Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jít na operaci v Náchodě už bude větší luxus. Primáři mluví do změn v rámci rekonstrukce

15.12.2014
Jít na operaci v Náchodě už bude větší luxus. Primáři mluví do změn v rámci rekonstrukce

Foto: Nemocnice Náchod

Popisek: Náchodská nemocnice se dočká modernizace. Do úprav, které zkvalitní nejen práci na operačních sálech, mohou mluvit přímo i primáři.

Zejména dlouholeté problémy, jako havarijní stav nemocniční sítě či v podstatě neopravitelné operační sály, byly důvodem modernizace náchodské nemocnice. Do rekonstrukčních prací, které se chystají, mohou nyní mluvit i primáři. Náchodský špitál v poslední době vylepšil mimo jiné JIP iktové centrum, díky čemuž bude moci přijmout více pacientů po mrtvici.

Dokumentace pro provádění stavby, která se připravuje pro první etapu dostavby a modernizace Oblastní nemocnice Náchod, dozná ještě některých změn. Úpravy by ale neměly nijak odsunout samotnou realizaci projektu, na který s netrpělivostí čeká nejen zdravotnický personál tohoto zařízení. Ten může do plánů hovořit, aby konečný výsledek nebyl jen stavebně v pořádku, ale také efektivní pro péči o pacienty. 

Modernizace náchodské nemocnice: Změny v projektu přinesou zvýšení užitné hodnoty nemocnice. Termín realizace neohrozí

Primáři mluvili do všech pater

„Díky činnosti supervizorů byla navržena taková řešení, která podstatně zvýší užitnou hodnotu stavby ze zdravotnického pohledu. Jednání se účastnili i primáři, díky jejichž podnětům se dospělo k dispozičním změnám prakticky ve všech patrech. Tyto změny se však na výši investice neprojeví a ani neohrozí termín zahájení stavebních prací. Vše totiž bude řešeno změnou stavby před dokončením a v souběhu s veřejnou zakázkou,“ vysvětlil radní Josef Dvořák, který má na starosti oblast investic.

Nebude tak nutné měnit nebo vydávat nové stavební povolení ani rozhodnutí o umístění stavby. Samotné odevzdání dokumentace se posune pouze o šest týdnů, protože změny musí být projednány s orgány státní správy. Projekty nemocnic patří obecně k těm nejsložitějším. Změny a úpravy, které byly dosud odsouhlaseny během kontrolních dnů, byly způsobeny rychlým vývojem technologií ve zdravotnictví.

Změny uvidí pacienti i zvenčí

Modernizace největší nemocnice kraje se v první etapě dotkne hlavního pavilonu s operačními sály či navazující lůžkové části. V rámci první části rekonstrukce stavbaři provedou terénní úpravy či vybudují zpevněné plochy.

Celkové náklady na dostavbu a modernizaci náchodské nemocnice činí zhruba 1,169 miliardy korun. Náchodská nemocnice je největší oblastní nemocnicí Královéhradeckého kraje: její spádová oblast zahrnuje až 150 000 obyvatel a na svých odděleních nabízí na 650 lůžek.

Vylepšilo se iktové centrum. Bude moci přijmout více pacientů

Jednou z posledních novinek v náchodské nemocnici je rozšíření JIP iktového centra neurologického oddělení - v listopadu došlo k navýšení kapacity lůžek pro pacienty, postižené akutní mozkovou příhodou a dalšími těžkými stavy, vyžadujícími intenzivní péči. Dne 6. listopadu 2014 proběhla kolaudace nových prostor a 11. listopadu bylo rozšířené oddělení uvedeno do provozu. „Nemocnice tím odstranila nedostatek, který vycházel z uskutečněného auditu,“ podotkl předseda představenstva náchodské nemocnice Chotěborský.

Nová kapacita neurologické JIP je nyní osm lůžek. Z tohoto počtu je jedno lůžko vyčleněno do samostatného boxu, jako lůžko pro infekční komplikace. „Zdvojnásobením kapacity neurologické JIP se nám otevírá prostor pro hospitalizaci více pacientů s akutní mozkovou příhodou. Toto navýšení odstraní problémy, kdy byla JIP stoprocentně obsazena a docházelo k potížím s umístěním pacienta na monitorované lůžko," doplňuje primář neurologického oddělení Škoda.

Investorem stavebních úprav byl Královéhradecký kraj, který uvolnil částku 1,8 milionu korun. Nově získaný prostor je vybaven lůžky a matracemi od firmy Proma-Reha Česká Skalice, monitory, centrální stanicí a plicním ventilátorem firmy Hoyer Praha. Elektrickou odsávačku a podtlakové regulátory dodala firma HZZ Brno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš