Výrobce hodinek PRIM si připomíná založení novoměstské hodinářské tradice
30.09.2019
Foto: PRIM
Popisek: Výroba hodinek PRIM
FOTO Přesně před 70 lety, na podzim roku 1949, se v Novém Městě nad Metují otevřel pobočný závod podniku Chronotechna, pověřený vývojem a později výrobou náramkových hodinek. U zrodu novoměstské hodinářské tradice, která pokračuje dodnes, stálo 15 nadšených pracovníků, vybavených obráběcími stroji z Meziměstí u Broumova, kde za války sloužily k výrobě časových zapalovačů pro dělostřeleckou munici. Tak začala dlouhá cesta ke vzniku prvních československých hodinek, které spatřily světlo světa v roce 1954 pod názvem SPARTAK.
V roce 2019 slaví společnost ELTON tedy 70 let od založení závodu v Novém Městě nad Metují, který se v roce 1969 osamostatnil a oddělil od Chronotechny i se vším, co do té doby v Novém Městě vytvořili. Tento závod, nyní jako ELTON hodinářská, a.s., funguje dodnes. Kulaté výročí se stalo inspirací pro vytvoření nové limitované edice, která odkazuje – jak jinak - na úplně první československé hodinky SPARTAK. Minimalistický design neztratil své kouzlo ani po více než šesti desítkách let, konstrukční vylepšení a použité materiály nových hodinek ale plně odpovídají požadavkům současného zákazníka. Zajímá Vás, jak se proměnila výroba hodinek za uplynulých 70 let? Chcete se podívat na novou limitovanou edici a dozvědět se něco zajímavého o hodinkách PRIM? Pokud jste z Ostravy a okolí, najděte si čas v úterý 1.října a zajděte v 16:30 do prodejny PRIM Manufacture 1949 v Nová Karolina Park v Ostravě na akci s hodinkami PRIM.
Jen osm zemí světa…
Historie hodinek PRIM se začala odvíjet na podzim roku 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna. Velmi brzy se továrna začala specializovat na výrobu náramkových hodinek, což bylo v té době unikátní – pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou náramkových hodinek. Československo díky hodinkám PRIM patřilo mezi ně.

Limitovaná edice SPARTAK odkazuje na první československé hodinky z roku 1954
Odborníci z Nového Města nad Metují se soustředili kromě vývoje nového designu hodinek také na vývoj speciálních mechanických strojků s názvem PRIM kalibr 50, který vycházel ze starší předlohy francouzské společnosti LIP. Unikátnost tohoto kalibru spočívala v možnosti vyrábět jej sériově. Tomu musely být přizpůsobeny i všechny výrobní stroje. Poprvé v historii přestalo být Československo závislé na dovozu hodinek ze zahraničí. Od začátku roku 1954 připravovali výrobu prototypů, a to i přesto, že ještě nebyla k dispozici kompletní technologie. Čekat se ale nemohlo, proto se některé díly musely zhotovit ručně. Do podzimu vzniklo celkem 12 prototypových náramkových hodinek, které v závodě podrobili náročným zkouškám a srovnávacím testům se zahraničními vzorky Lip a Poběda. Výsledky byly nad očekávání dobré, hodinky obstály ve všech parametrech s výjimkou délky chodu na jedno natažení. Do požadovaných 36 hodin chyběly dvě až tři hodiny.
Spartak se líbil více než Kotva
Od počátku byly hodinky PRIM unikátní. Důkazem toho je fakt, že je jako exkluzivní dárky obdržela řada politiků a čelních představitelů Československa. Mezi nejvýznamnější majitele hodinek PRIM patří prezident republiky Antonín Zápotocký, který dostal zlaté hodinky se sériovým číslem 4 v den svých 72. narozenin.
Ačkoliv první československé hodinky byly již na světě, jejich název nebyl stále určen. Neoficiální pracovní verze počítala původně s označením Kotva. Od roku 1954 se začal používat název Spartak podle jména antického hrdiny, který vedl vzpouru otroků proti svým pánům. Nakonec bylo rozhodnuto, že náramkové hodinky ponesou stejný název jako ostatní výrobky továrny – od roku 1958 proto na zákazníky čekaly v obchodech hodinky s označením PRIM. Mezitím však vzniklo několik tisíc hodinek se jménem Spartak, které jsou dodnes velmi ceněnou sběratelskou raritou.
Vložil: Redaktor KL