u nás je to osm procent proti roku 2012, tak jsou taková opatření nutná,“  popsal novinářům další z úsporných opatření Miroslav Vávra.

Kamil Kubáň