Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Náchodě prodali pivovar jak ojeté auto, teď to řeší soud

13.03.2013
V Náchodě prodali pivovar jak ojeté auto, teď to řeší soud

Foto: Anna Vančová

Popisek: pivo, ilustrační foto

Okresní soud v Náchodě pokračuje v objasňování průběhu prodeje náchodského pivovaru, který původně patřil městu.

Radnice ho však v březnu 2009, v údajně zmanipulovaném výběrovém řízení, prodala společnosti LIF a.s., a to za 150 miliónů korun. O pivovar však měla zájem i společnost Holba, která nabízela o 35 miliónů korun víc. Tu však výběrová komise ze soutěže vyřadila.

Jediným obžalovaným v kauze prodeje pivovaru, je bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka (ODS). Podle obžaloby při tendru na prodej pivovaru, jako předseda hodnotitelské komise, neakceptoval hlavní hodnoticí kritérium, kterým byla nejvyšší nabídnutá cena.  A jako nejlepší nechal do dalšího řízení o prodeji postoupit nabídku ve výši 150 milionů korun od společnosti LIF, a to přesto, že jiný zájemce, společnost Holba, nabídl částku o 35 milionů korun vyšší. Následná smlouva o prodeji pivovaru pak nezůstala v podobě, v jaké ji schválilo zastupitelstvo, a dokument byl i antidatován, což mělo zajistit rychlý převod akcií pivovaru na kupujícího. To vše za situace, že převod zakázal svým předběžným opatřením královéhradecký krajský soud. Oldřich Čtvrtečka, který svým podpisem prodej pivovaru posvětil, je teď obžalován z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Za to mu hrozí až 10 let vězení.

Prodej pivovaru byl výhodný, tvrdí Čtvrtečka

 

Obžalovaný Oldřich Čtvrtečka prodej pivovaru před soudem obhajoval. A stejně jako v dřívějších vyjádřeních odmítl, že by město na prodeji prodělalo: „Jsem přesvědčen, že Holba nikdy pivovar koupit nechtěla. Svědčí o tom návrh smlouvy, který do výběrového řízení poslala. Z něj vyplývá, že by zaplatila až po pěti letech provozování pivovaru. Za takových podmínek by nikdo nechtěl prodávat ani ojeté auto," prohlašoval u soudu obžalovaný.

Vzápětí však vyšlo najevo, že doba, kdy kupující zaplatí, nebyla pro starostu prioritou. Alespoň ne u společnosti LIF, která pivovar získala: „Kdy měli za pivovar zaplatit,“ ptal se státní zástupce Vladimír Štěpánek.  „Asi do tří měsíců od prodeje,“ odpovídal nejistě Čtvrtečka. „Je to někde napsané, v nějakém dokumentu? Nebo ve smlouvě o prodeji? Podle čeho tak soudíte?“ ptal se dál státní zástupce. „Mluvilo se o tom, že to bude do tří měsíců. Ve smlouvě to není, asi to byla chyba… Pro mě je ale důležité, že zaplatili,“ hájil smlouvu bez data splatnosti Oldřich Čtvrtečka, který ji za město podepisoval.

O pivovar jsme měli zájem, zdůraznil šéf společnosti Holba

 

Slova obžalovaného Oldřicha Čtvrtečky, že společnost Holba neměla skutečný zájem koupit náchodský pivovar, přišel k soudu odmítnout předseda představenstva společnosti Holba Zdeněk Konečný:  „To bychom se jinak do výběrového řízení ani nehlásili. Naopak jsem měl dojem, že město Náchod nestojí o nás. Desátého dne v měsíci jsem oslovil starostu města s tím, že máme zájem o pivovar. On mi odpověděl, že máme poslat nabídku. A už jedenáctého se jednalo o tom, že pivovar bude prodán společnosti LIF,“ popsal Zdeněk konečný způsob, jak starosta už od počátku jednal s jiným zájemcem, než byla nakonec vítězná společnost LIF.

Byla snaha prodat pivovar  LIFu, potvrdil u soudu místostarosta

 

To, že při prodeji pivovaru nebylo zřejmě vše v pořádku, podporuje i svědectví místostarosty města Náchoda Tomáše Šubrta, který byl v době prodeje jen řadovým radním: „O chystaném prodeji jsem se poprvé dozvěděl na zasedání rady začátkem června 2008. Na radu přišel ředitel pivovaru Josef Hlavatý a zástupce společnosti LIF. A byla nám představena možnost prodeje pivovaru právě společnosti LIF. A padla i konkrétní nabídka kolem stotřiceti miliónů korun. A já z toho byl tenkrát trošku rozčilenej... Na mě to dělalo dojem, že to je tak nějak už dost domluvený. Zaskočilo mě, že bychom nedělali výběrové řízení a prodali pivovar jedinému zájemci. Hned od počátku jsem byl názoru, že taková věc musí projít veřejnou soutěží, aby město získalo co nejlepší cenu,“ popisoval Šubrt okolnosti, za kterých se radnice hodlala zbavit obecního majetku.

O nutnosti prodat, mě přesvědčil ředitel pivovaru, tvrdí Šubrt

 

Někdejší radní Šubrt s prodejem nesouhlasil. Jeho postoj však nakonec změnilo rozhodnutí, že výběrové řízení bude.  A o nutnosti prodávat ho údajně osobně přesvědčil ředitel pivovaru Josef Hlavatý: „Šlo o to, jak pivovar prezentoval jeho vlastní management, tedy přímo ředitel Hlavatý. Ten tvrdil, že je v obtížné finanční situaci. A to hlavně v tom smyslu, že rok 2008 je přelomový a pivovar míří do „špatných čísel“. Bylo to v červnu 2008 a ředitel mluvil i o krizi v pivovarnictví. On nám to tak prezentoval a já mu věřil,“ vyprávěl u soudu Šubrt.

Ředitel pivovar odmítl vypovídat

 

O tom, jak a za jakých okolností se náchodský pivovar prodával, má detailní informace právě ředitel pivovaru Josef Hlavatý, který ho řídil v době před prodejem a stojí v jeho čele dodnes. Hlavatý se však u soudu zdržel jen pár minut. Poté, co ho soudce Pavel Ruml vyzval ke svědecké výpovědi, pouze pronesl: „Odmítám vypovídat, abych nezpůsobil trestní stíhání sobě, nebo svým blízkým.“ Otočil se na podpatku, pobaveně se usmál a odešel.

Svědeckou výpověď tak odmítl ten, který byl jednou z klíčových postav prodeje.  A jeho názor o hrozícím krachu a nutnosti prodeje výrobce piva Primátor, přijala za svůj i řada zastupitelů, kteří pak hlasovali pro rychlý prodej.

Prosazoval prodej a pak na něm vydělal

 

Josefa Hlavatého už v  lednu 2011 označil obhájce obžalovaného Oldřicha Čtvrtečky za osobu, která mohla být na prodeji pivovaru do vlastnictví LIF a.s. finančně zainteresována. A to tím, že získal miliónovou finanční odměnu: „Elektronická data zajištěná z osobních počítačů užívaných managementem LIF a.s. svědčí o tom, že již od poloviny roku 2008 byla připravována opční smlouva. Podle ní měl tehdejší generální ředitel (byl jím Josef Hlavatý, který je ředitelem stále), získat po převodu akcií pivovaru na společnost LIF, akcie pivovaru v hodnotě desítek miliónů korun. Několik týdnů po převodu akcií pak této osobě, jako řediteli neprosperujícího pivovaru, byla vyplacena z rozhodnutí nového akcionáře – mzdová prémie přesahující jeden milion korun,“ sdělil advokát. A nepřímo tak naznačil, že mohlo jít  o „úplatek“ za to, že ředitel dopomohl společnosti LIF k získání pivovaru. „Je pravda, že jsem finanční odměnu dostal. Peníze mi ale byly vyplaceny na základě mé manažerské smlouvy, kterou mám uzavřenu se zaměstnavatelem. Opční smlouva na akcie existuje, ale dosud jsem žádné nezískal,“ komentoval tehdy nařčení Josef Hlavatý.

O prodeji mlčí i předseda představenstva

 

Přístup k detailním informacím o průběhu prodeje pivovaru mohl mít i někdejší tajemník náchodské radnice Pavel Nývlt, který byl zároveň předsedou představenstva pivovaru. I ten však odmítl na otázky soudu odpovídat:  Odmítám vypovídat, abych neohrozil svoji osobu,“ řekl stroze Pavel Nývlt a ukončil pokusy soudce i státního zástupce získat důležité informace o zákulisí prodeje stomiliónového obecního majetku.

Objasňování průběhu prodeje náchodského pivovaru nekončí. Okresní soud v Náchodě se jím bude zabývat v závěru března a také v dubnu.

Václav Věcný

Vložil: Anička Vančová