Čas plyne… I v Náchodě, při letní unikátní výstavě. Od slunečních hodin po PRIMKY
19.06.2022
Foto: Se svolením Muzeum Náchodska (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Lidé od věků měřili čas...
FOTOGALERIE Muzeum Náchodska připravilo společně s tradičním výrobcem hodinek, společností ELTON hodinářská, na hlavní letní sezonu výstavu nazvanou Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY. Interaktivní expozice seznámí návštěvníky nejen s různými způsoby, jakými naši předci v minulosti měřili čas, ale i s historií místní výroby hodin a hodinek.
Výstava Hora ruit – Čas plyne připomíná více než stotřicetiletou tradici výroby hodin a hodinek v zdejším regionu. Její počátky spadají do roku 1889, kdy Gustav Becker založil v nedalekém Broumově továrnu na hodiny, jako filiálku své firmy, sídlící v dolnoslezském Freiburgu. Připomenuta bude i produkce firmy Bratři Junghansové, která výrobu v Broumově převzala v roce 1930, i válečné intermezzo její dceřiné továrny MESSAP, založené v roce 1942 v Meziměstí u Broumova, kde byl ještě během války zkonstruován později slavný budík B60.
Na výstavě jsou k vidění staré i nové modely hodinek slavné značky Prim
Jádrem jsou „primky“
Jádrem výstavy však bude vývoj hodinek PRIM, které dnes vynikají ve světě především tím, že vyrábějí hodinky s vlastními mechanickými strojky. Návštěvníci se mohou těšit na řadu unikátů, například na jeden z prvních modelů Spartak nebo ladičkové hodinky ELTON.
Jak vypadá správná hodinářská dílna? I to náštěvníci uvidí.
K vidění budou ale i další staré i nové modely hodinek Prim, budíky, nástěnné a stolní hodiny, původní výkresová dokumentace či součástky, přibližující proces výroby. Vyzkoušet si také budete moct práci hodináře a zasednout k hodinářskému stolu.
Snímek z vernisáže výstavy, která se uskutečnila ve čtvrtek 16. června
… a spousta zajímavých unikátů
Návštěvníci se také mohou těšit na diptychové sluneční hodiny z počátku 17. století, přesýpací hodiny, které patřily kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské (to je slavná paní kněžna z Babičky – pozn. red.) či prstencové sluneční hodiny hraběte Šporka. Návštěvníci se mohou těšit i na vzácné barokní kapesní vřetenové hodinky z první poloviny 18. století a stolní hodiny ze stejného období. Zastoupeny budou také ukázky masově rozšířených dřevěných hodin, produkovaných v německém Schwarzwaldu, včetně populárních kukaček.
Výstava se koná ve výstavní síni Muzea Náchodska (na rohu Tyršovy a Zámecké ulice přímo v centru Náchoda) a je otevřena až do 18. září, každý den mimo pondělí vždy od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.
|
(zdroje: Muzeum Náchodska, tisková zpráva ELTON hodinářská)
Vložil: Markéta Vančová