Hodinky PRIM slaví 75 let. Český hodinářský zázrak se zrodil v Novém Městě nad Metují
18.11.2024
Foto: ELTON hodinářská (stejně jako v článku)
Popisek: Výroba hodinek PRIM
Byl to tehdy ohromný úspěch, který vlastně trvá dosud. V listopadu 1949 se ve východočeském Novém Městě nad Metují začal psát neuvěřitelný příběh náramkových hodinek PRIM. Ještě dalších pět let ale trvalo, než bylo úsilí nadšených zakladatelů korunováno úspěchem a na trh se v tehdejším Československu dostaly naše první hodinky pod označením Spartak. Od roku 1957 pak nesou značku PRIM.
Byl to zázrak techniky, protože v té době celou výrobu náramkových hodinek zvládalo na světě pouze sedm zemí, nejvyspělejších států světa. „I dnes jich jen několik umí kompletně navrhnout, zkonstruovat a také vyrobit mechanické náramkové hodinky,“ říká Renata Červeňák Nývltová, generální ředitelka společnosti ELTON hodinářská, která je historickým nástupcem novoměstských výrobců hodinek PRIM. Podle ní jde o náročnou práci nejen po stránce technologické: „Na každém modelu pracují stovky hodin designéři, konstruktéři, využívají se špičkové stroje, které nám umožňují dělat vše s přesností na tisíciny milimetru, ale precizní ruční práce je i tady nenahraditelná,“ upozorňuje Nývltová.
Velký třesk
Složitou a někdy nelehkou cestu k unikátním náramkovým hodinkám z Nového Města nad Metují ukazuje až do konce března i výstava Velký třesk v Národním technickém muzeu v Praze. Autor výstavy a kurátor David Hamr popisuje složitost a náročnost výroby primek takto: „Ten velký stroj, který se konstrukčně neliší od stroje běžného, musíte stlačit do velikosti mince a dát ho na zápěstí.“
Hodinky PRIM
Hodinky s polkou na strojku
Pětasedmdesát let od vzniku firmy i sedmdesát let od okamžiku, kdy světlo světa spatřily naše první náramkové hodinky, si firma po celý rok 2024 připomínala speciálními sériemi legendárních modelů. Ať už to byla limitovaná edice Spartak, ikonický Orlík, oblíbený Sport nebo Brusel. „Ty jsou u našich zákazníků velmi oblíbené. Jsou to společenské hodinky inspirované bruselským stylem šedesátých let minulého století. Všechny mají strojek naší výroby s ručním nátahem,“ prozrazuje František Brezík, ředitel obchodu ELTON hodinářská.
Skutečným majstrštykem pak budou hodinky PRIM OPUS, kde se propojí důležité okamžiky z historie Nového Města nad Metují. „K Roku české hudby a dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany, jenž u nás napsal svou proslulou Louisinu polku, jsme vytvořili limitovanou sérii hodinek Opus,“ říká Renata Červenák Nývltová. Hodinky mají ručně ryté první noty Smetanovy polky na svém strojku, číselník našel předlohu ve stolních hodinách na zámku v Novém Městě.
Vložil: Markéta Vančová