Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavná minerálka IDA, návštěvy prvorepublikových hvězd. Náchod obnovuje slávu Běloveských lázní

23.09.2022
Slavná minerálka IDA, návštěvy prvorepublikových hvězd. Náchod obnovuje slávu Běloveských lázní

Foto: Královehradecký kraj

Popisek: Malé lázně Běloves. Ty město Náchod otevřelo v roce 2019.

Náchod je zase o kousek blíž k obnově své lázeňské tradice. Po nákupu areálu starých lázní zastupitelé města schválili i koupi vily Panzinka v Bělovsi za deset milionů korun.

„Jde o mimořádnou příležitost, jak získat do majetku města historicky nejzachovalejší objekt ve Velkých lázních. Jsme přesvědčeni, že jde o skutečně strategické a správné rozhodnutí, protože jedině tak můžeme předejít dalším spekulativním převodům majetku v tomto prostoru, kde trvale podnikáme kroky k obnově lázeňství," vysvětlil starosta Jan Birke.

 

Vila Pazinka, foto město Náchod

„Vila Panzinka neodmyslitelně patřila k běloveským lázním v historii, a to především v dobách jejich největšího rozkvětu na začátku dvacátého století. My dnes také počítáme s jejím zapojením do obnovy lázeňství – ať už je to například umístění ordinací lékařů nebo pro ubytování,“ nastínila pro ČT24 mluvčí Náchoda Nina Adolf.  Stavebně-technický stav objektu je podle ní, byť to tak nevypadá, uspokojivý.

 

Vila Panzinka

Vilu nechal postavit v roce 1905 MUDr. Ivan Honl „jako další ubytovací prostor pro Lázně Běloves. Ty se datují už od roku 1818,“ připomněl pro ČT24 archivář Státního okresního archivu Náchod Jan Čížek. Panzinka (dle jména dobrého přítele Ivana Honla, pana Zinka) se nachází přímo nad areálem bývalých Velkých lázní, které město už od loňského roku vlastní také. Odkoupilo je za čtyřicet milionů korun.

Vila byla využívána pro vážené hosty a majitel zde také bydlel. Jako milovník vojenské historie zde shromáždil unikátní sbírku zbraní a obrazů od středověku až po zbraně z války v roce 1866. Sbírka byla roku 1959 předána do Okresního muzea.

Historie lázní

Léčebné prameny v Bělovsi byly známé a využívané již před koncem 14. století. Samotné lázně byly založeny v roce 1818. Od počátku byly založeny na blahodárném působení přírodní minerální vody (původní pramen Jakub). V roce 1840 byl zprovozněn nový pramen IDA nazvaný podle princezny Schaumburg-Lippe, která se zde jako zázrakem uzdravila z těžké nemoci. Od počátku se zde léčily nemoci oběhové soustavy, pohybového ústrojí, ženské choroby, nervové potíže a probíhala zde rekonvalescence po těžkých nemocech, vše hlavně díky přírodní uhličité vodě, výbornému klimatu a skvělým reflexním, fyzikálním, vodoléčebným a slatinným procedurám. Byla zde vyznačena řada vycházkových tras po okolních lesích, kde se návštěvníci mohli nadýchat čistého vzduchu, který byl už tehdy doporučován jako součást léčby.

Obdobím největšího rozkvětu však pro lázně byla 20. a 30. léta 20. století, za majitelů rodiny Honlovy. V roce 1900 získal lázně do vlastnictví univerzitní profesor MUDr. Ivan Honl. Postupně nechal postavit několik nových budov, zmodernizoval stávající léčebná zařízení a zasloužil se o rozvoj prodeje minerální vody.

 

Středobodem Malých lázní je replika Vily Komenský, nachází se tam kavárna, stálá expozice o historii lázeňství a informační centrum. Foto město Náchod

Na počátku 30. let převzal lázeňskou péči jeho syn MUDr. Vladimír Honl. V té době sem přijíždělo mnoho známých umělců, spisovatelů a herců. Častým hostem zde byl Alois Jirásek a mezi významnými osobnostmi můžeme jmenovat Vlastu Buriana, Eduarda Kohouta, Zdeňka Štěpánka, Konstantina Biebla nebo Jiřinu Štěpničkovou. MUDr. Vladimír Honl se staral o odbornou úroveň lázní a jejich rozvoj.

Další rozvoj lázní překazila až 2. světová válka. Po roce 1948 byly lázně znárodněny, od roku 1957 byly přejmenovány na Státní léčebné lázně Běloves u Náchoda, propagace byla zastavena a areál chátral. V 60. letech proběhly částečné stavební úpravy jídelny a otevřená kolonáda byla přestavěna na kavárnu. Další stavební úpravy proběhly v 80. letech, a to včetně modernizace zařízení. Po roce 1990 byly lázně vráceny v restituci potomkům původních majitelů. Ve složité situaci nevyjasněných vztahů mezi majiteli lázní a majitelem stáčírny kyselky se lázním nedařilo. Nakonec byl ve druhé polovině 90. let na lázně vyhlášen konkurz. Areál byl uzavřen a od té doby chátral.

V roce 2011 proběhla, za velice vstřícného přístupu stávajících majitelů, rekonstrukce prameníku v kapličce nad pramenem Jakubovým, kde je možné načepovat kyselku IDU. V červenci 2011 byl prameník slavnostně otevřen a 22. října 2011 slavnostně vysvěcen Mons. Dominikem Dukou, arcibiskupem pražským a primasem českým.

 

V lázeňském areálu se nachází třináct pítek s léčivou minerální vodou Běloveské bublinky. Foto město Náchod

Návrat lázeňství

K návratu lázeňství do Náchoda došlo v prosinci roku 2019, kdy byly slavnostně otevřeny znovuobnovené Malé lázně Běloves s replikou Vily Komenského. Součástí lázeňského areálu je odpočinková zóna s vodním masážním prvkem, slunečními lehátky a přilehlou kolonádou obohacenou 13 pítky, z nichž proudí voda ze dvou nových zdrojů přírodní léčivé minerální vody Běloveské bublinky.

Samotné prostory Vily Komenský jsou otevřeným veřejným prostorem – v přízemí se nachází příjemná kavárna, v 1. patře pak malý sál vhodný pro přednášky, besedy či jiné komornější akce. Své prostory zde získalo i Městské informační centrum. 

Velké a Malé lázně by měla spojit lázeňská trasa. Úplně prvním krokem obnovy bude vybudování veřejného lázeňského parku, jehož výstavba začala na jaře roku 2022. V ideálním případě by měl celý komplex fungovat nejdříve za šest let.

Zdroje: TZ města Náchod, ČT24, jedemedolazni.cz, beloves.wz.cz

Vložil: Andrea Morkusová