Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výrobce hodinek PRIM si připomíná založení novoměstské hodinářské tradice

30.09.2019
Výrobce hodinek PRIM si připomíná založení novoměstské hodinářské tradice

Foto: PRIM

Popisek: Výroba hodinek PRIM

FOTO Přesně před 70 lety, na podzim roku 1949, se v Novém Městě nad Metují otevřel pobočný závod podniku Chronotechna, pověřený vývojem a později výrobou náramkových hodinek. U zrodu novoměstské hodinářské tradice, která pokračuje dodnes, stálo 15 nadšených pracovníků, vybavených obráběcími stroji z Meziměstí u Broumova, kde za války sloužily k výrobě časových zapalovačů pro dělostřeleckou munici. Tak začala dlouhá cesta ke vzniku prvních československých hodinek, které spatřily světlo světa v roce 1954 pod názvem SPARTAK.

V roce 2019 slaví společnost ELTON tedy 70 let od založení závodu v Novém Městě nad Metují, který se v roce 1969 osamostatnil a oddělil od Chronotechny i se vším, co do té doby v Novém Městě vytvořili. Tento závod, nyní jako ELTON hodinářská, a.s., funguje dodnes. Kulaté výročí se stalo inspirací pro vytvoření nové limitované edice, která odkazuje – jak jinak - na úplně první československé hodinky SPARTAK. Minimalistický design neztratil své kouzlo ani po více než šesti desítkách let, konstrukční vylepšení a použité materiály nových hodinek ale plně odpovídají požadavkům současného zákazníka. Zajímá Vás, jak se proměnila výroba hodinek za uplynulých 70 let? Chcete se podívat na novou limitovanou edici a dozvědět se něco zajímavého o hodinkách PRIM? Pokud jste z Ostravy a okolí, najděte si čas v úterý 1.října a zajděte v 16:30 do prodejny PRIM Manufacture 1949 v Nová Karolina Park v Ostravě na akci s hodinkami PRIM.

Jen osm zemí světa…

Historie hodinek PRIM se začala odvíjet na podzim roku 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna. Velmi brzy se továrna začala specializovat na výrobu náramkových hodinek, což bylo v té době unikátní – pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou náramkových hodinek. Československo díky hodinkám PRIM patřilo mezi ně.

Limitovaná edice SPARTAK odkazuje na první československé hodinky z roku 1954

Odborníci z Nového Města nad Metují se soustředili kromě vývoje nového designu hodinek také na vývoj speciálních mechanických strojků s názvem PRIM kalibr 50, který vycházel ze starší předlohy francouzské společnosti LIP. Unikátnost tohoto kalibru spočívala v možnosti vyrábět jej sériově. Tomu musely být přizpůsobeny i všechny výrobní stroje. Poprvé v historii přestalo být Československo závislé na dovozu hodinek ze zahraničí. Od začátku roku 1954 připravovali výrobu prototypů, a to i přesto, že ještě nebyla k dispozici kompletní technologie. Čekat se ale nemohlo, proto se některé díly musely zhotovit ručně. Do podzimu vzniklo celkem 12 prototypových náramkových hodinek, které v závodě podrobili náročným zkouškám a srovnávacím testům se zahraničními vzorky Lip a Poběda. Výsledky byly nad očekávání dobré, hodinky obstály ve všech parametrech s výjimkou délky chodu na jedno natažení. Do požadovaných 36 hodin chyběly dvě až tři hodiny.

Spartak se líbil více než Kotva

Od počátku byly hodinky PRIM unikátní. Důkazem toho je fakt, že je jako exkluzivní dárky obdržela řada politiků a čelních představitelů Československa. Mezi nejvýznamnější majitele hodinek PRIM patří prezident republiky Antonín Zápotocký, který dostal zlaté hodinky se sériovým číslem 4 v den svých 72. narozenin.

Ačkoliv první československé hodinky byly již na světě, jejich název nebyl stále určen. Neoficiální pracovní verze počítala původně s označením Kotva. Od roku 1954 se začal používat název Spartak podle jména antického hrdiny, který vedl vzpouru otroků proti svým pánům. Nakonec bylo rozhodnuto, že náramkové hodinky ponesou stejný název jako ostatní výrobky továrny – od roku 1958 proto na zákazníky čekaly v obchodech hodinky s označením PRIM. Mezitím však vzniklo několik tisíc hodinek se jménem Spartak, které jsou dodnes velmi ceněnou sběratelskou raritou.

Vložil: Redaktor KL