Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

300 000 metrů krychlových dřeva leží, Náchodsko bylo několik hodin bez elektřiny. Čísla po víkendové vichřici

20.03.2018
300 000 metrů krychlových dřeva leží, Náchodsko bylo několik hodin bez elektřiny. Čísla po víkendové vichřici

Autor: MěÚ Náchod

Popisek: Tak tenhle strom si to snad musel plánovat

Víkendový silný vítr zkomplikoval život také obyvatelům Náchoda a jeho příměstských částí. Především v důsledku mnoha popadaných stromů došlo k přerušení dodávky elektrické energie, řada domácností zůstala bez proudu několik hodin. Neprůjezdná až do dnešního odpoledne zůstala komunikace mezi Babím a Pavlišovem, což bohužel zkomplikovalo i provoz městské hromadné dopravy. Podle posledních informací by měl být provoz obnoven v 16:30 hodin.

„Během víkendu pomáhali s řešením událostí dobrovolní hasiči, městská policie i pracovníci technických služeb. A nebylo toho málo, potvrdilo se však, že spolupráce funguje velmi dobře, každá ze složek odvedla skvělou práci a jednotliví ať už hasiči, strážníci nebo pracovníci TS Náchod práci bezvadně koordinovali,“ upřesnil starosta Náchoda Jan Birke.

Hasiči v pohotovosti

Celkem 22 dobrovolných hasičů z náchodské jednotky zajišťovalo od sobotního večera technickou pomoc u 12 případů způsobených silným větrem. Jednalo se převážně o popadané stromy na cesty. „V ulici Poděbradova jsme společně s příslušníky HZS zajištovali utržené oplechování na střeše. V ulici Zámecká spadl strom na elektrické vedení veřejného osvětlení, a to následně strhlo sloup veřejného osvětlení. Strom jsme rozřezali a sloup s veřejným osvětlením odstrčili z cesty,“ upřesnil některé z událostí velitel jednotky Tomáš Kavan.

Škoda na veřejném osvětlení

Po zásahu většinou předávali události k řešení pracovníkům TS nebo ČEZu, protože často došlo ke škodám právě na veřejném osvětlení a jeden strom poškodil i budovu mateřské školy na Plhově. Škoda jen na veřejném osvětlení se nyní odhaduje na cca 70 tis. Kč. Silný vítr vyvracel i dopravní značky jako například v ulici Volovnice, na parkoviště u polikliniky nebo u okružní křižovatky „U Itálie“. Škody budou také na městské zeleni, zvýšené náklady si vyžádá také samozřejmě úklid města, které je v důsledku větru zaplaveno nepořádkem, popadanými větvemi a rozlétaným papírem po celém městě.

Stromy padaly i ve městě

Vítr se nevyhnul ani městským lesům. V důsledku silných nárazových poryvů větru směrem od severovýchodu došlo v lesních porostech ke zvýšenému množství popadaných stromů prakticky na celém lesním majetku Města Náchoda. Jedná se převážně o vývraty nebo polovývraty ať již jednotlivých stromů nebo jejich skupin. „Rozsah větrné kalamity co do množství popadaného dřeva je k dnešnímu dni odhadem cca 1500 m3, ale toto číslo zřejmě nebude ještě konečné,“ uvedl Luboš Veverka, jednatel Lesů města Náchoda, s.r.o.

Čištění lesních cest

Nyní probíhají práce na lesních cestách, které je nejdříve nutné zprovoznit, poté budou postupně práce přecházet do jednotlivých lesních porostů. V místech, kde bude právě probíhat těžba a přibližování dřeva, budou pro výstrahu případným zvědavcům instalovány informační štítky a páska. „Vzhledem k tomu, že lesy okolo Náchoda mají statut lesů zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí, je na místě a dovolím si proto informovat všechny občany o zvýšeném nebezpečí při pohybu po lesích. Ještě lépe bych doporučil, aby návštěvu lesa na krátký čas omezili a nevystavovali se tak zbytečnému riziku,“ upozornil starosta Jan Birke.

300 000 metrů krychlových v prachu

V celé republice ovšem společnost Lesy ČR odhaduje na 300 000 metrů krychlových poničeného dřeva. "Předpokládáme, že se jedná o jednotlivé vývraty, stromy jsou poškozené, zlomené, nalomené, některé vyvrácené. Půda ale byla promrzlá, takže se stromy spíše lámaly, než vyvracely," řekla mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Ale na orkán Kyril se škody nehrabou

Nejhorší byla v poslední době rozhodně vichřice Herwart, která v celé republice poničila jeden a půl milionu metrů krychlových dřeva. Když se sečtou všechny zimní vichry, dostaneme se až na dva miliony metrů krychlových. Kvůli kůrovcovi chtějí lesníci poničené stromy do jara zpracovat. Jinak hrozí, že by kůrovec mohl napadnout s popadanými stromy i stromy zdravé. Pak by nastala kalamita. Přesto se nejedná o nijak rekordní polomy. V roce 2007 proběhla vichřice Kyril, která si v republice vzala na svědomí pět milionů metrů krychlových dřeva.

Jaro! Kde jsi?

Všichni už se, obzvláště po víkendové vichřici, ze všeho nejvíc těšíme jaro. Přijde někdy vůbec? Před víkendovými mrazy se teploty vyšplhaly až na patnáct stupňů, už už jsme se viděli na plovárně. A víkend? Ten nás zase oblékl do zimního oblečení a sakrování na zatracené počasí. Kdy se to zlepší? S radostí můžeme říct, že hůř už nebude. O víkendu jsme si užili poslední kopanec od zimy. Teď už se bude jen oteplovat. Pozvolna, postupně, ale na apríla už budeme žertovat s jarní náladou. Následující víkend už bude přes deset stupňů. To se dá vydržet. Takže jaru zdar.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace