Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přírodní rezervace Adršpach přivítá turisty dvěma novými trasami. Okruh kolem zříceniny hradu je už dokončen, do konce června přibude ještě výstup na vrchol Čáp s rozhlednou

22.06.2016
Přírodní rezervace Adršpach přivítá turisty dvěma novými trasami. Okruh kolem zříceniny hradu je už dokončen, do konce června přibude ještě výstup na vrchol Čáp s rozhlednou

Foto: adrspach.cz

Popisek: Zatopená pískovna v Adršpachu s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami je právem považována za naše nejkrásnější skalní jezírko

Na počátku sezóny zpřístupní Lesy ČR dvě turistické trasy v národní přírodní rezervaci Adršpach. Okruh kolem zříceniny hradu Adršpach je již dokončen, do 30. června bude otevřen i výstup na vrchol Čáp s rozhlednou. Návštěvníci se projdou po nových a obnovených modřínových a bukových chodnících a čekají na ně vyhlídky, osazené kovovým zábradlím. Investice do okruhu kolem hradu Adršpach dosáhla 529 323 koruny bez DPH, investice do cesty na rozhlednu Čáp představuje bez DPH částku 632 929 korun. Vše hradí Lesy ČR ze svého Programu 2020.

Zřícenina hradu Adršpach

Obnova turistického chodníku v NPR Adršpašsko–teplické skály řeší usnadnění přístupu veřejnosti na vyhlídku a ochranu přírodních útvarů v podobě lokálních úprav na přístupové, žlutě značené turistické trase. Nově byla vybudována schodiště na vybraných lokalitách a nejexponovanějších pozicích tras pro větší bezpečnost turistů. Dosavadní ocelové konstrukce byly opraveny a opatřeny ochrannými nátěry, dřevěné stupně a madla byly vyměněny za nové. Nově byla zřízena schodiště s podestami pro usnadnění přístupu ve špatně dostupných nebo trvale podmáčených lokalitách. Jedná se o nádhernou lokalitu mimo exponovaná skalní města a turistické trasy v centru Adršpašsko-teplických skal. Okruh okolo zříceniny hradu Adršpach měří zhruba 1,3 kilometru a je vhodný pro rodiny s dětmi.

Zřícenina hradu Adršpach

Vznik hradu je možno datovat mezi lety 1320 až 1330. Stavebníkem byl nejspíš král Jan Lucemburský a hrad Adršpach měl zajišťovat jeho pozici v pohraničí. Z roubených dřevěných stavení se zachovaly pouze draže, zasekané ve skalních blocích. Dále jsou zachovány části hradeb, obvodního zdiva obytných budov, štítové zdi apod. V terénu jsou také dobře patrné pozůstatky studny, podsklepených prostor a v prostoru před hradem zbytky dvojitého valu a příkopu. Hrad Adršpach je volně přístupný stejně tak skalní vyhlídka. Oblast je součástí NPR Adršpašsko-teplické skály a zároveň CHKO Broumovsko.

Vrchol Čáp s rozhlednou

Turistický výstup na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko teplických skal bude obnoven po zeleně značené cestě. Z důvodu nepřiměřeného zatížení terénu tu právě v těchto dnech dochází k výstavbě dřevěných schodišť z modřínového a dubového řeziva s madly pro zajištění bezpečnosti. Schodiště se nachází ve velmi špatně přístupném místě mezi pískovcovými balvany a vzrostlými stromy. V přední části trasy dochází k citlivému ručnímu rovnání původních pískovcových schodů a obrub, aby nebyl narušen přirozený ráz oblasti Adršpašsko-teplických skal.

Rozhledna na vrchu Čáp

Vrchol Čáp je součástí jižního hřebene Supích skal. Čáp je nejvyšším rozhledovým skalním vrcholem této části Teplických skal, ze kterého se otvírá kruhový rozhled na Javoří a Soví hory, Broumovské stěny, Hejšovinu, Bor, Ostaš, Policko, Turov, Dobrošov a Orlické hory, Jestřebí hory, Krkonoše a Vraní hory. Na vrcholu je nová rozhledna, otevřená v září roku 2014. Rozhledna je volně přístupná. Turistická zeleně značená trasa prochází lesem, členitým terénem, mezi skalními útvary a místy úzkými soutěskami Bludiště, Údolím Tří mušketýrů a přes Kraví horu a Lokomotivu vede do Teplic nad Metují. Oblast je součástí NPR Adršpašsko-teplické skály a zároveň CHKO Broumovsko.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL