Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchodský zámek drží smutek, odešla medvědice Dáša. Proč neposlechli spisovatele Škvoreckého? Z dobrého důvodu

18.01.2023
Náchodský zámek drží smutek, odešla medvědice Dáša. Proč neposlechli spisovatele Škvoreckého? Z dobrého důvodu

Foto: Zámek Náchod (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Medvědice Dáša

Kdybychom byli v pohádce, byl by na znamení smutku náchodský zámek nyní obestřen černým flórem. Nečekaně zemřela medvědice Dáša, která žila ve zdejším medvědáriu dlouhá léta. Doufejme, že její spolubydlící medvěd Ludvík má před sebou delší život.

Medvědi hnědí u nás sice v přírodě žijí jen vzácně, v zoologických zahradách, zvěřincích a medvědáriích jich ale najdeme hodně. Největší evropská šelma se svým huňatým kožichem, zdánlivě nevinným kukučem a lenivou chůzí patří k nejobdivovanějším zvířatům, medvědy milují děti i dospělí. Chov medvědů na hradech a zámcích má u nás staletou tradici, která pokračuje i proto, že se stále dost často stává, že je potřeba zachraňovat zvířata z cirkusů a zvěřinců, kde na jejich chov nemají prostředky.

 

Medvědice Dáša

Dáša a Ludvík na zámku v Náchodě

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu (*1992) v původním hradním příkopu o rozměrech 74 x 12 metrů již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách. Postupně v něm přibyl bazének a v červnu 2012 také prolézačka, kterou postavili pracovníci Zoo. S výstupem na horní plošinu měla zvířata odvyklá pohybu problém, proto ji časem doplnili pozvolným mostkem.

Oba medvědi byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra pana Emila Šimka 18. 5. 1994. Následně byla zvířata převezena do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové do karantény. Paralelně začaly náročné a nákladné práce na úpravě hradního příkopu. Jen ocel na mříže medvědária stála přes 300 tisíc Kč. Dne 6. 3. 1995 byli medvědi převezeni ze Zoo na náchodský zámek. Při návštěvě známého spisovatele a náchodského rodáka Josefa Škvoreckého byli medvědi pokřtěni jako František a Františka, přesto zůstali známí jako Ludvík a Dáša. Autoritu slavného spisovatele zkrátka převážil zvyk a hlavně to, že medvědi v zajetí na svá jména slyší, což usnadňuje komunikaci ošetřovatelům i veterinářům. Musí to být ale jména pokud možno krátká a pokud jsou medvědi dva, je potřeba, aby se zvuk jmen lišil. Takže třeba Fany a Fanda by asi moc dobře nefungovalo.

Na co zemřela Dáša

V přírodě se medvědi hnědí dožívají okolo třiceti let. V zajetí, kde je o ně dobře pečováno, to může být i podstatně víc, třicetileté zvíře je ale přece jen již medvědí senior. U Dáši se sice neprojevovala žádná nemoc, ale medvědí babička v poslední době méně jedla. Ošetřovatelka to ale přisuzovala jednak věku a jednak tomu, že nastalo období hibernace, zimního spánku. Ten sice vzhledem k teplému počasí Dáša s Ludvíkem hodně přerušovali, přece jen jsou ale v zimě medvědi zvyklí víc spát než se krmit. Dášino úmrtí tak přišlo náhle a nečekaně. Pitva, kterou provedli veterináři v Zoo v Dvoře Králové nad Labem, ukázala, že medvědice měla rakovinu. „Pitva stanovila, že příčinou úhynu byla rakovina dutiny břišní s převažujícím faktorem stáří medvědice,“ sdělila mluvčí Národního památkového ústavu na Sychrově Lucie Bidlasová. Návštěvníci Náchoda, kteří si na medvědy zvykli jezdit, jsou smutní. Své pocity vyjadřují i na sociálních sítích a mimo jiné na jejich přání bylo Dáše u medvědince zřízeno pietní místo, kde jí svítí mnoho svíček.

 

Dáša a Ludvík při odpolední siestě

Ludvík to sám zvládá

Lidé se obávají, jestli teď nebude Ludvíkovi smutno a nebude chřadnout. To je ale málo pravděpodobné. Medvědi v přírodě žijí jako samotáři, setkávají se jen v období páření. Pro Ludvíka je odchod Dáši samozřejmě změna, ale nijak netruchlí. Možná i proto, že se teď nemusí dělit o jídlo a má celý výběh sám pro sebe. I Ludvík je už třicátník, zatím to ale vypadá, že se těší dobrému zdraví a může si užít ještě hezkých pár let. Vy ho můžete navštívit a přispět na jeho pohodlí a krmení, případně mu v koutku u medvědince zanechat jeho oblíbené piškoty nebo med, který je pro něj vzácnou pochoutkou.

Kdo se o náchodské medvědárium stará

Vlastníky medvěda Ludvíka jsou Město Náchod a Zoologická zahrada Dvůr Králové. Národní památkový ústav pronajímá příkop se zařízením medvědária Městu Náchod, které zajišťuje jeho samotný provoz. Zoo Dvůr Králové má na starosti veterinární dozor. Péče zahrnuje pravidelné a kvalitní krmení, zajištění stálého přístupu k pitné vodě, úklid výběhu i kotců, průběžné kontroly výběhu a případné odstraňování nebezpečných předmětů, výměnu vody v bazénku, zazimování a v neposlední řadě časté a pravidelné sledování chování a zdravotního stavu.

 

Pohled na medvědinec na náchodském zámku

Ludvík má vyváženou stravu

Jak je všeobecně známo, jsou medvědi všežravci, ale také velcí mlsouni. Svým citlivým čichem jsou schopni odhalit každou závadnou potravinu (například nahnilé ovoce či plíseň na pečivu) a v žádném případě ji nesežerou. Krmení je proto nutné pečlivě vybírat a denně vytřiďovat. Ve svém medvědím jídelníčku upřednostňuje Ludvík sladké ovoce jako hrušky, švestky, pomeranče, třešně, ale i kiwi a kaki, ze všeho nejvíce však miluje hroznové víno a melouny. Ze zeleniny si rád pochutná na celeru, petrželi, červené řepě a bramborech. V létě a začátkem podzimu, kdy kulminuje příprava na zimní spánek, zkonzumuje týdně kolem 200 kg ovoce a zeleniny. Maso tvoří pouze cca 20 % medvědí stravy, dostává mražené ryby, mírně povařená kuřata a vnitřnosti, občas také psí granule. Nepohrdne ale ani chlebem, z něhož vydlabává střídku, rohlíky a pro zpestření dostává menší množství sladkého pečiva. Pravidelně jsou podávány mléčné výrobky, zejména tvaroh a mezi oblíbené pochoutky patří i syrová vajíčka, po nichž má krásnou, hebkou a lesklou srst.

Ludvíkův jídelníček je tedy vybraný a také finančně náročný. Chovatelé tedy uvítají každý příspěvek. Pokud chcete Ludvíkovi darovat ovoce, zeleninu, kompoty nebo dokonce med, který kvůli finanční náročnosti dostává jen výjimečně, předejte své potravinové dary do poklady na II. nádvoří zámku. Ludvík i jeho chovatelé vám budou vděční.

 

Kam za medvědy v Čechách

Kromě zámku v Náchodě můžete vidět medvědy i v dalších medvědáriích, takže při cestování po vlastech českých se můžete těšit i na pohled na dobře živené a ošetřované chlupáče.

Český Krumlov

Tradice chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově spadá až do 16. století, od roku 1707 žijí chlupáči v hradním příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. V současné době je výběh rozdělen na dvě části. V jedné žije medvědí seniorka Marie Terezie, která sem přišla v roce 1994 z olomoucké zoologické zahrady. Odtamtud připutovala také v roce 2019 medvíďata Vilém a Polyxena. Jejich cesta sem byla složitá – byli uměle odchovaní kdesi v Rusku, odkud se je do Čech pokusil někdo propašovat bez povolení. Inspekce životního prostředí je na letišti zabavila a umístila do Zoo v Olomouci. Zámek v Českém Krumlově si o ně požádal a po nezbytných úpravách medvědária inspekce životního prostředí jejich přesun do hradního příkopu odsouhlasila.

Hrad Točník

V příkopu před hradem Točník vás přivítají medvědí sourozenci Agáta a Martin. Oba medvědi se narodili v lednu 2013 a zanedlouho poté se proslavili účinkováním v televizním pořadu Méďové na cestách filmaře Václava Chaloupka. Do svého nového domova, jenž se před jejich příchodem výrazně rozšířil, byla medvíďata slavnostně vypuštěna 23. listopadu 2013. 

Zámek Konopiště

Chov medvědů má na Konopišti dlouhou tradici – první medvědy si zde pořídili již v polovině 19. století Lobkovicové a arcivévoda František Ferdinand d´Este později v tradici pokračoval. Dnes žije ve zdejším luxusním medvědáriu s bazénkem vzácný medvěd ušatý jménem Jiřík.

Zámecká zahrada Kladno

V medvědáriu vzniklém v roce 2001 v zámecké zahradě v Kladně, můžete navštívit medvědí maminku Martu (1990) a její dceru Míšu (1997), které u Moravských Budějovic zanechal ukrajinský cirkus.

Nejslavnější medvědi v Berouně

Trojice medvíďat Vojta, Kuba a Matěj se proslavila před dvaceti lety ve večerníčku Václava Chaloupka Medvědí příběhy. Poté se jich ujalo město Beroun. To má medvěda ve znaku a kousek od centra města lesopark na Medvědí hoře. Lepší místo pro medvědinec by se těžko hledalo. Dnes zde už žijí medvědi jen dva, Vojta před pár lety zemřel na srdeční příhodu.

Proč v Zoo Praha medvědi nejsou?

Návštěvníci pražské Zoo se často ptají, kde najdou medvědy. Nenajdou, tedy kromě těch ledních. Již před řadou let musela Zoo Praha chov medvědů opustit, protože pro ně nemá důstojný pavilon a výběh. Nyní se ale blýská na lepší časy – po dokončení pavilonu goril nížinných se připravuje výstavba luxusního pavilonu také pro medvědy. Tedy hlavně pro ty lední, protože bez nového pavilonu by se pražská Zoo musela chovu těchto nádherných šelem vzdát. Nový pavilon už čeká jen na stavební povolení. Podle návrhu společnosti G.L.architekti by expozice s názvem Arktida měla zaujímat více než osm tisíc metrů čtverečních na severozápadní straně Zoo nedaleko Gočárových domů. Vzniknout by měly dva výběhy a čtyři bazény pro lední medvědy a doplňková expozice určená tuleňům.

Zdroje: Zámek Náchod, hradec.rozhlas.cz, iDnes, informuji.cz, Zoo Praha

Vložil: Ela Nováková