Kameny zmizelých připomínají oběti nacistického holocaustu. Tento týden se k projektu připojilo i město Náchod, na Masarykově náměstí jich najdete pět
04.08.2016
Foto: ČT
Popisek: Oběti holocaustu připomínají po celé republice speciálně upravené dlažební kostky - Kameny zmizelých. Měst a obcí, v nichž je najdete, postupně přibývá
Náchod se 2. srpna 2016 připojil k projektu Kameny zmizelých. V dnešnímu datu najdete Kameny zmizelých v téměř dvou desítkách evropských zemí.
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Původně šlo o samostatný projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kameny vsadil do dlažby v Kolíně nad Rýnem a Berlíně již v roce 1995.
V Náchodě bylo položeno pět těchto kamenů – pro pět sester Goldschmidových, které se zde narodily a do sňatku bydlely v domě na Masarykově náměstí čp. 57. Pietního položení kamenů se zúčastnili potomci sester Goldschmidových – manželé Peter a Helene Schurovi a Tomáš Horáček se synem Arturem. Přítomen byl i iniciátor projektu Gunter Demnig s manželkou Katjou.
Město Náchod při instalaci Kamenů zmizelých na Masarykově náměstí zastupovali místostarostové Pavla Maršíková, Miroslav Brát a Jan Čtvrtečka, kteří též společně položili jednu z pěti rudých růží, které v závěru ceremonie pokryly nové místo historické piety v lokalitě Náchoda. „Kameny zmizelých jsou malé památníky toho obrovského utrpení, které přinesla do Evropy druhá světová válka. Děs holocaustu, tedy promyšleného ničení celého národa, procházel i náchodskými ulicemi. Těch pět symbolických kamenů představuje vzpomínku na oběti tohoto běsnění. Je to zároveň memento za nedávnou historií, kdy se lidská civilizace ocitla na okraji temné propasti," říká místostarosta Miroslav Brát.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL