Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Panklová ji bila a pokořovala, v manželství plakala hořké slzy... Nekonečné utrpení Boženy Němcové a matkou vnucený sňatek. Nebo macechou?

16.02.2020
Panklová ji bila a pokořovala, v manželství plakala hořké slzy... Nekonečné utrpení Boženy Němcové a matkou vnucený sňatek. Nebo macechou?

Autor: ČT / repro

Popisek: Tragický i dramatický osud spisovatelky přitahuje filmaře: Lenka Vlasáková v titulní roli polohraného dokumentárního filmu Obrazy ze života Boženy Němcové, který natočila ČT v roce 2012 a znovu uvedla k výročí narození (ten sporný rok 1820)

Mlžení kolem skutečného data narození Boženy Němcové naznačuje, že se někdo usilovně snaží skrývat její skutečný původ. To, že se nenarodila v roce 1820, ale o několik let dříve, prokázalo již několik historiků, především s ohledem na nesrovnalosti, týkající se její školní docházky. Historička Helena Sobková ovšem zjistila ještě další indicie, prozrazující, že řada tajemných otázek se týká i jejich údajných rodičů Jana a Terezie Panklových.

A není zdaleka sama. To, že mezi Barborou Panklovou a její matkou Terezou panoval nápadně chladný vztah, zmiňuje i řada dalších publikací, věnovaných Boženě Němcové. Ostatně, skutečnost, že malá Barunka měla podstatně raději babičku než vlastní matku, nejlépe dokumentuje nejslavnější dílo Boženy Němcové. Podle některých svědectví matka svoji nejstarší dceru bila a ponižovala. Tím více prý hrdá a svéhlavá dívka milovala otce, jenž ji nikdy nepokořoval.

 

 

V polohraném dokumentu ČT Obrazy ze života Boženy Němcové hraje jejího muže Martin Myšička

Hořké to slzy

Vztahu Barunky s matkou věnuje ve své knížce Tajemství Barunky Panklové Helena Sobková celou kapitolu, nazvanou „Proč nemilovala matka svou nejstarší dceru?“ Mimo jiné zmiňuje, že se matka Terezie Panklová své dcery chtěla co nejdříve zbavit, a tak ji proti její vůli našla ženicha, mnohem staršího muže. Mimochodem, i v tomto případě narážíme na další problém, týkající se skutečného data narození Boženy Němcové. Jan Němec se narodil v roce 1805, a tak byl v té době nejméně o patnáct let starší než Barbora Panklová. Pokud se ovšem, jak všechny indicie ukazují, narodila již o tři roky dříve, pak byl její ženich starší o celých osmnáct let! Nedobrovolnému sňatku předcházely mnohé scény s rodiči a sama Němcová se později své sestře Adéle, kterou známe z Babičky, svěřila: „Adélo, v osmi dnech svého manželství plakala jsem první své slzy - hořké to slzy. Jak krásným, jak nádherným představovala jsem si žití po boku milovaného muže, leč ten život mně určen nebyl.“

 

Matka, nebo macecha?

O mnohém také vypovídá skutečnost, že se matka svatby své nejstarší dcery nezúčastnila a poté ji navštívila pouze jednou, když hrozilo, že se manželství rozpadne. Její odtažitý vztah se projevil i v době, kdy Němcové zemřel její milovaný syn Hynek, tedy první vnuk Terezie Panklové. Ani tehdy svoji dceru nenavštívila, ani ji nepozvala k sobě. Na základě odtažitého chování matky k dceři Sobková dospěla k přesvědčení, že více než o vztah mateřský se v tomto případě jednalo spíše o vztah macešský. A samozřejmě také připomíná, že Němcová měla lepší vztah s babičkou, a když přijela do Vídně, vyhledala její hrob.

 

 

V televizním zpracování románu J. Š. Baara Paní komisarka Vlčí halíř (1975) hrála spisovatelku Jana Březinová. Radoslav Brzobohatý na snímku jako její manžel, foto ČT

Je vše úplně jinak?

Na otázku, zda je Barunka skutečně dcerou Terezie Panklové, si pomáhá i odkazy v díle Boženy Němcové. V povídce Chudí lidé se zabývá problémem, zda může mít matka stejně ráda adoptované dítě jako svoje vlastní. A pochyby o tom, zda byli Johann a Terezie Panklovi skutečnými rodiči, podporují i další okolnosti. Je skutečně reálné, že jsou otcem a matkou mimořádně literárně nadané a moderně uvažující a chovající se spisovatelky panský kočí a pradlena? Nemluvě o tom, že sňatek uzavřeli až po narození Barbory, v srpnu 1820. Jenže zde se zase dostáváme k zásadnímu problému. Pokud se Němcová narodila v roce 1817, pak by se její oficiální rodiče vzali až tři roky poté. Nebo bylo vše úplně jinak? I když se řada odborníků shoduje, že už se nejspíše pravdu nikdy nedozvíme a že není rozhodující, kdy se Němcová narodila a kdo byli její rodiče, Helena Sobková dospěla k překvapivému vysvětlení. A vůbec se nelze divit, že se mnohým nelíbí.

Pokračování

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace