Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostovi České Skalice nejvíce vadí diletanství nových politiků

18.05.2013
Starostovi České Skalice nejvíce vadí diletanství nových politiků

Foto: Foto Jan Holý

Popisek: Starostu České Skalice Tomáše Hubku baví sport i knihy

NA NÁVŠTĚVĚ U TOMÁŠE HUBKY Tomáš Hubka, starosta a radní města Česká Skalice, se narodil 9.6. 1954 v Náchodě. Vystudoval Střední ekonomickou školu v Hradci Králové. Do roku 1992 pracoval v podniku Oděvy Hradec Králové, kde působil v kontrolním oddělení. V roce 1992 nastoupil na Městský úřad v České Skalici jako tajemník. V té době byl už členem městské rady a v roce 2002 se stal starostou.

Starosta, který působí v komunální politice už jednadvacet let, je z dnešní politické scény mírně znechucený. „Politika na komunální úrovní, byla celá léta v podstatě stabilní a vystupovali tu zhruba stejné subjekty. Bylo tu Občanské fórum, později ODS. Pak třeba KDU-ČSL, KSČM, občas se objevila nějaká nezávislá kandidátka. S příchodem posledních komunálních voleb se však politická scéna v České Skalici dost změnila, což je i celorepublikový jev. A já když vidím některé kolegy starosty, jak vystupují v televizi, tak často ani nevím, za co vystupují. Ty zkratky různých politických uskupení jsou třeba „ó-pé-en“, „ó-dé-zet“, „ó-el-ef“ a pak ještě závorka… A nebo taky „Za zábradlí krásnější“… (smích). Víte, abych nebyl špatně pochopen, já nejsem proti střídání takzvaných dinosaurů. A jsem samozřejmě pro omlazení a oživení politiky. Ale vadí mi, promiňte mi to: Diletantství, se kterým členové některých těchto uskupení vystupují a komplikují projednávání důležitých věcí. A to častým zpochybňováním správnosti postupu radnice. A jejich „rýpání“, a hledání údajných „nezákonností“, je přitom často způsobeno jen neznalostí a snad i leností, si danou problematiku nastudovat. Takové věci mě štvou a berou mi energii,“ zlobí se starosta.

Politika mu dává  i radost, ale chystá se odejít

S lidmi komunikuje Tomáš Hubka podle svých slov rád, rád je i přijímá na radnici. „Samozřejmě, že se stane, že s některými je to těžké, „nepadneme si do oka“, nebo se domluvit ani nechtějí… A pak to samozřejmě až taková legrace není,“ přiznává. Radost se ale podle Hubky dá nalézt i v jiných věcech, jako jsou opravené chodníky, dokončená kanalizace, nebo získání dotací. To vše chápe jako pozitivní. „Když si například vzpomenu na stovky bezesných nocí a řady jednání rady o obchvatu České Skalice... A tehdy chybělo k dokončení pouhých 360 metrů, na které se čekalo roky! Už bych to nechtěl znovu zažít. Ale dnes už naštěstí může babička s vnukem v klidu přejít ulici, a to je velká radost a úleva. Tak to je určitě ta nejpříjemnější část českoskalické komunální politiky,“ popisuje.
Už příští rok přijdou komunální volby a začnou se sestavovat kandidátky. Starosta ale na svou politickou budoucnost už moc nemyslí. Ve funkci se totiž chystá skončit. „V příštích volbách už nehodlám kandidovat na starostu města. Je ale možné, že se na kandidátce na některém z posledních míst objevím. To ale ještě nevím a budu se rozhodovat až na poslední chvíli. Chci si totiž už odpočinout a odejít v klidu do předčasného důchodu,“ avizuje odchod z politiky.

Býval prezidentem fotbalového klubu

Tomáše Hubku baví sport všeho druhu. Hrál aktivně stolní tenis a taky nohejbal. Sleduje ale i dění v NHL. Dnes je ovšem hlavně pravidelným návštěvníkem fotbalu v České Skalici, kde dělal dříve i prezidenta klubu. Ve chvíli, kdy jsem se stal starostou, jsem se funkce vzdal. Tu šňůru jsem „přetrhnul“, abych nečelil otázkám kvůli střetu zájmů. Dnes jdu na hřiště, zaplatím za lístek třicet korun, dám si dvě dvanáctistupňová piva a k tomu přidám jednu strašně drahou klobásu. Tu sním a jdu domů. To je můj celý kontakt s českoskalickým fotbalem a jsem tak úplně nejspokojenější,“ usmívá se.

Má rád Škvoreckého i Hrabala

Literatura zajímá Tomáše Hubku celý život. A to jak beletrie, tak i odborné knížky. Má rád Josefa Škvoreckého, Bohumila Hrabala, Vladimír Párala, ale i Václava Havla. Baví ho čtení o filmech, nebo sportu. „Jako dítě jsem miloval i Verneovky. A dostat se k hezkým knížkám nebyl vůbec problém. Táta měl totiž celou velkou místnost obloženou knihami. A nedaleko byla i knihovna městská,“ dodává.

Rekreovat se jezdí do Hradce Králové

Rodina starosty České Skalice vlastní chalupu a na tu jezdí odpočívat. Málokdo by však uhodl, kam z klidné České Skalice „utíkají“. „Spousta lidí z Hradce Králové dojíždí na chalupy k nám směrem do České Skalice, například na Žernov, do Olešnice a podobně. Já ale mířím paradoxně do Hradce Králové... Chalupu máme s manželkou na Biřičce, a je to senzace! Nikde nikdo, konec civilizace, rybník a les. Prostě úplná paráda,“ líčí nadšeně.

První holka za sto let

Tomáš Hubka má dva syny. První Tomáš (nar. 1979), vystudoval chemii a přírodní vědy. Druhý Jan (nar. 1981), se částečně živil jako profesionální fotbalista a dva roky působil v Dukle Praha. A pak hrál dokonce i v Saigonu ve Vietnamu. Nedávno se vrátil a zabývá se obchodem se sportovními potřebami. Je ženatý, má pětiletého Adama a dva a půl letou Sáru.

Skalický starosta má z vnoučat velkou radost. „Poprvé za sto let se v našem rodě narodila holka a to byla tedy událost! Je jí teď dva a půl a vnukovi pět let. K povinnosti dědy se hrdě hlásím, cestuju s nimi a chodím i na pohádky. Ale nic se nemá přehánět. To bych pak hlídal pořád a asi bych z toho brzy zmagořel,“ směje se Hubka.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.