Přírodní rezervace Adršpach přivítá turisty dvěma novými trasami. Okruh kolem zříceniny hradu je už dokončen, do konce června přibude ještě výstup na vrchol Čáp s rozhlednou
22.06.2016
Foto: adrspach.cz
Popisek: Zatopená pískovna v Adršpachu s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami je právem považována za naše nejkrásnější skalní jezírko
Na počátku sezóny zpřístupní Lesy ČR dvě turistické trasy v národní přírodní rezervaci Adršpach. Okruh kolem zříceniny hradu Adršpach je již dokončen, do 30. června bude otevřen i výstup na vrchol Čáp s rozhlednou. Návštěvníci se projdou po nových a obnovených modřínových a bukových chodnících a čekají na ně vyhlídky, osazené kovovým zábradlím. Investice do okruhu kolem hradu Adršpach dosáhla 529 323 koruny bez DPH, investice do cesty na rozhlednu Čáp představuje bez DPH částku 632 929 korun. Vše hradí Lesy ČR ze svého Programu 2020.
Zřícenina hradu Adršpach
Obnova turistického chodníku v NPR Adršpašsko–teplické skály řeší usnadnění přístupu veřejnosti na vyhlídku a ochranu přírodních útvarů v podobě lokálních úprav na přístupové, žlutě značené turistické trase. Nově byla vybudována schodiště na vybraných lokalitách a nejexponovanějších pozicích tras pro větší bezpečnost turistů. Dosavadní ocelové konstrukce byly opraveny a opatřeny ochrannými nátěry, dřevěné stupně a madla byly vyměněny za nové. Nově byla zřízena schodiště s podestami pro usnadnění přístupu ve špatně dostupných nebo trvale podmáčených lokalitách. Jedná se o nádhernou lokalitu mimo exponovaná skalní města a turistické trasy v centru Adršpašsko-teplických skal. Okruh okolo zříceniny hradu Adršpach měří zhruba 1,3 kilometru a je vhodný pro rodiny s dětmi.
Vznik hradu je možno datovat mezi lety 1320 až 1330. Stavebníkem byl nejspíš král Jan Lucemburský a hrad Adršpach měl zajišťovat jeho pozici v pohraničí. Z roubených dřevěných stavení se zachovaly pouze draže, zasekané ve skalních blocích. Dále jsou zachovány části hradeb, obvodního zdiva obytných budov, štítové zdi apod. V terénu jsou také dobře patrné pozůstatky studny, podsklepených prostor a v prostoru před hradem zbytky dvojitého valu a příkopu. Hrad Adršpach je volně přístupný stejně tak skalní vyhlídka. Oblast je součástí NPR Adršpašsko-teplické skály a zároveň CHKO Broumovsko.
Vrchol Čáp s rozhlednou
Turistický výstup na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko teplických skal bude obnoven po zeleně značené cestě. Z důvodu nepřiměřeného zatížení terénu tu právě v těchto dnech dochází k výstavbě dřevěných schodišť z modřínového a dubového řeziva s madly pro zajištění bezpečnosti. Schodiště se nachází ve velmi špatně přístupném místě mezi pískovcovými balvany a vzrostlými stromy. V přední části trasy dochází k citlivému ručnímu rovnání původních pískovcových schodů a obrub, aby nebyl narušen přirozený ráz oblasti Adršpašsko-teplických skal.
Vrchol Čáp je součástí jižního hřebene Supích skal. Čáp je nejvyšším rozhledovým skalním vrcholem této části Teplických skal, ze kterého se otvírá kruhový rozhled na Javoří a Soví hory, Broumovské stěny, Hejšovinu, Bor, Ostaš, Policko, Turov, Dobrošov a Orlické hory, Jestřebí hory, Krkonoše a Vraní hory. Na vrcholu je nová rozhledna, otevřená v září roku 2014. Rozhledna je volně přístupná. Turistická zeleně značená trasa prochází lesem, členitým terénem, mezi skalními útvary a místy úzkými soutěskami Bludiště, Údolím Tří mušketýrů a přes Kraví horu a Lokomotivu vede do Teplic nad Metují. Oblast je součástí NPR Adršpašsko-teplické skály a zároveň CHKO Broumovsko.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL