Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelné finále. Od zjištění, kdo je skutečná matka Boženy Němcové, nás dělí jen… peníze. Jde prý o 200 tisíc

20.02.2020
Neuvěřitelné finále. Od zjištění, kdo je skutečná matka Boženy Němcové, nás dělí jen… peníze. Jde prý o 200 tisíc

Foto: ČT

Popisek: Život Boženy Němcové byl natolik dramatický sám o sobě, že filmaři se dosud soustřeďují spíše na něj, než na záhadu jejího zrození… Lenka Vlasáková v titulní roli polohraného dokumentárního filmu Obrazy ze života Boženy Němcové, který natočila ČT v roce 2012 a znovu uvedla k výročí narození, za nějž je považován ten sporný rok 1820

Když respektovaná literární historička Helena Sobková dlouhá léta zkoumala dokumenty, týkající se života uctívané spisovatelky Boženy Němcové, dospěla k přesvědčení, že se nenarodila v roce 1820, jak se učí ve školách, ale nejméně o tři roky dříve. Zabývala se rovněž otázkou, zda jsou oficiální rodiče spisovatelky těmi skutečnými. A dospěla k překvapivému závěru. Podle ní mohla být její biologickou matkou sestra kněžny Kateřiny Zaháňské, okouzlující Dorothea... Pokračování z 16. února.

Vzhledem k tomu, že se jí, na rozdíl od prokazatelných nesrovnalostí, týkající se data narození Němcové, nepodařilo dosud nalézt nezpochybnitelná fakta, na konci své knihy, nazvané Tajemství Barunky Panklové, konstatuje, že je nutné v badatelské práci pokračovat. Odkazuje přitom případné následovníky na dvě ženy, přičemž pátrání po nich je dosud bezvýsledné. První z nich je Barbara Hauptmannová, u níž mohla být Barunka jako nemanželské dítě uschována před adopcí, zatímco Anna Katharina Mayerhausenová mohla být důvěrně obeznámena s okolnostmi jejího narození. A podle ní by za námahu stálo i důkladné prostudování pozůstalosti Karla Clam-Martinice, jenž připadá v úvahu jako otec tohoto dítěte.

 

Kniha Heleny Sobkové vyšla několikrát a populární je stále

Připomeňme také, že Helena Sobková, kterou zaujala hypotéza některých historiků, že by matkou Barunky Panklové mohla být samotná Kateřina Zaháňská (známá jako kněžna z Babičky), tuto možnost nakonec vyvrátila.

 

Místo Kateřiny Dorothea?

Našla totiž důkaz, že kněžna již nemohla mít po porodu své jediné dcery v lednu 1801 další dítě, ačkoliv po něm velmi toužila. Příčiny blízkého vztahu kněžny k malé Barunce a důvody péče a zájmu o její výchovu tak je třeba podle ní hledat někde jinde. Další pátrání tak přivedlo Helenu Sobkovou až k nejmladší sestře kněžny, Dorothee (její podobiznu jsme již publikovali - byly si opravdu hodně podobné; viz odkaz na článek dole). Ta se již v šestnácti letech provdala za hraběte Edmonda Périgorda, avšak manželství nebylo příliš šťastné. Mimo jiné proto, že se zaměstnaný hrabě často zdržoval mimo domov a udržoval poměr s jinými ženami. Manželská krize vyvrcholila, když se okouzlující Dorothea ve Vídni seznámila s hrabětem Karlem Clam-Martinicem. Byla natolik zamilovaná, že opustila i své děti a byla rozhodnuta se rozvést. Jenže se s milencem, patrně pod značným tlakem rodiny, všemožně se snažící zabránit skandálu, nakonec rozešla a pokorně se vrátila se k manželovi.

 

Chybí jen důkazy

Z dochované korespondence mezi příbuznými Dorothey (především její matky) ovšem vyplývá, že právě v té době Dorothea otěhotněla a otcem dítěte byl s největší pravděpodobností Martinic. Podle řady indicií se nemanželské dítě mohlo narodit začátkem února roku 1817, Sobková však uznává, že zatím nejsou k dispozici jasné důkazy, kde a kdy přesně se tak stalo. Nicméně upozorňuje, že také v případě Němcové se uvádí únorové datum narození. Tyto okolnosti samozřejmě nedokazují, že by její matkou byl někdo jiný než Terezie Panklová, avšak některé další podporují teorii, že se kněžna Zaháňská postarala o to, aby bylo nemanželské dítě její sestry adoptováno, přímo pod jejím dohledem a v její blízkosti.

 

 

Ať byla dcera pradleny a kočího, anebo šlechtický levoboček - Božena Němcová je jako spisovatelka i inspirujcí osobnost stále ´živá´

Velká dáma z podzámčí?

Jistě není náhodné, že se s datem narození Boženy Němcové podle potřeby různě manipulovalo a především, že se jako dcera pradleny a kočího dočkala nebývalých výsad. Na zámku, patřícímu kněžně Zaháňské v Chvalkovicích, se jí dostalo vzdělání a výchovy panských mravů. Dospívající nápadně krásná dívka se mezi svými vrstevníky dokonce těšila pověsti velké dámy. „Zdá se, že výchova Barunky na zámku byla uskutečněna z rozhodnutí kněžny Zaháňské. Z období chvalovického zřejmě pochází i domnělý portrét sedmnáctileté Barunky od neznámého malíře, který představuje dospívajícího dívku, podle ustrojení k nerozeznání od zámeckých slečen,“ konstatuje autorka. Připojuje rovněž další a další zvláštní náhody.

 

 

Kromě osvětlení záhady jejího původu nám také chybí ´velký film´ o této výjimečné ženě, nejen dokumenty a hrané polodokumenty, jako je právě tento - Obrazy ze života Boženy Němcové. Ten měla v úmyslu natočit Věra Chytilová, bohužel, nenašly se peníze 

Podle dochovaných svědectví měla například Terezie Panklová požadovat po lékárníkovi, aby účet za léky, které potřebovala pro nemocnou Barunku, zaslal vrchnosti na zámek. Později po kněžně zase chtěla pro tuto nejstarší dceru svatební výbavu. Ta jí nakonec darovala zlaté náušnice. Žádnému jinému potomku Panklových se takové přízně nedostalo. 

Neuvěřitelné finále

Když Helena Sobková svoji knihu v roce 1982 vydala, nabádala své následovníky, aby pokračovali v bádání. Zdůrazňuje přitom, že hledání pravdy není samoúčelné a mělo by se stát prostředkem pro hlubší poznání osobnosti této výjimečné ženy. Je přesvědčena, že vliv prostředí sehrál v případě Němcové závažnou úlohu.

Dnes by však stačilo k zjištění, kdo jsou skuteční biologičtí rodiče spisovatelky, provést pouze potřebné testy DNA a první z nich již byly dokonce provedeny. Jako neuvěřitelná se ovšem jeví aktuální zpráva, že na dokončení těchto testů chybí peníze. Je to náhoda? Anebo ti, kdo o výsledku bádání rozhodují, také došli (podobně jako v případě T.G. Masaryka), k závěru, že česká veřejnost není na pravdu připravena.

Vložil: Adéla Hofmanová