Na obou stranách česko-polské hranice spojují partnery společné projekty a dlouholeté přátelství a spolupráce. Náchod tak může díky dalšímu projektu oživit lázně
11.07.2017
Foto: www.mestonachod.cz
Popisek: Starostové měst Náchod, Hronov, Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój
V úterý 4. července se všichni partneři projektu Aqua Mineralis Glacensis, představitelé měst Náchod, Hronov, Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój, sešli v obřadní síni náchodské radnice k podpisu společné deklarace o spolupráci na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace, která v souhrnu představuje na realizaci jednotlivých projektů všech zmíněných měst dva miliony EUR.
Deklaraci o vzájemné spolupráci podepsali starosta Náchoda Jan Birke, místostarosta Hronova Josef Thér a za polskou stranu Piotr Maziarz, starosta města Kudowa Zdrój a Piotr Lewandowsky, starosta města Duszniki Zdrój
Skrytý potenciál minerálních pramenů
Partnery spojuje především společný zájem rozvíjet region, zvýšit jeho atraktivitu a vytvářet místa, do kterých se budou lidé rádi vracet, a ve kterých stojí za to žít. Společným jmenovatelem je lázeňství a minerální prameny. „Pro Náchod je to v podstatě historický mezník, kdy díky těmto finančním prostředkům máme po více než čtvrtstoletí příležitost k obnově lázní a návratu k původní slávě. Konečně můžeme začít stavět!“ uvedl Jan Birke.
Hlavním cílem projektu je vytvoření česko-polského lázeňského okruhu využívajícího potenciálu unikátních minerálních vod. Nejen z historického důvodu chtějí partneři zachovat tuto unikátní nabídku cestovního ruchu dalším generacím a zpřístupnit potenciál minerálních vod prostřednictvím revitalizace parků a souvisejících staveb a tím přilákat do našeho regionu, který má největší výskyt minerálních a léčivých pramenů, více turistů.
„Projekt řeší využití přírodního bohatství v podobě minerální vody, s odlišnými vlastnostmi u každého z partnerů, a zároveň zpřístupnění kulturního bohatství, které toto území s minerálními prameny nabízí. Region má vysoký potenciál pro rozvoj cestovního ruchu, který je zároveň jednou z mála příležitostí pro hospodářský růst měst,“ doplnil místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka.
Co je hlavním společným obsahem projektu pro všechny partnery?
Putování za pítkem, kdy všechny prameníky vytvoří cca 50kilometrový česko-polský lázeňský okruh, kde v informačních centrech získá návštěvník razítko do brožury, po nasbírání čtyř razítek získá keramické pítko jako motivaci k opětovné návštěvě.
V květnu 2018 je plánováno slavnostní otevření. Principem je seznámit všechny potenciální návštěvníky s celým novým Česko-polským lázeňským okruhem včetně pítek a ozdravných prvků, které v rámci projektu vzniknou. Akce se bude každý rok v menší míře opakovat - jako zahájení lázeňské sezóny. Zakončení pak bude probíhat na podzim.
Vizualizace části česko-polského lázeňského okruhu
Město Náchod a jeho úkoly
Náchod se postará o revitalizace lokality starých lázní v Bělovsi, výstavbu nového prameníku, kolonády. Probíhá výběrové řízení, předpokládané zahájení realizace prací je srpen 2017, termín dokončení prací je stanoven na září 2018.
Dále město nechá vyhotovit 1300 porcelánových pítek a informační tabule do 0,6 m².
Náchod také zajistí vytvoření webových stránek projektu, na kterých budou ucelené informace o projektu. Na ně budou moci partneři zasílat historické i současné fotografie, bude na nich prezentován okruh „Putování za pítkem“, průběžné informace o pracích, které provádějí jednotliví partneři, krátké video-spoty a odkaz na film o česko-polském lázeňském okruhu. Město také připraví výstavní prostory v replice budovy starých lázní.
Předpokládané výdaje města Náchoda dle rozhodnutí a poskytnutí dotace činí 732 726 eur. Výše dotace z EU představuje částku 622 817 eur a dotace ze státního rozpočtu 36 636 eur.
Výzvy pro Hronov, Duszniki Zdrój a Kudowu Zdrój
Hronov se postará o revitalizaci parku A. Jiráska, zajistí tvorbu reklamního rádiového spotu a brožurky pro všechny partnery projektu. Hronov také dá vyhotovit mapu cykloputování po Česko-polském lázeňském okruhu pro všechny partnery projektu. Také nechá vytvořit informační tabule do 0,6 m
Město Duszniki Zdrój stojí před modernizací alejí, dva prameníků a vodního toku. Má také zpracovat filmu o Česko-polském lázeňském okruhu a postará se o vyhotovení informační tabule, zajistí organizaci akce a úpravu webových stránek.
Druhé polské město Kudowa Zdrój čeká revitalizace rybníku a prameníku. Již byly vytvořeny mobilní miniatury pítek se směrovými šipkami k pítkům ostatních partnerů jako hmotný prostředek propagace celého česko-polského lázeňského okruhu na akcích cestovního ruchu. Polskému město zbývá vyhotovit informační tabule, propagační materiály a také se zapojit do organizace akce.
Naučná stezka Evropským městem
Vedle projektu Aqua Mineralis Glacensis, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a státního rozpočtu ČR prostřednictvím programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko, je dalším společným plánem, kde jsou partnery Náchod a Kudowa Zdrój Naučná stezka Evropským městem Náchod – Kudowa Zdroj.
Hlavním cílem tohoto projektu je opět zvýšení návštěvnosti regionu prostřednictvím vyššího využití potenciálu přírodních a kulturních hodnot a zdrojů Evropského města Náchod - Kudowa-Zdrój. Jde především o spolupráci v oblasti zpřístupnění a využívání kulturního a přírodního dědictví příhraničního regionu a společná informační, marketingová a propagační opatření.
Výsledkem bude naučná stezka, která bezprostředně spojí českou a polskou část Evropského města v jeho centrech. Naučnou stezku budou hojně využívat pěší turisté i cykloturisté. To přispěje k prodloužení délky pobytu a zvýšení počtu návštěvníků.
Vzniknou nové webové stránky Evropského, kde budou uvedeny konané kulturní a sportovní akce konané a aplikace pro smartphony obsahující důležité turistické informace. Dále vzniknou letáky s mapou naučné stezky pro potřeby cestovního ruchu, projekt bude propagován v médiích.
Výchozím důstojným bodem stezky je v Náchodě již revitalizovaný park U Města Prahy. Další součástí je pak opravený most v příměstské části Běloves, kde vznikl nový chodník. Součástí projektu bude také odpočívadlo a naučné panely.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová