Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na obou stranách česko-polské hranice spojují partnery společné projekty a dlouholeté přátelství a spolupráce. Náchod tak může díky dalšímu projektu oživit lázně

11.07.2017
Na obou stranách česko-polské hranice spojují partnery společné projekty a dlouholeté přátelství a spolupráce. Náchod tak může díky dalšímu projektu oživit lázně

Foto: www.mestonachod.cz

Popisek: Starostové měst Náchod, Hronov, Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój

V úterý 4. července se všichni partneři projektu Aqua Mineralis Glacensis, představitelé měst Náchod, Hronov, Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój, sešli v obřadní síni náchodské radnice k podpisu společné deklarace o spolupráci na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace, která v souhrnu představuje na realizaci jednotlivých projektů všech zmíněných měst dva miliony EUR.

Deklaraci o vzájemné spolupráci podepsali starosta Náchoda Jan Birke, místostarosta Hronova  Josef Thér a za polskou stranu Piotr Maziarz, starosta města Kudowa Zdrój a Piotr Lewandowsky, starosta města Duszniki Zdrój

Skrytý potenciál minerálních pramenů

Partnery spojuje především společný zájem rozvíjet region, zvýšit jeho atraktivitu a vytvářet místa, do kterých se budou lidé rádi vracet, a ve kterých stojí za to žít. Společným jmenovatelem je lázeňství a minerální prameny. „Pro Náchod je to v podstatě historický mezník, kdy díky těmto finančním prostředkům máme po více než čtvrtstoletí příležitost k obnově lázní a návratu k původní slávě. Konečně můžeme začít stavět!“ uvedl Jan Birke.

Hlavním cílem projektu je vytvoření česko-polského lázeňského okruhu využívajícího potenciálu unikátních minerálních vod. Nejen z historického důvodu chtějí partneři zachovat tuto unikátní nabídku cestovního ruchu dalším generacím a zpřístupnit potenciál minerálních vod prostřednictvím revitalizace parků a souvisejících staveb a tím přilákat do našeho regionu, který má největší výskyt minerálních a léčivých pramenů, více turistů.

„Projekt řeší využití přírodního bohatství v podobě minerální vody, s odlišnými vlastnostmi u každého z partnerů, a zároveň zpřístupnění kulturního bohatství, které toto území s minerálními prameny nabízí. Region má vysoký potenciál pro rozvoj cestovního ruchu, který je zároveň jednou z mála příležitostí pro hospodářský růst měst,“ doplnil místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka.

 Co je hlavním společným obsahem projektu pro všechny partnery?

Putování za pítkem, kdy všechny prameníky vytvoří cca 50kilometrový česko-polský lázeňský okruh, kde v informačních centrech získá návštěvník razítko do brožury, po nasbírání čtyř razítek získá keramické pítko jako motivaci k opětovné návštěvě.

V květnu 2018 je plánováno slavnostní otevření. Principem je seznámit všechny potenciální návštěvníky s celým novým Česko-polským lázeňským okruhem včetně pítek a ozdravných prvků, které v rámci projektu vzniknou. Akce se bude každý rok v menší míře opakovat - jako zahájení lázeňské sezóny. Zakončení pak bude probíhat na podzim. 

vizualice_lazensky_projekt

Vizualizace části česko-polského lázeňského okruhu

Město Náchod a jeho úkoly

Náchod se postará o revitalizace lokality starých lázní v Bělovsi, výstavbu nového prameníku, kolonády. Probíhá výběrové řízení, předpokládané zahájení realizace prací je srpen 2017, termín dokončení prací je stanoven na září 2018.

Dále město nechá vyhotovit 1300 porcelánových pítek a informační tabule do 0,6 m².

Náchod také zajistí vytvoření webových stránek projektu, na kterých budou ucelené informace o projektu. Na ně budou moci partneři zasílat historické i současné fotografie, bude na nich prezentován okruh „Putování za pítkem“, průběžné informace o pracích, které provádějí jednotliví partneři, krátké video-spoty a odkaz na film o česko-polském lázeňském okruhu. Město také připraví výstavní prostory v replice budovy starých lázní.

Předpokládané výdaje města Náchoda dle rozhodnutí a poskytnutí dotace činí 732 726 eur. Výše dotace z EU představuje částku 622 817 eur a dotace ze státního rozpočtu 36 636 eur.

Výzvy pro Hronov, Duszniki Zdrój a Kudowu Zdrój

Hronov se postará o revitalizaci parku A. Jiráska, zajistí tvorbu reklamního rádiového spotu a brožurky pro všechny partnery projektu. Hronov také dá vyhotovit mapu cykloputování  po Česko-polském lázeňském okruhu pro všechny partnery projektu. Také nechá vytvořit informační tabule do 0,6 m 

Město Duszniki Zdrój stojí před modernizací alejí, dva prameníků a  vodního toku. Má také zpracovat filmu o Česko-polském lázeňském okruhu a postará se o vyhotovení informační tabule, zajistí organizaci akce a úpravu webových stránek.

Druhé polské město Kudowa Zdrój čeká revitalizace rybníku a prameníku. Již byly vytvořeny mobilní miniatury pítek se směrovými šipkami k pítkům ostatních partnerů jako hmotný prostředek propagace celého česko-polského lázeňského okruhu na akcích cestovního ruchu. Polskému město zbývá vyhotovit informační tabule, propagační materiály a také se zapojit do organizace akce.

Naučná stezka Evropským městem  

Vedle projektu Aqua Mineralis Glacensis, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a státního rozpočtu ČR prostřednictvím programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko, je dalším společným plánem, kde jsou partnery Náchod a Kudowa Zdrój Naučná stezka Evropským městem Náchod – Kudowa Zdroj.  

Hlavním cílem tohoto projektu je opět zvýšení návštěvnosti regionu prostřednictvím vyššího využití potenciálu přírodních a kulturních hodnot a zdrojů Evropského města Náchod - Kudowa-Zdrój. Jde především o spolupráci v oblasti zpřístupnění a využívání kulturního a přírodního dědictví příhraničního regionu a společná informační, marketingová a propagační opatření.

Výsledkem bude naučná stezka, která bezprostředně spojí českou a polskou část Evropského města v jeho centrech. Naučnou stezku budou hojně využívat pěší turisté i cykloturisté. To přispěje k prodloužení délky pobytu a zvýšení počtu návštěvníků.

Vzniknou nové webové stránky Evropského, kde budou uvedeny konané kulturní a sportovní akce konané a aplikace pro smartphony obsahující důležité turistické informace. Dále vzniknou letáky s mapou naučné stezky pro potřeby cestovního ruchu, projekt bude propagován v médiích.

Výchozím důstojným bodem stezky je v Náchodě již revitalizovaný park U Města Prahy. Další součástí je pak opravený most v příměstské části Běloves, kde vznikl nový chodník. Součástí projektu bude také odpočívadlo a naučné panely.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová