Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

300 000 metrů krychlových dřeva leží, Náchodsko bylo několik hodin bez elektřiny. Čísla po víkendové vichřici

20.03.2018
300 000 metrů krychlových dřeva leží, Náchodsko bylo několik hodin bez elektřiny. Čísla po víkendové vichřici

Foto: MěÚ Náchod

Popisek: Tak tenhle strom si to snad musel plánovat

Víkendový silný vítr zkomplikoval život také obyvatelům Náchoda a jeho příměstských částí. Především v důsledku mnoha popadaných stromů došlo k přerušení dodávky elektrické energie, řada domácností zůstala bez proudu několik hodin. Neprůjezdná až do dnešního odpoledne zůstala komunikace mezi Babím a Pavlišovem, což bohužel zkomplikovalo i provoz městské hromadné dopravy. Podle posledních informací by měl být provoz obnoven v 16:30 hodin.

„Během víkendu pomáhali s řešením událostí dobrovolní hasiči, městská policie i pracovníci technických služeb. A nebylo toho málo, potvrdilo se však, že spolupráce funguje velmi dobře, každá ze složek odvedla skvělou práci a jednotliví ať už hasiči, strážníci nebo pracovníci TS Náchod práci bezvadně koordinovali,“ upřesnil starosta Náchoda Jan Birke.

Hasiči v pohotovosti

Celkem 22 dobrovolných hasičů z náchodské jednotky zajišťovalo od sobotního večera technickou pomoc u 12 případů způsobených silným větrem. Jednalo se převážně o popadané stromy na cesty. „V ulici Poděbradova jsme společně s příslušníky HZS zajištovali utržené oplechování na střeše. V ulici Zámecká spadl strom na elektrické vedení veřejného osvětlení, a to následně strhlo sloup veřejného osvětlení. Strom jsme rozřezali a sloup s veřejným osvětlením odstrčili z cesty,“ upřesnil některé z událostí velitel jednotky Tomáš Kavan.

Škoda na veřejném osvětlení

Po zásahu většinou předávali události k řešení pracovníkům TS nebo ČEZu, protože často došlo ke škodám právě na veřejném osvětlení a jeden strom poškodil i budovu mateřské školy na Plhově. Škoda jen na veřejném osvětlení se nyní odhaduje na cca 70 tis. Kč. Silný vítr vyvracel i dopravní značky jako například v ulici Volovnice, na parkoviště u polikliniky nebo u okružní křižovatky „U Itálie“. Škody budou také na městské zeleni, zvýšené náklady si vyžádá také samozřejmě úklid města, které je v důsledku větru zaplaveno nepořádkem, popadanými větvemi a rozlétaným papírem po celém městě.

Stromy padaly i ve městě

Vítr se nevyhnul ani městským lesům. V důsledku silných nárazových poryvů větru směrem od severovýchodu došlo v lesních porostech ke zvýšenému množství popadaných stromů prakticky na celém lesním majetku Města Náchoda. Jedná se převážně o vývraty nebo polovývraty ať již jednotlivých stromů nebo jejich skupin. „Rozsah větrné kalamity co do množství popadaného dřeva je k dnešnímu dni odhadem cca 1500 m3, ale toto číslo zřejmě nebude ještě konečné,“ uvedl Luboš Veverka, jednatel Lesů města Náchoda, s.r.o.

Čištění lesních cest

Nyní probíhají práce na lesních cestách, které je nejdříve nutné zprovoznit, poté budou postupně práce přecházet do jednotlivých lesních porostů. V místech, kde bude právě probíhat těžba a přibližování dřeva, budou pro výstrahu případným zvědavcům instalovány informační štítky a páska. „Vzhledem k tomu, že lesy okolo Náchoda mají statut lesů zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí, je na místě a dovolím si proto informovat všechny občany o zvýšeném nebezpečí při pohybu po lesích. Ještě lépe bych doporučil, aby návštěvu lesa na krátký čas omezili a nevystavovali se tak zbytečnému riziku,“ upozornil starosta Jan Birke.

300 000 metrů krychlových v prachu

V celé republice ovšem společnost Lesy ČR odhaduje na 300 000 metrů krychlových poničeného dřeva. "Předpokládáme, že se jedná o jednotlivé vývraty, stromy jsou poškozené, zlomené, nalomené, některé vyvrácené. Půda ale byla promrzlá, takže se stromy spíše lámaly, než vyvracely," řekla mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Ale na orkán Kyril se škody nehrabou

Nejhorší byla v poslední době rozhodně vichřice Herwart, která v celé republice poničila jeden a půl milionu metrů krychlových dřeva. Když se sečtou všechny zimní vichry, dostaneme se až na dva miliony metrů krychlových. Kvůli kůrovcovi chtějí lesníci poničené stromy do jara zpracovat. Jinak hrozí, že by kůrovec mohl napadnout s popadanými stromy i stromy zdravé. Pak by nastala kalamita. Přesto se nejedná o nijak rekordní polomy. V roce 2007 proběhla vichřice Kyril, která si v republice vzala na svědomí pět milionů metrů krychlových dřeva.

Jaro! Kde jsi?

Všichni už se, obzvláště po víkendové vichřici, ze všeho nejvíc těšíme jaro. Přijde někdy vůbec? Před víkendovými mrazy se teploty vyšplhaly až na patnáct stupňů, už už jsme se viděli na plovárně. A víkend? Ten nás zase oblékl do zimního oblečení a sakrování na zatracené počasí. Kdy se to zlepší? S radostí můžeme říct, že hůř už nebude. O víkendu jsme si užili poslední kopanec od zimy. Teď už se bude jen oteplovat. Pozvolna, postupně, ale na apríla už budeme žertovat s jarní náladou. Následující víkend už bude přes deset stupňů. To se dá vydržet. Takže jaru zdar.

Vložil: Štěpán Cháb