Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj se vypořádává s následky páteční bouře. Smršť brala střechy, trhala elektrické vedení a lámala stromy. Uzavřena byla asi desítka silnic, na dvou uzavírka stále trvá

16.08.2017
Kraj se vypořádává s následky páteční bouře. Smršť brala střechy, trhala elektrické vedení a lámala stromy. Uzavřena byla asi desítka silnic, na dvou uzavírka stále trvá

Foto: ČT / repro

Popisek: Škody, které napáchala páteční bouře

Lidé se vzpamatovávají z páteční silné bouře a vichřice, která ji provázela. V nejvíce postižených Bohuslavicích obec plánuje sbírku. Smršť mimo soukromého majetku, poškodila také elektrického vedení v regionu, lesní porost a silnice. Odklízecí práce od víkendu nepolevily. Hasiči a také silničáři neúnavně napravují napáchanou spoušť.

Lidé se vzpamatovávají z páteční silné bouře a vichřice, která ji provázela. V nejvíce postižených Bohuslavicích obec plánuje sbírku. Smršť mimo soukromého majetku, poškodila také elektrického vedení v regionu, lesní porost a silnice. Odklízecí práce od víkendu nepolevily. Hasiči a také silničáři neúnavně napravují napáchanou spoušť.

Škody, které napáchala páteční větrná smršť na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, se vyšplhají do milionů. Nejhůře dopadla obec Bohuslavice nad Metují. Osmdesát domů na poškozené střechy, u patnácti objektů chybí zcela. Vítr je strhal a odnesl pryč. Jejich zbytky byly rozmetány po okolí. Vichřice měla takovou sílu, že dokonce přerazila betonový sloup elektrického vedení v půli. Silný vítr řádil asi jen 5 minut, ale zanechal po sobě spoušť, která se bude dlouho odklízet. Hasiči ani dobrovolníci však nepolevují.

Svou pomoc nabízejí mnozí

Na pomoc obci se hlásí i veřejnost. Také lídr lidovců Pavel Bělobrádek se snažil najít řešení. Z Náchodska pochází. „Nemáte někdo kontakt na tesaře a pokrývače, kteří by obratem mohli jet do Bohuslavic nad Metují, aby pomohli se zničenými střechami? Z okolí jsou už všichni vytíženi. Ubytování zajistím. Ozvěte se přímo starostovi,“ ptal se Bělobrádek na sociální síti.

Postižené obci se také samy od sebe ozývají různé firmy, aby pomohly napravit to, co způsobila bouře. „Kontakty na pokrývače distribuuju mezi lidi, snažím se vybírat regionální firmy, protože jsou blíž. Firmy volají z celé republiky, čemuž jsem rád. Myslím však, že využijeme takové, které jsou poblíž, aby se to zařídilo co nejrychleji,“ řekl pro iDnes.cz starosta Bohuslavic Jiří Tojnar. Obec také plánuje sbírku na pomoc lidem, kterým bouře poničila majetek.

Někde jsou ještě stále bez proudu

Také v obcích na Královédvorsku lidé odklízejí, co způsobil silný vítr. V Podkrkonoší jsou někteří lidé stále bez elektrického proudu. „Evidujeme ještě omezené dodávky elektřiny do odlehlejší části Dolní Radvanice. 95 procent vesnice už proud má, ale tady to vázne,“ řekl starosta Radvanic Tomáš Němec pro Deník.cz. Na Trutnovsku v některých obcích najímají brigádníky a oslovují dobrovolníky, aby pomohli s úklidem.

Bouře, která se přehnala přes region a odešla dál do Polska, vytvořila masivní bouřkový komplex. Vítr dosahoval rychlosti až 107 kilometrů za hodinu. Jak zjistil Deník. cz, jednalo se o tzv. derecho, nikoliv tornádo.

Vyvrácené a poničené stromy ve východočeských lesích se budou odklízet celé měsíce. Na některých místech už lesníci varovali lidi před vstupem do lesa. Vystavovali by se tím velkému nebezpečí.

Práce na silnicích probíhaly celý víkend

Škody, které napáchalo víkendové počasí na silnicích první třídy i na krajských silnicích druhé a třetí třídy, pomáhá odstraňovat mimo hasičského záchranného sboru a dobrovolných hasičů i Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje. Od pátečního večera museli krajští silničáři uzavřít asi desítku silnic, z toho na dvou uzavírka stále trvá.

„Pracovníci krajské Správy a údržby silnic uzavírali od pátečního večera na základě pokynu hasičského záchranného sboru neprůjezdné silnice a odstraňovali následky živelné pohromy. Práce na silnicích probíhaly celý víkend a podařilo se tak zprůjezdnit většinu uzavřených komunikací. Od začátku týdne se na definitivní likvidaci následků páteční smršti podílí cestmistrovství Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov, Náchod a Broumov. I když jsme posílili počet zaměstnanců, kteří se úklidu nepřetržitě věnují a pomáhají nám profesionální i dobrovolní hasiči, očekáváme, že likvidace této mimořádné události bude trvat tři až čtyři týdny,“ řekl náměstek hejtmana odpovědný za dopravu a silniční hospodářství Martin Červíček.

Škody na silnicích budou v řádech milionů

Krajští silničáři museli od pátku uzavřít na desítku úseků silnic, ať už se jednalo o okres Náchod nebo Trutnov. Téměř všechny úseky byly zprůjezdněny buď již během soboty, nebo neděle. Doposud je stále uzavřena silnice z Chlístova na Mezilečí do Podsadova v okrese Náchod. Její zprůjezdnění se nyní nedá odhadnout, protože zde probíhá těžba dřeva a opravy rozvodu elektrické energie. Dále je uzavřena silnice III/299 23 u Kohoutova z důvodu prací energetiků a těžařů.

„Naši pracovníci si museli poradit s popadanými stromy, ale i s většími polomy na silničních úsecích, a to zejména v okolí České Skalice a Bohuslavic. Polomy na silnicích nás potrápily i na Trutnovsku,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs.

Škody na krajských silnicích, které páteční smršť napáchala, není možné prozatím přesně odhadnout. „V tuto chvíli se budou škody teprve sčítat, ale je jisté, že se budou pohybovat v řádech milionů korun,“ doplnil náměstek Červíček.

Informace o tom, v jakém stavu jsou komunikace v jednotlivých okresech, naleznete ZDE. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová