Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojďme vystřílet všechny vlky. Anebo broumovské farmáře. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.04.2018
Pojďme vystřílet všechny vlky. Anebo broumovské farmáře. Komentář Štěpána Chába

Foto: Michal Dobeš / Czech Nature Photo

Popisek: Nádherná fotka vlka pořízená na Šumavě boduje v soutěži Czech Nature Photo

Farmáři na Broumovsku přišli s logickou žalobou proti státu. Chtějí, aby jim stát povolil vystřílení celé vlčí populace, která se na Broumovsku usadila. Od prosince 2015 jim vlci roztrhali 150 ovcí, osm telat, šest koz. Škodu hradil kraj, a to v celkové výši 297 tisíc korun. Letos byly schváleny tři další žádosti o odškodnění ve výši téměř 16 000 Kč. A broumovským farmářům se to samozřejmě nelíbí, jejich podnikáním je chov ovcí, nikoliv nekonečné žádosti na kraj, kde není jisté, jestli vůbec odškodné dostanou. Odpovědí vždycky může být – to vám potrhali psi, ne vlci.

Zásadním sdělením farmářů, z mého pohledu, je pak to, že vlci ztrácejí svou plachost. Což považuji za nebezpečné. Stádo hospodářské zvěře vlci berou jako stádo nemocných a blbých. Ovce příliš neutíkají, neskrývají se, pudy jim překroutila domestikace. Ovce prostě nemají nepřátel, člověk se o ně stará. A vlk mezi ovcemi loví nejen pro obživu, ale také z prosté radosti z lovu. Není pak neobvyklé, když farmář nalezne ve stádě potrhaných několik kusů ovcí, z kterých si vlci, no, ani neodkousli. Prostě ovce jen zabili.

Vlk a děti

Ztráta plachosti je ovšem nebezpečná. Ano, vlk na člověka neútočí. Ale vlci, kteří postupně ztrácí svou plachost? Nehrozí, že se noviny začnou brzy plnit zprávami o zadávených dětech? V zemi, kde je houbařství brané za národní sport? Však co dokáže vzteklý pes s malým dítětem víme z mnohých zpráv. Napadení vlkem by bylo horší, ten za zády nemá páníčka. Ale přesto můžeme možnost takového napadení dát spíš do říše pohádek a bájí, protože člověk divoké zvěři páchne nebezpečím, cizotou. Mýdlo tak chrání člověka nejen před žloutenkou, ale i před vlky, dalo by se říct. Zároveň tady můžeme poukázat na náznak jisté manipulace, která by mohla chtít ve společnosti vyvolat poptávku po vyhubení vlků. Chraňte své děti, protože my chceme chránit své ovce. Ale to je jen dohad.

Mohli bychom tu, prosím, bydlet?

A i přesto nejde, jak se pokouší broumovští farmáři, požadovat vyhubení celé populace vlků v České republice. Proč? Nu, nejsme výhradními majiteli země. Zemi mohou užívat i divoká zvířata (a ne, nemusí se dovolit u Evropské unie, českého parlamentu nebo broumovských starostů). Divoká zvířata se chovají divoce. Samozřejmě, že nám vyhovovalo, když jsme v přírodě mohli narazit tak maximálně na komáry a několik žab. Přesto nemáme právo požadovat vystřílení jednoho druhu zvířete, protože nám to trochu překáží v pohodlném životě.

Homo sapiens sapiens?

Farmáři z Broumovska patří do druhu homo sapiens sapiens. Ten se profiluje světu jako člověk rozumný. Tedy člověk, který se dokáže s nástrahami přírody poprat rozumem, nikoliv drápy a zuby. Jako jediné možné řešení pro broumovské farmáře může být jen toto: Milí pánové, zapojte mozek, braňte se rozumem. Nevystrkujte drápy, neceňte zuby, to dělají zvířata, která jako vývojovou výhodu zavrhli mozek a dali na časem ověřené zuby a drápy. Přijde mi, že farmáři z Broumovska čekají, až to někdo udělá za ně. Ale proč? Jsou to jejich ovce, měli by je chránit. Přemýšlet, jak je chránit. Vystřílením vlčí populace? Jistě, i tak by si stáda ochránili, ale za cenu vyhubení vlků, kteří na Broumovsko patří stejně jako broumovští farmáři. Ne-li víc.

Lidská arogance

Místo brečení by si broumovští farmáři měli sednout a vymyslet skutečnou strategii, jak problém vyřešit bez použití zbraní. Pokud si stěžují, že ochranná opatření ve formě ohradníků a pasteveckých psů v Sasku nefungují, ať systém ochrany vylepší. Případně ať ministerstvo životního prostředí zadá poptávku pro startup. Si pište, že do půl roku tu máte řešení jako na dlani. Řešení, které bude fungovat. Ale ne, v rámci lidské arogance budou broumovští farmáři požadovat vyhubení celého jednoho zvířecího druhu. Není to trochu přes čáru?

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb