Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo uvidí Bělobrádkovi do hlavy, dostane metál, říká se prý na vládě. Co on sám prozradil o vztazích ve Strakovce a dělohách muslimek?

03.06.2014
Kdo uvidí Bělobrádkovi do hlavy, dostane metál, říká se prý na vládě. Co on sám prozradil o vztazích ve Strakovce a dělohách muslimek?

Foto: TV Prima

Popisek: Pavel Bělobrádek u Jana Krause

ROZHOVOR Šéf KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek motá hlavu jak ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), tak prezidentu republiky Miloš Zemanovi v otázce jmenování velvyslanců. Český šéf diplomacie navíc stále na úřadu nemá lidoveckého náměstka, se kterým by mohl komunikovat jako se „styčným důstojníkem“. O nedorozumění v koalici informovaly Lidové noviny. Lidovci jsou klidnou sílou ve vládě, protože největší spory se odehrávají podle jejich šéfa mezi sociálními demokraty a hnutím ANO, konkrétně mezi jejich šéfy, premiérem Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem. A někdy jdou opravdu až na tělo.

Již předminulý týden měla vláda Bohuslava Sobotky schválit seznam nových velvyslanců. Na žádost předsedy lidovců Pavla Bělobrádka bylo ale rozhodnutí odloženo s tím, že si chce Bělobrádek celou věc ještě prostudovat. O týden později seznam prošel bez toho, aby se Bělobrádek jakkoli vyjadřoval, nevznesl ani žádné požadavky za KDU-ČSL. Spekuluje se přitom, že by mohl hrát o post velvyslance v Německu pro Tomáše Jana Podivínského (KDU-ČSL), jenž býval ministrem životního prostředí v prezidentské vládě Jiřího Rusnoka.

Lidovecké hledání

Tímto svým krokem znejistěl jak ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který navrhuje jména příštích velvyslanců, tak prezidenta Miloše Zemana, který je schvaluje. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navíc pořád nemá ve svém resortu náměstka za KDU-ČSL. Lidovci zatím nikoho nenavrhli, ačkoli vláda existuje už poměrně dlouhou dobu.

Předseda lidovců se ale k žádným spekulacím prozatím nechce vyjadřovat. „Z Úřadu vlády a vedení Černínského paláce se proto stále častěji ozývají komentáře, že ,debata s Bělobrádkem není jednoduchá' a ,kdo mu uvidí do hlavy, dostane metál',“ píše deník.

Voliči o hádky nestojí

„Vláda by se měla méně hádat a více makat,“ říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz si ale netroufl odhadnout, jestli vládní tým vydrží celé čtyři roky.

Vláda má už za sebou sto dnů vládnutí. Jak vnímáte vládní spolupráci a můžete už říci, co považujete za úspěch, co se za tu zatím krátkou dobu vládě podařilo? Je podle vás něco, čím se už můžete pochlubit?

Vztahy ve vládě vnímám prostě jako koaliční. Jinak to posoudit neumím, protože jsem v žádné jiné vládě nebyl. Myslím si, že se to teď trochu uklidnilo, protože ty věčné půtky a hádky mezi ČSSD a ANO byly často zbytečné a přecházely do osobní roviny. Myslím, že to sem nepatří… Za úspěch lze považovat, že na mnoha ministerstvech se rozkrývají kostlivci, kteří tady zůstávali. Třeba na Ministerstvu zemědělství ministr Marian Jurečka dokázal během několika týdnů zarazit některé finanční toky v řádu stovek milionů korun, které nepovažuje za efektivní a nezbytně nutné. Teď je to ve fázi, kdy se tyto věci rozkrývají a kdy se snažíme co nejvíc hasit smlouvy, které byly udělány, aby nedošlo k situaci, že stát bude vydávat peníze tam, kde to není potřeba, nebo dokonce na podivné smlouvy.

Je naopak něco, na co nejste moc pyšný, co se vládní koalici zatím nepovedlo? Například se protahuje přijetí služebního zákona, kterým prezident dokonce podmínil jmenování vlády.

Co se týká neúspěchů, je to určitě zákon o státní službě, ale můžeme najít i nějaké další. Nenacházíme shodu úplně na všem, ale to ke koaličnímu vládnutí patří.

Je také jasné, že se neshodnete na postoji k restitucím církevního majetku. Stále přetrvávají snahy vašich koaličních partnerů, zejména sociální demokracie, nějakým způsobem se k zákonu vrátit a snížit finanční odškodnění církvím. Budete stále trvat na tom, že zákon byl schválen a není důvod se k němu vracet, a nebudete přistupovat na nějaké kroky vedoucí k tomu, jak církvím dát méně peněz?

Podařilo se vyjednat nějaký kompromis po čtyřiadvaceti letech a domnívám se, že na některé věci musí být dva. Když chcete pozvat holku do kina, ale ona jít nechce, tak s ní asi nepůjdete. A podobné je to tady. Jestliže jeden z partnerů - Ekumenická rada církví, Federace židovských obcí i Česká biskupská konference - považuje jednání o tomto zákoně a náhradách za uzavřené, tak potom asi není moc o čem hovořit.

Sociální demokraté ale pohrozili, že pokud církve nepřistoupí na snížení finanční náhrady, může jim stát peníze vyplacené za nevydaný majetek zdanit, nebo uvalit vyšší daně na prodeje budov, polí nebo lesů, na které se zákon o majetkovém vyrovnání vztahuje.

Co se týká zdanění, nepovažuji to za právně komfortní. Domnívám se, že pokud vám někdo něco ukradne a pak vám to stát vrací, tak by to neměl zdaňovat. Když vám někdo ukradne, dejme tomu, dům, ať už je to Lidový dům nebo jiný dům, tak asi není dobré to při návratu zdaňovat.

Byli byste ochotni církve razantně bránit třeba až u Ústavního soudu, kdyby k něčemu takovému došlo?

Předpokládám, že k tomu nedojde. Bylo by to porušení koaliční smlouvy.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na předvolebních billboardech na podzim tvrdil: Nejsme jako politici, makáme. Ale předminulé úterý dal před jednáním Poslanecké sněmovny přednost kampani k evropským volbám ve Zlíně, proto poslanci nemohli projednávat změny zákona v oblasti finančního trhu z dílny Ministerstva financí. Považujete takové jednání za plnění slibu o „makání“?

Já si počkám až na výsledky a konkrétní kroky, jaké předvedou jednotlivá ministerstva, která jsou v gesci ANO. Takže uvidíme. Tuto věc nechci hodnotit, ať si udělají obrázek voliči sami.

Vaše lidová strana je ve vládě takovou klidnou silou. Zatím se největší přestřelky ve vládní koalici odehrávají mezi premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Myslíte si, že je to jen v rámci kampaně před evropskými volbami, nebo to může pokračovat i po nich? Nejde jen o rozpory běžné v koaličním vládnutí, o kterých jste mluvil, někdy šlo o velmi osobní vzájemné útoky.

Myslím, že k osobním útokům by nemělo docházet a rozpory by se neměly medializovat. Voliči podle mne nejsou zvědaví na hádky, ale skutečně na výkon. Takže méně se hádat a jak jste říkala - více makat. To má větší smysl.

Projevuje se na atmosféře při jednání vlády, když třeba ministr financí Andrej Babiš prohlásí o ministru zdravotnictví za ČSSD Svatopluku Němečkovi, že nemá jeho důvěru?

Já se nedomnívám, že by to atmosféru nějak kazilo, ale samozřejmě jí to nepřidává. Ale na vládě se skutečně řeší jednotlivé body, takovéto věci se spíš projevují mediálně než při samotném jednání vlády.

Jediné, kdy jsme se mediálně ohradili, to bylo v souvislosti s výroky ministra průmyslu a obchodu za ČSSD Jana Mládka, kdy hovořil o tom, že Spojené státy chtějí ovládnout Ukrajinu. To mi skutečně přišlo poněkud přehnané, nicméně ostatní věci se snažíme řešit v rámci koalice a neprezentovat je navenek.

Jste po těch sto dnech vládnutí přesvědčen, že se vaší vládní koalici podaří po dvou zkrácených volebních obdobích předchozích kabinetů dotáhnout společného vládnutí po celé čtyři roky?

To se dá těžko odhadnout. Připraveni jsme na všechny varianty.

Kritizoval jste xenofobní výroky Úsvitu i poslanců ANO. Nemáte jako křesťan obavy z rozpínavosti muslimů a jejich převahy nejen v Evropě, ale i v naší zemi?

Samozřejmě, že se to stát může. Pokud bude porodnost vypadat tak, jak vypadá, tak dobytí Evropy bude prostřednictvím děloh. To už někteří muslimové prohlásili a vypadá to, že to tak bude. Každopádně si myslím, že muslimové mohou klidně přicházet. Rozhodně ale ne radikálové a rozhodně ne ti, kteří nehodlají akceptovat náš právní a kulturní systém. Není možné, aby tady vznikaly skupinky rozdělené do vyloučených lokalit, kde nebudou právní normy České republiky platit. To samozřejmě nechceme. Na druhou stranu je jasné, že pokud sem budou lidé přicházet a budou nikoliv jen akceptovat, ale dodržovat náš právní řád, tak proč ne. Pokud to bude soužití, tak potom to má smysl, ale nemohou sem přijít a vnucovat nám oni svoje. To ať si zůstanou doma.

Jste úplně jiný druh politika než pan Babiš, jak si s ním rozumíte v rámci vlády?

Utkáváme se většinou na některých konkrétních názorech. Rozumím tomu, že jeho politické hnutí bylo hnutím protestním, a to, co mnohokrát kritizovali, bylo častokrát oprávněné. To, na čem se někdy neshodneme, je samotné řešení problémů. Popsat situaci je jedna věc, řešit ji je ale věc druhá, kdy je třeba mít i jistou míru schopnosti odhadnout a předpovědět, jak lze s danou věcí naložit. Každopádně náš vztah je korektní a bezkonfliktní.

Libuše Frantová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová