Je libo staré dobré Primky? Nyní je k mání pár exkluzivních kousků, Prim Spartak 60 L. E. z limitované edice k 60. výročí prvních československých hodinek
31.10.2014
Foto: ELTON hodinářská, a. s.
Popisek: Spartak 60 LE ve zlatém provedení
Je jen málo lidí, kteří neznají značku PRIM. Buďto jsou ještě příliš mladí, než aby zažili výlučné postavení značky PRIM na českém hodinářském trhu, nebo dostali za dobré vysvědčení hodinky značky Ruhla či Slava. Ano, většina Čechů, Moravanů a Slováků dostala jako své první náramkové hodinky právě Primky.
V této souvislosti je lze označit příměrem rodinné stříbro. Význam náramkových hodinek značky PRIM však nebyl a není zanedbatelný ani na světové mapě jemnomechanického průmyslu. To dokazuje i rostoucí zájem věnovaný v zahraničí těmto hodinkám, které se od roku 1949 vyvíjejí a vyrábějí v Novém Městě nad Metují.
Také označení Czech Made je jedním z mnoha důvodů, pro který se o historii značky PRIM zajímá stále více lidí. V době, kdy je většina značkových hodinek vyráběna či montována pod švýcarskou nebo německou vlajkou a ostatní bezejmenné zboží převážně někde v Asii, je právě tradice a historická kontinuita výroby významnou hodnotou, která stojí za zamyšlení.
Exkluzivní nabídka
ELTON hodinářská pro vás připravila hodinky Prim Spartak 60 L. E. v limitované edici, která byla vydána k výročí 60. let zhotovení absolutně prvních československých hodinek nesoucí název SPARTAK. Využijte této příležitosti a objednejte si hodinky z 60 L. E. Spartak mezi prvními, můžete si vybrat z velikosti hodinek 40mm a 43mm. Každý kus z této L. E. je opatřen pořadovým číslem ve formátu 1/60 až 60/60. Svoje oblíbené číslo si zarezervujte už nyní!
ELTON hodinářská nabízí hodinky Prim Spartak 60 L. E. z limitované edice k 60. výročí zhotovených prvních československých hodinek. Každý kus z této L. E. je opatřen pořadovým číslem ve formátu 1/60 až 60/60 a nápisem LIMITED EDITION na číselníku, který je podobně jako průhled na strojek Prim kal. 98 krytý safírovým sklem.
Počet kusů hodinek limitované série 60 L. E.:
35 ks z nerezové oceli
20 ks z nerezové oceli se zlatou obručí a korunkou
5 ks z 18 karátového zlata v barvě dle přání zákazníka
Cena z nerezové oceli:
40mm 64.900,- Kč s DPH
43mm 74.900,- Kč s DPH
Cena z nerezové oceli se zlatou obručí a korunkou:
40 mm 99.000,- Kč s DPH
43mm 110.000,- Kč s DPH
Cena z 18 karátového zlata v barvě dle přání zákazníka:
40mm 390.000,- Kč s DPH
43mm 450.000,- Kč s DPH
Historie firmy
Závod Chronotechny v Nové Městě nad Metují, v roce 1969 přejmenovaný na ELTON, byl založen v listopadu 1949.Jeho hlavním úkolem bylo zavedení sériové výroby náramkových hodinek, které se v Československu nikdy nevyráběly.
První prototypy byly zhotoveny v roce 1954. V té době bylo schopno vyrábět náramkové hodinky pouze Švýcarsko, Německo, Francie Velká Británie, USA, Sovětský svaz, Japonsko a Československo. Sériová produkce, již se značkou PRIM, se rozeběhla v roce 1957.
Hodinářský průmysl ve východních Čechách
České země mají velmi dlouhou tradici ve stavbě rozličných časoměrných přístrojů – slavné astronomické hodiny Staroměstské radnice, uvedené do provozu v roce 1410, jsou ještě dnes v chodu s originálním strojem.
Od roku 1889 se píše historie hodinářské výroby ve východních Čechách. Toho roku založila dolnoslezská firma Gustav Becker v Broumově svoji filiálku na výrobu hodin. Závod byl v roce 1890 zapsán do obchodního rejstříku jako samostatný podnik a roku 1930 byl odkoupen firmou Junghans. V roce 1948 se pak stal součásti národního podniku Chronotechna.
Již v roce 1946 začal vznikat na troskách původních německých továren moderní hodinářský průmysl. Za tím účelem byl založen národní podnik Chronotechna se sídlem v Liberci. V Novém Městě nad Metují byl v roce 1949 otevřen pobočný závod národního podniku Chronotechna, který byl pověřen zavedením výroby českých náramkových hodinek.
Od roku 1969 nese tento závod jméno ELTON a stal se samostatným podnikem. Současná akciová společnost ELTON hodinářská je právním nástupcem původního národního podniku ELTON a pokračovatelem české hodinářské tradice.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová