Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obchvat Náchoda je stále v nedohlednu, státu se vracejí miliony

08.04.2013
Obchvat Náchoda je stále v nedohlednu, státu se vracejí miliony

Foto: Jiří Máslo

Popisek: „Stavbu obchvatu blokuje neplatnost územního rozhodnutí,“ vysvětlil místostarosta města Náchoda Tomáš Šubert.

Obchvat města Náchoda, ohroženého hlukem a exhalacemi z osobní i nákladní dopravy, je v nedohlednu. Stavbu totiž brzdí neexistující územní rozhodnutí.

Zdrojem problémů je už dvě desítky let mezinárodní silnice I/33 protínající město a končící na hraničním přechodu s Polskem. Silný provoz dokáže průjezd městem často ucpat i na několik hodin. 

Město drtí přes 60 tisíc autobusů a kamionů měsíčně

„Jen v roce 2012 projelo přes město ve směru  Česká Skalice – Náchod celkem 20 370  a v opačném směru 19 591 autobusů. Měsíčně to dělá 3330 a denně 109 vozidel,“ říká Pavel Hlaváč, vedoucí dopravní policie územního odboru Náchod. „U nákladní dopravy jsou čísla ještě vyšší. Vozidel nad 3,5 tuny projede Náchodem v obou směrech 56 tisíc za měsíc, tedy 1806 za den. A to tu ještě chybí údaje o provozu ze směru od Nového města nad Metují a Červeného Kostelce. Tam není mýtná brána, která by provoz změřila. Odhadujeme, že jde o dalších 10 tisíc autobusů a kamionů navíc, a to každý měsíc,“ dodal Pavel Hlaváč. 

Doprava dusí město a ohrožuje i bezpečí dětí

„Nikomu nevadí, že kamiony s nebezpečným nákladem jezdí kolem základních a mateřských škol a že je Náchod věčně ucpaný. Už to trvá přes dvacet let a ještě to asi bude dalších dvacet až třicet let pokračovat,“ rozčiloval se na jednání Občanského sdružení Obchvat Náchoda jeden z jeho zakládajících členů Oldřich Manych. „Náchod byl kritizován, že pro průjezdnost městem nic nedělá. A tak došlo k otočení dopravy. Stačí ale jedna porucha potrubí, rozkope se silnice, blbě se to označí a Náchod je stejně zcela zablokovaný. Kdyby se peníze investované do dílčích úprav ušetřily a daly se do obchvatu, tak by to určitě mělo pro Náchod větší význam,“ uvažuje Oldřich Manych. Jinak to vidí Ředitelství silnic a dálnic Hradec Králové, které letos i v dalších letech plánuje úpravy kruhových objezdů a opravy silnic protínajících město: „Nová opatření mají snížit hluk. Při jízdě po nové vozovce, se hluku netvoří tolik, jako na rozbité. A třeba plánovaná oprava křižovatky u Kauflandu, má zvýšit i bezpečí lidí. Dnes tam dochází k vážným nehodám, a to by se mělo změnit. Taková dílčí investice je podle mne prospěšná,“ argumentuje Zdeněk Kos, vedoucí oddělení přípravy staveb Ředitelství silnic a dálnic Hradec Králové. 

Obchvat blokují jednotlivci i občanská sdružení

Stavbu obchvatu města, který by měl problémy s dopravou definitivně vyřešit, blokuje neexistující územní rozhodnutí. „Rozhodující bude, až územní rozhodnutí vydané Stavebním úřadem města Náchoda, nabyde právní moci. Až to bude startovací páska, od které se dá začít. Proti územnímu rozhodnutí se však odvolali občané i občanská sdružení, kteří se stavbou obchvatu nesouhlasí. Oprávněnost odvolání už od října loňského roku zkoumá Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ sdělil místostarosta města Náchoda Tomáš Šubert. 

Milióny na obchvat mizí bez užitku

„Dokud neplatí územní rozhodnutí, nemáme nic. Nemůžeme zadat ani vytvoření dokumentace na stavbu obchvatu. Pamatuju roky, kdy se desítky miliónů korun od státu určené na obchvat vracely jen proto, že nebyly splněny všechny legislativní podmínky, jako třeba právě platné územní rozhodnutí. Ta situace bohužel trvá,“ povzdechl si Zdeněk Kos, vedoucí oddělení přípravy staveb Ředitelství silnic a dálnic Hradec Králové. Rozhodnutí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, je však v nedohlednu: „Je to záležitost náročnosti zkoumání připomínek k územnímu rozhodnutí. Je to proces, který může trvat měsíc i dva. Ale může se protáhnout i na delší dobu, kterou nelze odhadnout,“ sdělil František Vrabec, předseda dopravního výboru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. 

Jiří Máslo